Köy Hayatı mı, Şehir Hayatı mı?

İkisini de yaşadım. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Köy hayatı (Rize) Avantajları:
  • Hava kirliliği yok
  • Doğal yiyecekler
  • Ahşap bina, beton rutubeti yok
  • Gürültü yok, kuş sesi var
  • Yaylaya gidebilme imkanı
Dezavantajları:
  • Merkeze uzak ise acil sağlık sorununda ölebiliyorsun
  • Aşırı kar yağışı yolları kapatıyor, ulaşım büyük sorun
  • İnternet erişimi hızlı olmayabiliyor
  • Telefon iyi çekmeyebiliyor
Şehrin avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorsunuz zaten.
Bende Rizeli bir kardeşinim. Yayla gidebilmek çok iyi. İnternet altyapısı berbat. Ping çok yüksek. Rize ilinde santral yok. Rize fazla kar almıyor olsa da yağmur yağması heyelana sebep oluyor. Bostan dediğimiz yerlerde doğal yiyecekler elde ediyoruz. Telefon problemi Turkcell ile ortadan kalktı. Çoğu yerde çekiyor. Bu arada Rize'nin neresindensiniz?

Yaşadığım yer (köyden mahalleye geçti) 4 ilçenin arasında :) Tek kötü yanı hava kirliliği ve hizmetin olmaması onun dışında yaşanabilecek bir yer.

Tekirdağ'ın Şarköy ve Saray ilçeleri yaşanabilir yerler, deniz kenarı huzurlu ve imkanlar kısıtlı değil.

Evlenmiş olsam, şehirde yaşardım. Çocuklarımın eğitimi için...

Doğduğumdan beri köy hayatını çok az bir süre yaşadım. Sanırım 4 ay kadar.

Şehre o kadar alışmışım ki kalabalık olmayan bir yere gittiğimde rahatsız hissediyorum. Yakın zamanda Gebze'ye gittim. Kısmen köy hayatı vardı. Nüfus az olduğundan medeniyete ulaşmak için çaba harcıyorsunuz Bear Grylls gibi. O tenhalık beni cidden rahatsız etti.

Köyde en azından ürettiğin şeyin ne olduğunu biliyorsun. Şehirde ise yediğin etin köpek eti olduğundan şüphe ediyorsun.

Şehirde doğdum, şehirde yaşadım, şehirde de öleceğim sanırım. Trafiği ne kadar bunaltsa da, kalabalığı ne kadar can sıkıcı olsa da şehirde yaşamaktan memnunum.

Çoğu insan emekli olunca köyüne geri dönmeyi, kalan ömrünü orada geçirmeyi planlar. Ben onlardan değilim. Emekli olursam eğer yine kalan ömrümü şehirde geçiririm. Alışmışım bi kere bu keşmekeşe.

Çünkü sen İstanbul'sun.

Şehir hayatını tercih ederim. Köy hayatı kısa sürede sıkıyor beni. İmkanlar baya kısıtlı. İkisine de erişebilmek en güzeli. Arkadaşımın köy evi şehre yakın sayılır. Bazen kafamıza esince gidip geliyoruz. Bu şekilde kısa ziyaretler zevkli oluyor tabi. :)

Köy hayatı diyeceğim zira köydeyken kendimi çok çok daha fazla özgür hissediyorum. Şehir hayatı insanın hayat enerjisini alıyor; biraz da bu şehirde olmak istemiyorum artık belki ondandır.

Yeni konular

Geri
Yukarı