Kola vücuduma hiçbir şekilde zarar vermiyor

Hocam ben de yemeğin yanında kola içmeyi çok severim haftada en az 2 kez içerim de ama siz bayağı bir aşmışsınız bu sınırı.

Aynen öyle devam et, sayende biz de öğrenmiş olucaz.
Deneme tahtası ol diyorsun 😁
10 yıldır aralıksız kola içiyorum ve bu dediklerine katılmıyorum.

Hocam işte bende diyorum ki "Neden bazı insanlarla zarar vermiyor?" Bu şey gibi, geçen gün insan vücudunda bir gen bulunmuş ve benim gibi yiyip yiyip asla kilo alamayan insanlarda varmış. O gen sayesinde fazla kilo almak mümkün değilmiş. Kola gibi asitli gıdaların da bu şekilde bir koruması olabilir mi onu tartışmak için açtım konuyu aslında.
Bunlar pek gerçekçi zararlar değil zaten. Hormon-uyku-akıl sağlığı ile pek ilgisi olacağını sanmıyorum. Özellikle gece geç saatte içerseniz kan şekerini etkileyeceğinden hem uykunuzu hem de gece salgılayan hormonları etkiler. Boy uzaması, gün içi enerjiniz, halsizlik durumunuz, mutluluğunuz vs etkilenir. Ama B12, C vitamini, kalsiyum, demir gibi besinleri etkiliyordur mutlaka. Çay bile demir emilimini azaltıyor. Yaşınız küçük, yanında iyi de besleniyorsanız

Yüksek asidi sebebiyle aç karna çok içerseniz midenize zarar verir bu doğru, ama 3-4 yılda çıkmayabilir daha uzun sürebilir gayet doğal.

Onun dışında bu alışkanlık (zero içmiyorsanız) şeker hastalığına yol açabilir ileri yaşlarda, özellikle de kilo probleminiz varsa.

Asit ve şeker sebebiyle diş çürüklerine yol açabilir.

Kırmızı et, işlenmiş etler mide ve bağırsak kanseriyle de ilişkili. Kolanın da belki uzun dönemde böyle etkileri olabilir, bunu bilmiyorum.

Bir de bilimde şöyle bir güzellik vardır. Kesin yargılar, büyük topluluklar inceleyerek verilir. Mesela düzenli kola içen ve içmeyen 500’er çocuğu 5 yıl takip edersiniz, kola içen grupta 50 kişinin dişi çürür, diğer grupta 10. Bu demektir ki kola diş çürütür. Ama kola içip de dişi çürümeyen 450 kişi vardır. Dolayısıyla tek tek “ben kola içtim bana bir şey olmadı” diyenlerle değil, gerçek verilerle ilgilenilmesi gerekir. “Kola diş çürütür” değil de “kola diş çürüğü riskini arttırır” demek gerekir.
Mantıklı ve güzel yanıtınız için teşekkür ederim.
@lawny Hocam 2 yılda (Coca Cola varsayalım, 1,5L demişsiniz 6 TL olarak varsayarsak) 4320 TL harcamışsınız :D
Hocam Le Cola ve zam ayrıntılarını unutuyorsunuz ama 😁
Artan fiyat etkilemedi mi? :)

Hocam Le Cola önümüzdeki 10 yıl zam alsa şu anki Coca-Cola fiyatını geçemez 🙂

Son düzenleme:
Eğer bunu her gün sürdürmeye devam edersen 1 sene sonra ya da daha uzun bir süre sonra dişlerin yamalı bohça gibi delik deşik, sim siyah olacak ve dişçiye gitmen gerekecek. Bu kola sevdanı ona da söylediğinde ne olacağını çok merak ediyorum 😆
Hocam bizim ailenin dişleri sapasağlam, gram çürüme olmadı hiç eğik yok çok şükür 😁 İlerde de olacağını düşünmüyorum.

İnanılmaz sağlıksız bir alışkanlık. Şu an gençliğiniz onu kurtarır ama 25 yaşından sonra diyabet olmak üzere kansere kadar pek çok ciddi hastalığa tutulursun.

Geri
Yukarı