Kötü olunur mu kötü doğulur mu?

Peki bu gördüğü ve yaşadığı şeylere göre davranan bir insanı bu sebeple ilahi olarak sorumlu tutmak doğru olur mu?

Yapmaz 🙂

Ateistim🙂 Sadece düşünce deneyi yapmak istedim, Tanrı, cennet ve cehennem var kabul edilirse yanıtınız ne olur?

Dediğim gibi kötülüğü iyilik olarak öğrenmiş bir insan ilahi anlamda suçlanabilir mi o halde?

İlahi olarak sorumlu tutmak bence doğrudur. Çünkü insanlara Allah tarafından irade verilmiştir ve belli bir yaştan sonra o irade etkin olur. Doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir. İlahi anlamda ilahi adaletin terazisi şaşmaz merak etmeyin. Sizce, cennet ve cehennem olmadığını varsayarsak dünyada ki zulmün cezası nasıl verilebilir?

Dediğim gibi kötülüğü iyilik olarak öğrenmiş bir insan ilahi anlamda suçlanabilir mi o halde?
Yapılması çok saçma olur. Zaten ne dersek diyelim 'bazı' insanlar, 'O da onun sınavı' derler.

Şahsen henüz dinleri araştırmadım. Araştırdığım vakit görüşüm ne olur, bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi bu çok saçma olur. Haklısınız bu konuda.
İlahi olarak sorumlu tutmak bence doğrudur. Çünkü insanlara Allah tarafından irade verilmiştir ve belli bir yaştan sonra o irade etkin olur. Doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir. İlahi anlamda ilahi adaletin terazisi şaşmaz merak etmeyin. Sizce, cennet ve cehennem olmadığını varsayarsak dünyadaki zulmün cezası nasıl verilebilir?
Ceza olmak zorunda mı illa?

Verilemez maalesef. Ben de isterdim verilmesini.

İşte o yüzden cennet ve cehennem var. :)
Yapılması çok saçma olur. Zaten ne dersek diyelim 'bazı' insanlar,'o da onun sınavı' derler.

Şahsen henüz dinleri araştırmadım. Araştırdığım vakit görüşüm ne olur, bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi bu çok saçma olur. Haklısınız bu konuda.

Ceza olmak zorunda mı illa?

Evet, zorunda. Bu dünyada yapılan şeylerin cezası olmalı. Ben burada en ufak iyilikte yapsam kötülükte yapsam bunun karşılığı olmalı. İnsanlar belli bir yaştan sonra doğrunun ve yanlışı anlar. Anlama durumunda değilse zaten ona göre muamele görür.

İşte o yüzden cennet ve cehennem var. :)
Ben olmadığına adım gibi eminim hocam ancak bu konuyu tartışmak için uygun bir yer değil bu forum maalesef. Sadece soruya dönük düşünürsek cevabınız "kötü doğulmaz, kötü olmak insanın özgür iradesiyle yaptığı bir seçimdir" şeklinde değil mi?

Dinler insanları yaptığı davranışlara göre cezalandırmayı veya ödüllendirmeyi vaat ediyorlar. Peki insan bu davranışlarını neye göre yapar? İnsan nasıl şekillenir?

İnsan ilk doğduğunda sıfır SSD gibidir. Etrafa güler, ağlar. Korku da bilmez hırs da. Bu SSD'ye ne yüklerseniz o program çalışır. Bebeği döversen, sürekli hakaret edersen;, genel olarak okula göndermeyip, hırsızların, "kötü" insanların içinde büyütürsen o bebekten mesnevi olmasını bekleyemezsin. Peki bu insan ileride "kötü" davranışlarda bulunursa onu cezalandırmak adil olur mu? Çocukluk döneminde sevgi görmemiş bir insandan sevgi beklemek adil olur mu?

Kısaca insanın karakterini çevre ve diğer insanlar şekillendirdikten sonra bu karakter yüzünden o insanı cezalandırmak mantıklı mı?
Bi insanın geçmişte yaşadıkları onun kötü olması için bi bahane olamaz. Geçmişte çok kötü şeyler yaşamış ama şuan pırıl pırıl olan bir sürü insan vardır. İyiye veya kötüye yönelme insanların kendi tercihidir bence. Eğer sen küçükken şiddet gördüysen. Bunu doğru kabul edip sende öyle biri olabilirsin. Ama sana yapılan kötü bişey olduğu için onu kötü belleyip o davranışın karşıtı bi insanda olabilirsin. Bu bence insanların ne olmak istedikleriyle alakalı. İnsanların hayatları kendi ellerinde. Çok çok iyi yetiştirilen çocuklarda kötü olmayı seçebiliyor. Çok çok kötü yetiştirilen insanlarda iyi olmayı seçebiliyor. İnsanlar hangi seçeneği daha cazip görürse ona yönelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı