Komunistlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yer yer haklı bir düşünce. Ama her ideoloji de olduğunu düşündüğüm eksileri var.
Adaletsizlik gene olacaktır. Herkesin eşit olduğu bir toplum mantıksız. Gece gündüz çalışan bir insanlar sadece 6 7 saat çalışan bir olabilir mi? (bazı meslekler hariç)
Bu sadece bir örnekti ama sadece komunizmle sınırlı değil. Hiçbir ideoloji tam değil. Hatta kusursuz bir ideoloji olamaz (üretilemez / düşünülemez) bence. (düşünülemez derken aklın sınırları yetmez demek istedim)
Son yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben de adaletin, huzurun ve mutluluğun olduğu güzel bir ideoloji isterim.

Zenginin malını fakire helal yapar ve iç karışıklığa sebebiyet olur. Eşitliği savunsuda bir noktada anarşiliğin ana sebeplerindendir. Dağdakilerin çoğu koministtir.

Dağdakiler daha çok etnik milliyetçi.

Komünizm olduğu yerde refah olmaz. Rusya, Çin, Kuzey Kore, Suriye, Venezuela, Vietnam buna örnektir.

Yer yer haklı bir düşünce. Ama her ideoloji de olduğunu düşündüğüm eksileri var.
Adaletsizlik gene olacaktır. Herkesin eşit olduğu bir toplum mantıksız. Gece gündüz çalışan bir insanlar sadece 6 7 saat çalışan bir olabilir mi? (bazı meslekler hariç)
Bu sadece bir örnekti ama sadece komunizmle sınırlı değil. Hiçbir ideoloji tam değil. Hatta kusursuz bir ideoloji olamaz (üretilemez / düşünülemez) bence. (düşünülemez derken aklın sınırları yetmez demek istedim)
Son yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben de adaletin, huzurun ve mutluluğun olduğu güzel bir ideoloji isterim.
çok haklısınız ancak bence en iyi ideloji komunistliktir.
Dağdakiler daha çok etnik milliyetçi.

Komünizm olduğu yerde refah olmaz. Rusya, Çin, Kuzey Kore, Suriye, Venezuela, Vietnam buna örnektir.
Neden refah olmasın ki?
Çok güzel bir söz var ekonomik ideolojileri karşılaştıran: "Kapitalizmin ortak sorunu servetin eşit dağılmaması, komünizmin ortak sorunu yoksulluğun ortak dağılmasıdır.
Komunizm olunca nasıl yoksulluk olabilir ki? Her yer güzel olsaydı çirkin terimi olur muydu?

Neden refah olmasın ki?
Hocam özgür düşünce yok.KGB bundan 50 yıl önce komünizm sevmeyen insanları ya gulaglara yolluyordu ya da öldürüyordu.Kuzey Kore ise ne olduğu malum.Suriyede İç Savaşın ana sebebi zaten Esad'ın baskıcı olması.

Hocam özgür düşünce yok.KGB bundan 50 yıl önce komünizm sevmeyen insanları ya gulaglara yolluyordu ya da öldürüyordu.Kuzey Kore ise ne olduğu malum.Suriyede İç Savaşın ana sebebi zaten Esad'ın baskıcı olması.
Haklısınız ancak o zaman dünyanın bir kısmı komunist bir kısmı da olmassa nzaten savaşda çıkar şiddette çıkar her türlü pislik de çıkar. Ozaman zaten komunistlik olmaz.

Neden refah olmasın ki?

Komunizm olunca nasıl yoksulluk olabilir ki? Her yer güzel olsaydı çirkin terimi olur muydu?
Mesele şu ki her şey güzel olmuyor işte. Çirkin olmasaydı güzellik kavramı olmazdı. Soğuk olmasa sıcaklık anlaşılmaz. Karanlık olmasa aydınlık anlaşılmaz. Çirkin olmasa güzellik anlaşılmaz.

Bahsettiğiniz ülkeler; proletarya diktatörlüğü aşamasında, elde ettikleri güce kapılan yöneticilerin burjuvalaşması sonucu faşizan diktatörlüklere dönüşmüstür. "Toplumculuk" aşamasına ulaşamamış ülkelerdir.

Devlet ve dinin olmaması aşırı saçma. Eğer bir koyun sürüsüne çoban köpeği verirseniz onları yönlendirip korur. Eğer tek başlarına kalırlarsa bir koyun uçurumdan atlayınca diğerleride atlar. Ben komunizmi savunmuyorum. Herkes adalet olarak eşittir. Ama fiziksel olarak değildir.

• Beğen
İfadeler: 900
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı