Komunistlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olması gereken bir durum var şimdiki sistemde, benim gibi kullandığı iş araçlarını ve bütün giderleri (elektrik, eğitim, iletişim) kendisi vergilerini ödeyip karşılayan birinden, hiçbir destek vermemiş olan devlet korkunç miktarlarda gelire el koyuyor gelir vergisi olarak. Bu sadece benden değil, milyonlarca insanın gelirlerinin de bir kısmı alınıyor üstüne ülkede ekonomik dönüşüm sağlayan her şeyden de vergiler alınıyor.

Olması gereken durum şu; bunu yapan yapılar gidip gösteriş araçlarını ve zenginliklerini artıracağına o dediğim durumdaki insanlar için o paraları kullanmalılar. Vergi ödemeden bir gelir elde edemiyorsun, bunu mafya yapsa suç dersin ama devlet kazancından ve satın aldıklarından payını alırım dediğinde yasal oluyor. Madem ki seçme şansı yok, hiçbir şeyin %70'ini alacağına bir şeylerin %30'unu vermek "zorunda" kalıyoruz. O zaman bunlar doğru yerlere kullanılmalı, sosyal devlet mantığı budur. İskandinav ülkelerinin en iyi başardığı konu bu, sistemsel olarak eksikleri olsa da en kabul edilebilir sistem de bu.

Benim gibiler ise ne yapıyor? Bu alıkoydukları paraları kendini zenginleştirmek için kullanan yönetim yapıları yüzünden yetenekli insanların desteksiz kalmasına seyirci kalmaya gönlü razı olmayıp, görevi olmamasına rağmen elinden geleni yapıyor. Başarılı ve öyle göstermelik değil gerçek anlamda emek veren, zor durumdaki insanlara gönüllü yardım etmek zorunda kalıyoruz çünkü bunu yapması gereken mevkilerin umurunda değiller.

Anladim. O halde aslinda senin karsi ciktigin sey gelir vergisinden ziyade bu paranin dogru duzgun degerlendirilememesi. Yanlis yere harcanmasi, ya da hak edilmeden kazanilmasi vs. Ozunde sen de zenginden alip fakire aktarilmasina cok karsi degilsin, eger bunu hakkiyla yapabileceklerse.

Cok az kisinin kazancina %30-%40 ortak olacak kadar katkisi var devletin. Ki bu yalnizca gelirden direkt aldigi. Kalan %70 le yaptigin harcamalarin da zaten yarisindan cogu vergiye gidiyor. Bu parayi hak etmedigi gibi hak eden yere de kesinlikle harcamiyor. Cok iyi anliyorum seni.

Hiçbir şey bilmediğin çok açık. :) Kuzey Kore Komünist bir ülke değil, tıpkı Çin gibi. Ama sizler sadece bilmediğiniz bir sistem hakkında atıp tutmayı seversiniz sadece. 😎 Biraz kitap okuyun da bilginiz artsın.
Çok okumuşsunuz anladığım kadarıyla çok da bilgilisiniz. Bahsettiğiniz ideolojiler ve görüşler ile olan ülkeler sesi duyulmayan yok olmaya mahkum ülkeler.
Yaptığınız cahil muhamelesi açıkcası akşamın bu saatinde gülümsememe sebep oldu çünkü bu tarz ideolojileri savunanlar nedense hep aynı kafada oluyor, aydın insan olarak insanların bu sistemi size danışması ve desteklemesi gerekiyor. Bir sistemin görüşün fanatiği olmayı bırakın ülkenizin ve geleceği hakkında uyumlu olan sistemi belirtin veyahutta önerin, maalesef bahsettiğiniz sistemde yıl geçtikce çürüyecek şimdiden geçmişler olsun.

Anladim. O halde aslinda senin karsi ciktigin sey gelir vergisinden ziyade bu paranin dogru duzgun degerlendirilememesi. Yanlis yere harcanmasi, ya da hak edilmeden kazanilmasi vs. Ozunde sen de zenginden alip fakire aktarilmasina cok karsi degilsin, eger bunu hakkiyla yapabileceklerse.

Cok az kisinin kazancina %30-%40 ortak olacak kadar katkisi var devletin. Ki bu yalnizca gelirden direkt aldigi. Kalan %70 le yaptigin harcamalarin da zaten yarisindan cogu vergiye gidiyor. Bu parayi hak etmedigi gibi hak eden yere de kesinlikle harcamiyor. Cok iyi anliyorum seni.
Vergi olmassa daha iyi olmaz mı?
(Cahilliğimden soruyorum).

Dostum öyle değil, herkes eşit çalışıyor.
Eşitlik diye bir şey ne Dünya'da, ne doğada ne de bu evrende yok! Bir kutuyu bir yerden başka bir yere taşıyan biri ile, yıllarca eğitim alıp bilimsel bir görevde insanlığın geleceğini şekillendiren insanlar eşit mi çalışıyor? Sen "herkes eşit" mottosuyla bu 2 insana da bütün hakları eşit tanırsan bu defa gerçek anlamda "bir şeyler üreten" gruba adaletsizlik yapmış oluyorsun. Ne oluyor? Yine eşitlik yok, bu defa sözde eşitlik gerçek anlamda bir şeyler üreten azınlığın elinden alınıp hayatında ileri gitmek için hiçbir çaba sarf etmemiş olan çoğunluğun eline veriliyor. Sen bilgi/bilim/teknoloji/ürün üreten ve geliştiren kesimi elinde tutamazsın o sistemle ki geçmişte de tutulamadıklarını gördük. Soğuk savaş döneminde Sovyetler'den ABD'ye kaçan on binlerce üst düzey insanın hikayelerini bir araştır. Komünizm büyük eksikleri olan ve elindeki az sayıda olan "elit" (elit demek seçilmiş demektir, zengin değil) kitleyi kaybetmene neden oluyor.

Burada komünizme karşı net bir kazanç içinde olan liberalizmi de sabahlara kadar gömeriz, her sistem gibi onun da kötü yönleri var ancak 21. yüzyıl medeniyetinde komünizm dahil olmak üzere eski sistemlerim artık yeri yok.

Ozunde sen de zenginden alip fakire aktarilmasina cok karsi degilsin, eger bunu hakkiyla yapabileceklerse.
Karşıyım da bir seçim şansım yok. O para öyle ya da böyle benden alınıyor ve bu gücü elinde tutan yapı tarafından yapıldığı için de "yasal" oluyor. Mafya yapsa suç, devlet yapınca normal oluyor. Olması gereken asıl şey ise fırsat eşitliğini mümkün olduğu kadar sağlamak ve insanların seçimlerini dayatmalar üzerine değil kendi iradelerine bırakmak.

Yine de o para öyle ya da böyle benden alıkonuluyorsa o zaman o dediğin "şanssız" istisnai durumlardaki insanlar için kullansınlar. En azından her sene o paraları öderken soyuluyormuş hissine uğramam.

Eşitlik diye bir şey ne Dünya'da, ne doğada ne de bu evrende yok! Bir kutuyu bir yerden başka bir yere taşıyan biri ile, yıllarca eğitim alıp bilimsel bir görevde insanlığın geleceğini şekillendiren insanlar eşit mi çalışıyor? Sen "herkes eşit" mottosuyla bu 2 insana da bütün hakları eşit tanırsan bu defa gerçek anlamda "bir şeyler üreten" gruba adaletsizlik yapmış oluyorsun. Ne oluyor? Yine eşitlik yok, bu defa sözde eşitlik gerçek anlamda bir şeyler üreten azınlığın elinden alınıp hayatında ileri gitmek için hiçbir çaba sarf etmemiş olan çoğunluğun eline veriliyor. Sen bilgi/bilim/teknoloji/ürün üreten ve geliştiren kesimi elinde tutamazsın o sistemle ki geçmişte de tutulamadıklarını gördük. Soğuk savaş döneminde Sovyetler'den ABD'ye kaçan on binlerce üst düzey insanın hikayelerini bir araştır. Komünizm büyük eksikleri olan ve elindeki az sayıda olan "elit" (elit demek seçilmiş demektir, zengin değil) kitleyi kaybetmene neden oluyor.

Burada komünizme karşı net bir kazanç içinde olan liberalizmi de sabahlara kadar gömeriz, her sistem gibi onun da kötü yönleri var ancak 21. yüzyıl medeniyetinde komünizm dahil olmak üzere eski sistemlerim artık yeri yok.
Dostum eğer komunistlik olsaydı diyorum.

Fanatikliği bırak gerçekleri konuş.
  • Dünyada ilk kamu elektrik şebekesine elektrik veren santral 26 Haziran 1954'te Rusya'da Obninsk santrali olmuştur.
  • Dünyadaki ilk nükleer reaktör 1942 yılında Enrico Fermi'nin yürüttüğü bir proje sonucunda Amerika Birleşik Devletleri' nin Chicago, Illinois kentinde kuruldu. Elektrik üreten ilk ticari nükleer güç santralı Shippingport, Pennsylvania'da (ABD) kurulmuş ve 1957'de işletmeye girmiştir.
Gelişmişlikten kastın uzaya çıkmak mı? 1991'de güzel bir cevap geldi o kokuşmuş ideolojine :D
Sayısal olarak ve kaynak olarak zengin bir ülkede Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulduğunda ne düşünürdün? Kullandığın site kullandığın internet elindeki telefon kullandığın bilgisayar kullandığın araba 'başarılı' Avrupa ve Amerika'dan geliyor.
Komünist dostların neden bir şey yapamamış Avrupa ve Amerikalılara karşı hiç düşündün mü?

Devlet gibi asırlarca insanların dayandığı bir yapıya böyle laf etmen ilginç açıkcası. Kabullenemediğiniz bazı şeyleri kabullenmezseniz ilerde çok rüyalar görürsünüz ve üzülürsünüz.
Sosyalizm ile yönetilen ekonomi teknoloji ve refah seviyesi olarak en gelişmiş ülke Kuzey Kore mi ? :D
İnternet ve bilgisayar Sovyetler Birliğinde yok muydu sanıyorsun leş kokulu Nazi artığı seni.
.su - Vikipedi Sovyet internet ağı Amerika ile eş zamanlı olarak ilk başta askeri iletişim daha sonra halk kullanımına açıldı.

Hem neden olmasın?

Çok okumuşsunuz anladığım kadarıyla çok da bilgilisiniz. Bahsettiğiniz ideolojiler ve görüşler ile olan ülkeler sesi duyulmayan yok olmaya mahkum ülkeler.
Yaptığınız cahil muhamelesi açıkcası akşamın bu saatinde gülümsememe sebep oldu çünkü bu tarz ideolojileri savunanlar nedense hep aynı kafada oluyor, aydın insan olarak insanların bu sistemi size danışması ve desteklemesi gerekiyor. Bir sistemin görüşün fanatiği olmayı bırakın ülkenizin ve geleceği hakkında uyumlu olan sistemi belirtin veyahutta önerin, maalesef bahsettiğiniz sistemde yıl geçtikce çürüyecek şimdiden geçmişler olsun.

Bilinçli insanın varlığından beri pek çok ülkenin yok olmasına sebebiyet veren kapitalizm bir kenarda, henüz 200 yıllık ve birkaç basarısız deneme ile sonuçlanmış toplumculuk diğer tarafta. Evet, kapitalizmin bunca başarısızlığını göz ardı edip 3-5 ne idüğü belirsiz uygulamadan feyz alarak, daha çok genç bir fikir hakkında yargımızı şekillendirip bireysel refahımız ile mutlu mesut yaşayalım.

Gelecek açısından faydalı olacak kişilere "gerek görenlerin" bireysel olarak yardımcı olmaları da gayet normal. Her yıl hatırı sayılır miktarlarda (200-300 TL gibi sadakalar değil) burs verdiğim alanında başarılı öğrenciler oluyor. Bu aslen insanların kazancına konan yönetimin göreviyken "gönüllü" olarak ben de buna katkıda bulunabilirim. Yalnız bir otorite bana gelip bak X kişinin çocuklarına miras kalmıyor, senin kendi çocukların için biriktirdiklerine el koyacağız derse cevabım hiç iyi olmaz. Benim çabamla, gecemi gündüzüme katarak elde ettiğim şeyler bana yaramıyorsa da komple yakarım.
Sen çalıştın emek verdin kazandın tamam ama senin çocukların babaları sayesinde hayata 1-0 önde başlayacaklar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı