Komünizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Başına geçirdiğin diktatör beceriksiz hatta art niyetli olsa bile onu gönderip değiştirme şansın yoktur. Türkiye için konuşursak standart bir seçim yapılır ve başarısız iktidar cezalandırılır. Amerika'nın başına gelen en kötü olaylardan birisi benim fikrim Trump'ın seçimi kazanmasıdır. Ancak bir sonraki seçimde gönderilmiştir. Obama dönemi yapılan yatırımların ekmeğini yedi ve korona döneminde balonu patladı. Şimdi Biden Trump enkazını toplayacak adam rolüne girdi (Demokratlar kafasını taşlara vuruyor tabi biz bunu mu çıkarabildik Trump'ın karşısına diye ama yine de olsundu.) ve bir sonraki seçimde koltuğunu korumak için mecburen iyi yönetmek zorunda. Demokrasi riski dağıtır. Bir kişinin kötü veya cahil vesaire çıkma ihtimali mi daha az kötü yoksa milyonlarca seçmenin kötü veya cahil çıkma ihtimali mi daha az kötü bir düşün derim. Bu arada evet. Gerçek demokrasi bu tüm dünya genelinde.
İşin gerçeği ve komik yönü diktatörler de genelde demokrasiyle başa gelir, en güzel örneği de Adolf Hitler'dir. Kendisi 1934 genel seçimlerini kazanarak başa gelmiştir ve savaşla gitmiştir. Bu bağlamda demokrasilerin riski dağıttığı falan yoktur. O kadar uzağa gitme, günümüzden örnek ver diyecek olursanız malum kişiyi de örnek verebiliriz bu duruma. Dünya politikasında siyasetçilere bakacak olursak çoğunun çıkarcı, kurnaz ve manipülatif olduğunu görürüz. Bu nedenle günümüz toplumlarında milyonlarca kişinin cahil olma olasılığı siyasetçinin cahil olma olasılığından epey yüksektir. bkz. Türkiye. Bunun dışında size sormak isterim, daha önce herhangi bir partiye oy vermişsinizdir diye tahmin ediyorum. Lütfen dürüst olun, oy verdiğiniz partinin şehrinizdeki milletvekili adaylarına baktınız mı, kaçına baktınız veya şu anda şehrinizden çıkmış kaç milletvekilini tanıyorsunuz? Bu kişiler bir de sizi temsil ediyor, öyle değil mi? Sunabileceğim bir başka argüman ise demokrasi fikri temelinde diktatörlükten pek uzaklaşmaz. Çünkü günün sonunda yönetenler hep çoğunluğun istediğidir, çoğunluğun istediğinin doğru olup olmadığına bakılmaz. Bu açıdan baktığımızda demokrasi çoğunluğun tiranlığıdır.

Küba da hastane bedava ama Amerika kıyılarından atlayıp Kübaya kaçan duymadım ben hiç.
Küba'nın 60 yıldır maruz kaldığı ambargolardan haberiniz yok herhalde.

Küba'nın 60 yıldır maruz kaldığı ambargolardan haberiniz yok herhalde.
Küba neden Amerika'ya ambargo uygulayıp dünyayı titretemiyor? Hani Rusya, Sovyet imparatorluğu nerede? Yok. Bahaneye de gerek yok. Güçlü olan hayatta kalır. Komünizm Rusya'da denenmiş ve tarihin çöplüğüne gömülmüştür.

Küba neden Amerika'ya ambargo uygulayıp dünyayı titretemiyor? Hani Rusya, Sovyet imparatorluğu nerede? Yok. Bahaneye de gerek yok. Güçlü olan hayatta kalır. Komünizm Rusya'da denenmiş ve tarihin çöplüğüne gömülmüştür.
Eveet, daha sert bir dile geçtiğimize göre artık tartışmamızın bir anlamı yok. İyi forumlar.👍

Eveet, daha sert bir dile geçtiğimize göre artık tartışmamızın bir anlamı yok. İyi forumlar.👍
Kardeşim kusura bakma. Ama evime devlet eşitlik diye el koyacaksa, maaşım özensiz çalışan kişi ile aynı olacaksa mecburen sert konuşurum. Sana da iyi forumlar.

Kardeşim kusura bakma. Ama evime devlet eşitlik diye el koyacaksa, maaşım özensiz çalışan kişi ile aynı olacaksa mecburen sert konuşurum. Sana da iyi forumlar.
Yanılgılardan biri daha. Sosyalizmde kimsenin evine el falan koyulmuyor. Keza ev, fabrika gibi "means of production" yani üretim aracı sınıfına girmiyor. Evi kiraya verip bunun üzerinden para kazanmanız yasak. Maaşınız da aynı olmuyor, devlet herkese kendisine ve bakmakla yükümlü olduklarına yetecek kadar para (ihtiyaç maaşı) veriyor. Çalışıp kazandığınız para ise sizin ekstranız. O parayı ise kendi keyfinize göre harcayabiliyorsunuz ve emeğe göre ödeniyor.
Cevap bulamayınca bende böyle yapıyorum.
Cevap bulamadığınızda ne yaptığınızı sorduğum hatırlamıyorum. Kaldı ki hayır yapmıyorsunuz :) En son İslâm ile laiklik çelişmez falan diyordunuz, ayet gösterince susup cevap verememiştiniz.

Yanılgılardan biri daha. Sosyalizmde kimsenin evine el falan koyulmuyor. Keza ev, fabrika gibi "means of production" yani üretim aracı sınıfına girmiyor. Evi kiraya verip bunun üzerinden para kazanmanız yasak. Maaşınız da aynı olmuyor, devlet herkese kendisine ve bakmakla yükümlü olduklarına yetecek kadar para (ihtiyaç maaşı) veriyor. Çalışıp kazandığınız para ise sizin ekstranız. O parayı ise kendi keyfinize göre harcayabiliyorsunuz ve emeğe göre ödeniyor.

Cevap bulamadığınızda ne yaptığınızı sorduğum hatırlamıyorum. Kaldı ki hayır yapmıyorsunuz :) En son İslâm ile laiklik çelişmez falan diyordunuz, ayet gösterince susup cevap verememiştiniz.
O ayette direkt olarak laiklik ile çelişir demiyordu. Zaten tartışılan konu o.

Hıhı emeğe göre ödeniyor, bak ödendi şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam yapma.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı