Kötü yerlerde mühendislik okunur mu?

yunusskarakurt

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar mükemmel bir matematiğim veya sayısalım yok ama kendime güvenim tam 100 150k arası bir sıralama yapabilirim. En azından o kadar bilgim var. Hedefim elektrik-elektronik mühendisliği. Ama oralarda okunur mu bilemiyorum var mı tavsiyesi olan abilerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar mükemmel bir matematiğim veya sayısalım yok ama kendime güvenim tam 100 150k arası bir sıralama yapabilirim. En azından o kadar bilgim var. Hedefim elektrik-elektronik mühendisliği. Ama oralarda okunur mu bilemiyorum var mı tavsiyesi olan abilerim?

Şu an arkadaşlarımdan ve abilerimden bildiğim kadarıyla zaten her taraf mühendis kaynıyor. Mühendisliğin değerinin baya düştüğünü düşünüyorum. Onca seni Ege Üniversitesinde okuyup mezun olan arkadaşım 7 aydır açıkta tabi sizin zamanınıza ne olur bilemiyorum. Biraz daha zorlayıp nitelikli bir yer kazanmaya bakın sizi öne çıkaran bir nokta olur.

Dostum bence ben taş çatlasa 100k yaparım da beceremem de falanda filanda. Kendini kandırıyorsun. Her şey senin elinde. Sen hedefini yüksek tut ister istemez ona göre hırslanıp ona göre çalışacaksın. Daha zamanın çok 6 ay var. Mesleklere göz at hedef koy. Ama bu hedef 100k olmamalı. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış. Bu işler ben 100k istedim 100k tutturdum olmuyor. Hiçbir zaman ilk 5k harici böyle bir şey olmaz. Senin hedefin 10k dır ama gelir 50k 60k. Gerçekler böyle. Mühendislik konusunda ise her şey sende bitiyor. Gidipde saçma sapan ünilerde okuyacaksan baştan bırak bunu. İş bulmak çok zor. Adı olan üniversitelerde oku. Dişini sıkıp çalışman şart... Ama şunu da unutma atıyorum sen 20k istedin 100k geldi diyelim o günü elimden geleni yaptım demek ve gönlünün rahat olmasını sağlamak için bence biraz gayret lazım :) Kendime güvenim tam demişsin bu çok güzel bir şey. Bu güvenini asla kaybetme süpersin :) Ayrıca kimse mükemmel değil. Kimse annesinin karnından her şeyi bilerek ya da süper zeka doğmuyor. Her şey senin elinde. Çalışırsan kazanırsın, çalışmazsan kaybedersin... Konu eksiklerin var geride kaldın sanırsam hala geç değil. Emek olmadan yemek olmaz. Hadi aslanım yaparsın salma kendini. Herkes seninle aynı durumda. Hedef koymayı unutma. O hedefe ulaşıcaz :)

İyi yer kötü yer ayrımı ulaşılabilir imkanlar için yapılabilir. Atıyorum Hacettepe ile Yozgat Bozok üniversitesinin imkanları aynı değil. Onun dışında üniversitede edineceğin bilgiler ve kazanacağın beceriler sana ve hocalarının kapasitesine, bakış açısına, vizyonuna bağlı.
Kötü üniversite diye gidersin kendini aşmış bir hocan olur hayata bakışın değişir.
Son olarak şu günlerde emekli olmuş çok sevdiğim Nihat hocama selamlar.

Şu an arkadaşlarımdan ve abilerimden bildiğim kadarıyla zaten her taraf mühendis kaynıyor. Mühendisliğin değerinin bayağı düştüğünü düşünüyorum. Onca seni Ege Üniversitesinde okuyup mezun olan arkadaşım 7 aydır açıkta tabii sizin zamanınıza ne olur bilemiyorum. Biraz daha zorlayıp nitelikli bir yer kazanmaya bakın sizi öne çıkaran bir nokta olur.

Hangi mühendislikten bahsediyorsunuz?

Kendini geliştirmezsen iş bulman zor. İyi üniversitelerde eğitim kalitesi açısından çok fark var. Ayrıca İngilizce bölüm bitiren biri dile de hakim olduğu için uluslararası firmalar için daha cazip oluyor. Çoğu iyi şirket en iyi 6-7 üniversite arasından çalışan kabul ediyor, geri kalanları da sayıca çok fazla oldukları için daha düşük ücretlerle çalıştırılıyorlar. Bu durumda öne çıkmak için de kendini daha fazla geliştirmen gerekiyor.

Sana şunu söyleyeyim bizim ülkemizde Sakarya üniversitesi gibi ortalamanın biraz üzeri bir okulda mühendislik okursan ve kendini gerçekten isteyerek bir alanda sivriltirsen mıt de çalışmak hayal bile değil. Bunu yapan insanlar var. Bu yüzden iş sende bitiyor.

Geri
Yukarı