Komünizm - Sosyalizm ile ilgili kötü düşünceleriniz

Komünizm'de sadece devlet yok ve Sosyalizm Komünizm'i inşa etmek için ara sistem. Devletsizlik haricinde fark yok.
Ve eklemek lazım, bu bağlamda SSCB teoride komünist değildir. :D Devlet ortadan kalkmamıştır çünkü. Ama işçi sınıfı üretim araçlarını elinde tutmuştur.
Attığınız şeyde zaten dediklerimden bir fark yok ki. Bununla beraber 40 senelik bir dosya. Dosyada SSCB'deki kalori alımının 44%'ünün patates ve buğdaya bağlı ürünlerden, Amerika'da ise 26% olarak belirtilmiş. Amerikan vatandaşlarının et gibi yüksek kaynak gerektiren tüketim ürünlerine daha fazla erişilebildiği de belirtirim.
CIA belgeleri, US ve USSR kıyasları:

Screenshot_20231005_224721_Microsoft 365 (Office).jpg
Screenshot_20231005_224804_Microsoft 365 (Office).jpg

Bu sekilde daha net oldu sanırım. Belgeyi paylaşamadım ama şu şekilde aratırsınız kaynak için:

Screenshot_20231005_230129_Chrome.jpg

CIA belgeleri, US ve USSR kıyasları:

Eki Görüntüle 1968176Eki Görüntüle 1968177

Bu sekilde daha net oldu sanırım. Belgeyi paylaşamadım ama şu şekilde aratırsınız kaynak için:

Eki Görüntüle 1968200
Hala dediklerimle belgeler örtüşüyor. Kolestrol ve A Vitamini oranları Amerikanların diyetinde çok daha fazla. Bunlar da en çok ette bulunur ki Amerikalılar daha fazla et tüketiyor gösterdiğiniz belgelerde. SSCB'de ise karbonhidrat oranları ise çok daha yüksek. Tahıl ürünlerinde karbonhidrat çok daha fazla ki SSCB'de tahıl ürünlerinin tüketimi çok daha yüksek. Dediğimden farklı bir şey çıkmıyor bu belgeden. Diğer değerlere de bakarak Amerikalıların elde edilmesi daha zor olan et gibi besinlere erişebildiğini söyleyebiliriz.

Buradaki insanlar harbiden komik. Neymis efendim herkes paylasacak herkes birlikte calisacak. Siz daha sinif arkadaslarinizla 5 dakika kavga etmeden duramazken bir de hayatiniz boyunca tanimadiginiz binlerce kisiyle is birligi mi yapacaksiniz?

Diyelimki bir anda dediginiz gibi ideal bir sosyalist ulke ortaya cikti. 48 saat gecmeden bir grup veya kisi bu ulkenin basina gececektir.

O raporu incelerseniz abd deki gıda durumu ile ssbc deki gıda durumunun aynı olduğunu, hatta zaman zaman ssbc de daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Ayrıca tahıl tüketiminde yüzde 18'lik bir fark varsa bile bu pek büyük bir sorunu göstermez. Sonuçta bildiğimiz üzere Rusya'da çarlık döneminden beri patates ve tahıl ürünleri yaygındı. O şartlarda ssbc'deki gıda durumu oldukça iyiydi. Bu apaçık bir gerçektir.

Video atmayı düşünmüyordum aslında 😁

Çine önceki mesajınızda komünist diyen sizdiniz zaten hocam🙂

Rusyanın kötü durumda olmasinın SSBC ile veya onun yönetim sistemiyle alakası yoktur. Rusya kapitalizme geçtiğinden beri pek bir hayırlı iş yapmamıştır (oraya buraya asfalt-yol-boru yapmak, yolsuzluk ve 3-5 milyarder çıkartmak dışında) Rusyanın şu an kullandığı askeri teknolojiler bile hala SSBC den mirastır. Ayrıca dediğim gibi, ssbc nin yıkılış sürecinin sorumlusu Stalinden sonra gelen revizyonistlerdir
Bir solcu Stalin'i savunmamalı bence. Bir sürü yanlışı var.

Knk sen yanlış biliyorsun Komünizm'de yok Sosyalizm'de var. Proletarya Diktatörlüğü kavramı konuyla alakasız zaten karıştırmam.
Armchair Komünisterden dinle bu mevzuyu anlarsın.

Komünizm ve sosyalizm hakkında zerre bilgim yok ama kendimi "Bir doktorla çöpçü aynı maaşı mı alacak?" demekten alıkoyamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok bilgim olduğunu söyleyemem ama ben de birkaç şey eklemek isterim.

Farklı düşünce, ruh yapısı, kişiliklere sahip insanların bir arada yaşadığı bir toplumda uygulanabilecek ideolojiler olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar destekçisi olsam da uygulanmaması gerekir. Uygulanacaksa da katı kurallar eşliğinde, istisnalar yapmayarak uygulanmalı diye düşünüyorum. 🙂

Komünizm ve sosyalizm hakkında zerre bilgim yok ama kendimi "Bir doktorla çöpçü aynı maaşı mı alacak?" demekten alıkoyamıyorum.
İlla ki farklı olur ama yaptığın şeyin çok değeri olmaz. Doktorsun diye ek bir avantajın olmaz. Ha iyidir kötüdür her taraftan sorunlar bulabiliriz. Mikail Kalashnikov, AK47'yi icat etti diye diğer askerlerden daha öteye gitmedi. Bir madalya ve harçlık denilecek bir parayla yetindi. Bütün emeğinin karşılığı bir madalya ve cep harçlığı. Ben kendim bakarak o kadar saat ameliyat yapacağım hasta bakacağım sürekli kendimi geliştireceğim ama atıyorum inşaat işçisinden farkım olmayacak. O zaman muhasebecilik gibi tek-düz iş yapayım da kendimi niye geliştireyim? Ha başkaları başka şeyler diyecektir, ortası yok bunun. Herkes haklı kendine göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı