Kola vücuduma hiçbir şekilde zarar vermiyor

hormon düzensizliği yaratması, vitaminlerin faydalarını tamamen yok etmesi, uyku düzensizliği, küçük çocuklarda akıl sağlığı için çok fazla tüketildiğinde sorunlar oluşturabiliyor.
Bunlar pek gerçekçi zararlar değil zaten. Hormon-uyku-akıl sağlığı ile pek ilgisi olacağını sanmıyorum. Özellikle gece geç saatte içerseniz kan şekerini etkileyeceğinden hem uykunuzu hem de gece salgılayan hormonları etkiler. Boy uzaması, gün içi enerjiniz, halsizlik durumunuz, mutluluğunuz vs etkilenir. Ama B12, C vitamini, kalsiyum, demir gibi besinleri etkiliyordur mutlaka. Çay bile demir emilimini azaltıyor. Yaşınız küçük, yanında iyi de besleniyorsanız

Yüksek asidi sebebiyle aç karna çok içerseniz midenize zarar verir bu doğru, ama 3-4 yılda çıkmayabilir daha uzun sürebilir gayet doğal.

Onun dışında bu alışkanlık (zero içmiyorsanız) şeker hastalığına yol açabilir ileri yaşlarda, özellikle de kilo probleminiz varsa.

Asit ve şeker sebebiyle diş çürüklerine yol açabilir.

Kırmızı et, işlenmiş etler mide ve bağırsak kanseriyle de ilişkili. Kolanın da belki uzun dönemde böyle etkileri olabilir, bunu bilmiyorum.

Bir de bilimde şöyle bir güzellik vardır. Kesin yargılar, büyük topluluklar inceleyerek verilir. Mesela düzenli kola içen ve içmeyen 500’er çocuğu 5 yıl takip edersiniz, kola içen grupta 50 kişinin dişi çürür, diğer grupta 10. Bu demektir ki kola diş çürütür. Ama kola içip de dişi çürümeyen 450 kişi vardır. Dolayısıyla tek tek “ben kola içtim bana bir şey olmadı” diyenlerle değil, gerçek verilerle ilgilenilmesi gerekir. “Kola diş çürütür” değil de “kola diş çürüğü riskini arttırır” demek gerekir.

Merhaba, bildiğiniz üzere kola fazlaya kaçtığında onlarca zarara sebep olabilecek bir gıda. Mide yanması, delinmesi, hormon düzensizliği yaratması, vitaminlerin faydalarını tamamen yok etmesi, uyku düzensizliği, küçük çocuklarda akıl sağlığı için çok fazla tüketildiğinde sorunlar oluşturabiliyor. Ancak sizlere bir şey anlatmak istiyorum,

14 yaşındayım, 4 yıldır aralıksız olarak kola içiyorum. Bağılımlıyım diyebilirim. Son 2 yıldır fırsat buldukça günde 1 - 1.5 litre kola tüketiyorum. Ancak şu zamana kadar midemde en ufak bulantı bile yaşanmadı, hiçbir zarar belirtisi yaşamadım. Hatta tüm gövdem özellikle kalbim ultrason çektirdim, yaşıtlarıma göre sağlıklı bile çıktım. Kan testi, şu vücutun içini çekiyorlardı unuttum o testten geçtim onlardan da son derece sağlıklı çıktım. Ufak bir demir eksikliği vardı birkaç gün demir ilacı içtim düzeldi. Hatta gittim efor testi yaptırdım birkaç kilometre hızlıca koşturdular yine sağlıklı idim. Peki kola 4 yıldır neden asla vücuduma zarar vermiyor? İleride sorun yaratır demeyin, 2 yıldır günde 1.5 litre tüketen insanın sağlık açısından artık ileri zamanı düşünmesi bir tık saçma olur. İnternette bunun örnekleri var. Su gibi kola içiyorum ve ilginçtir böbreklerim kabul ediyor, metabolizmam hızlı ve sağlıklı. İnternete yazdığımda asla bu konu hakkında ne kaynak ne tartışma var. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce kola neden zarar veremiyor veya size zarar verdiği oldu mu? Benimle aynı durumu yaşayan var mı? Teşekkürler.

(Bu konuyu yazarken yarım litre bitirdim.)

Merak etmeyin eğer ileri yaşlarınızda metabolizmanız yavaş olursa siz o zaman görün kalpten bile gidersiniz.
Benim babam bu yüzden safra kesesi ameliyatı oldu ben çok çektim koladan dedi inşallah size olmaz.

Hocam ben uyumuyorum 😁 İlginç gelebilir ancak 48 saat uyumadığım oldu, sonrasında 6 saat uyuyup diğer günü de geçirdim. Mide yanması konusunda onu ben de anlamıyorum işte o yüzden konu açtım neden olabilir? 😁
Hocam geçen gün hiçbirşey yapmamama rağmen 55 saat uyanık kalabildim(özellikle uyanık kalmadım)

14 yaşındayım, Ufak bir demir eksikliği vardı birkaç gün demir ilacı içtim düzeldi.
Hatta gittim efor testi yaptırdım birkaç kilometre hızlıca koşturdular yine sağlıklı idim.

İleride sorun yaratır demeyin,
2 yıldır
günde 1.5 litre tüketen insanın sağlık açısından artık ileri zamanı düşünmesi bir tık saçma olur.

metabolizmam hızlı ve sağlıklı.
Sizce kola neden zarar veremiyor veya size zarar verdiği oldu mu? Benimle aynı durumu yaşayan var mı?
Çünkü, 14 yaşındasın. Metabolizman gelişme çağında olduğun için inanılmaz hızlı çalışıyor. Obezite belirtileri ve sağlık problemleri göstermeme sebebin genetik. Fakat bu genetik şansını 25 yaş civarına geldiğinde kaybedeceksin.

"İleride sorun yaratır demeyin" diyerek kurtulamazsın. Bu fizyolojik bir gerçek. Beyin hücresi üretimin durduğunda ve vücudunun geri kalan kısmındaki hücrelerin yenilenme hızları azaldığında zararları çok daha net hissetmeye başlayacaksın. Metabolizman yavaşlayacak, hep böyle kalmayacak. Ben de 25 yaşıma gelene kadar senin gibiydim. Günde 4500 kaloriden fazla alırdım. Önüme gelen her şeyi yer içerdim. O zamanlar gıda bilinci de yoktu. Glukoz şuruplarını, sukrozları, doymuş yağları, kimyasal tatlandırıcıları, mc'donalds ları ardı ardına yutardım. 12 yaşımdan beri yüzme takımlarında sprint serbest ve kelebek stil yüzücüsüydüm. Seçmelerini kazanıp 2 sezon milli takım ile yarışlara katıldım. "Bana hiçbir şey olmuyor"du. Ta ki 25 yaşıma gelene kadar.

Sonraki zamanlar artık haftanın her günü havuzda 3 saat idman yapmasam da yine de randımanlı şekilde spor yapıyordum. (haftada 3-4 gün) Aldığım kaloriyi de ona göre azaltmıştım. Fakat genetik yapıdan kaçamadım. Vücudumun artık bu zararlı malzemeleri parçalayabilme hızı ciddi oranda azalmıştı ve vücut kimyama etkisini çok net hissediyordum. Gözlerimle bile görebiliyordum. Benim için beslenme düzenimi ayarlamak kolaydı, beraber büyüdüğüm arkadaşlarım arasında diyetisyen 3 kişi vardı, bu besinlere bağımlı gibi saldırmadığım için zaten kolayca yola soktular beni. Gıda bilinci aşıladılar ve bu yetti zaten. Şu an 29 yaşındayım, şekerli & işlenmiş gıda tüketmiyorum, gayet mutlu ve sağlıklı hissediyorum.

Sen şimdi 14 yaşında 2 yıldır edindiğin yeme içme alışkanlığının sana zararı olmamasını, "ileride de olmaz" olarak yorumlarsan çok büyük gaflete düşersin canım kardeşim. Bir an evvel bu alışkanlıktan kendini kurtarmaya bak. Zaman geçtikçe diş problemlerin başta olmak üzere bir çok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsin. Benim çevremde de büyürken sürekli senin gibi yaşayanlar vardı. Ve sonra bırakması çok daha zor oldu onlar için. İnsan zararlarını görmeye başladığında psikolojik olarak olumsuz hissetmeye başlıyor "artık çok geç" diye düşünüyor ve kötü alışkanlıkları bırakmak daha bir eziyet haline geliyor. Bu riske girmeye değmez. Zaten sana hiçbir faydası yok. Benim sana samimi önerim, uzaklaşmaya bak bu tür içeceklerden.
Sigara mı bu kardeşim? :D Boşuna tribe girmene gerek yok.
Şeker, beyinde zevk alma bölümünü aynı kokainin yaptığı gibi aktifleştirdiği için sürekli tekrar istetmesi yüzünden tehlikeli. Sigara gibi fizyolojik bir nikotin bağımlılığı yaratmasa da farkında olmayan bireylerde ciddi psikolojik bağımlılık yaratıyor rafine şekerli besinler. Özellikle glukoz-fruktoz şurubu ve benzeri grubu. Bu arkadaşımız da bu psikolojik bağımlılıktan muzdarip gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Alkol alan veya sigara içen birinde bile bu sürede vücudunda gözle görülür zarar olmaz. Ayrıca bu içtiğin sonuçta sigara gibi direkt olarak vücuda zarar vermiyor. Çok uzun yıllarda soruna yol açabilir ama dikkat etmezsen. Yani 1-2 seneye bakıp 'bana zarar vermiyor devam edeyim' demek mantıklı değil.
80 yaşında adam kendini bildiği bileli sigara içiyor, sağlıklı yaşıyor. Peki bu nasıl oluyor? Belki de genetik veya psikolojik bir faktör de olabilir.

Alkol alan veya sigara içen birinde bile bu sürede vücudunda gözle görülür zarar olmaz. Ayrıca bu içtiğin sonuçta sigara gibi direkt olarak vücuda zarar vermiyor. Çok uzun yıllarda soruna yol açabilir ama dikkat etmezsen. Yani 1-2 seneye bakıp 'bana zarar vermiyor devam edeyim' demek mantıklı değil.
Benim öğretmenim anlatıyordu. Küçükken çok fazla kola içiyormuş. Sonradan zararını gördü. Domates falan asitli şeyler yiyemiyor. Midesinde yara mı ne varmış. Yani 20'li yaşlardan sonra görürsün.😉

Merhaba, bildiğiniz üzere kola fazlaya kaçtığında onlarca zarara sebep olabilecek bir gıda. Mide yanması, delinmesi, hormon düzensizliği yaratması, vitaminlerin faydalarını tamamen yok etmesi, uyku düzensizliği, küçük çocuklarda akıl sağlığı için çok fazla tüketildiğinde sorunlar oluşturabiliyor. Ancak sizlere bir şey anlatmak istiyorum,

14 yaşındayım, 4 yıldır aralıksız olarak kola içiyorum. Bağılımlıyım diyebilirim. Son 2 yıldır fırsat buldukça günde 1 - 1.5 litre kola tüketiyorum. Ancak şu zamana kadar midemde en ufak bulantı bile yaşanmadı, hiçbir zarar belirtisi yaşamadım. Hatta tüm gövdem özellikle kalbim ultrason çektirdim, yaşıtlarıma göre sağlıklı bile çıktım. Kan testi, şu vücutun içini çekiyorlardı unuttum o testten geçtim onlardan da son derece sağlıklı çıktım. Ufak bir demir eksikliği vardı birkaç gün demir ilacı içtim düzeldi. Hatta gittim efor testi yaptırdım birkaç kilometre hızlıca koşturdular yine sağlıklı idim. Peki kola 4 yıldır neden asla vücuduma zarar vermiyor? İleride sorun yaratır demeyin, 2 yıldır günde 1.5 litre tüketen insanın sağlık açısından artık ileri zamanı düşünmesi bir tık saçma olur. İnternette bunun örnekleri var. Su gibi kola içiyorum ve ilginçtir böbreklerim kabul ediyor, metabolizmam hızlı ve sağlıklı. İnternete yazdığımda asla bu konu hakkında ne kaynak ne tartışma var. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce kola neden zarar veremiyor veya size zarar verdiği oldu mu? Benimle aynı durumu yaşayan var mı? Teşekkürler.

(Bu konuyu yazarken yarım litre bitirdim.)
10 yıldır aralıksız kola içiyorum ve bu dediklerine katılmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı