Kopya çeken arkadaşımı şikayet etmeli miyim?

Eline ne geçecek?
juy.jpg

Seni etkileyecek bir durum yoksa karışmamalısın. Yaptıklarını başkası desin diye yapan zihniyetten çıkmazsan o kopya çekenlerden çok geride olacaksın. Çekememe çok kötü bir hastalık.

Arkadaşlar lise 1'im ve Anadolu lisesinde okuyorum ve sınavlar zor oluyor. Arkadaşıma akşam 9'dan gece 1'e kadar sabah 6'dan 1'e kadar çalışıyoruz. Öğle arası teneffüslerde bile. Ve zor sınavlara rağmen 80 85 bile zor hedefliyoruz. Fakat çoğu kişi kopya yazıp bizim emeklerimizi çöp ediyor. Biz buna sinir oluyoruz. Kopya çeken kişileri adımız belli olmadan söylemeli miyiz?
Tabii ki şikayet et. Ben çalışayım, uğraşayım emek vereyim. Adam gelsin kopya ile yükselsin. Yok ya.

Sınavına girdiğiniz dersin ileride bir işinize yaramayacağına inanıyorsanız kopya çekin. Aksi takdirde kopya çekmek ileri ki edindiğiniz meslekle alakalı bilgisizliğe yol açabilir. Siz oraya öğrenmeye gidiyorsunuz. Sınavlardan yüksek puan alıp sınıf geçmeye değil. (Son cümleyi tam telaffuz edemedim ama siz anladınız.)

Sınavına girdiğiniz dersin ileride bir işinize yaramayacağına inanıyorsanız kopya çekin. Aksi takdirde kopya çekmek ileri ki edindiğiniz meslekle alakalı bilgisizliğe yol açabilir. Siz oraya öğrenmeye gidiyorsunuz. Sınavlardan yüksek puan alıp sınıf geçmeye değil. (Son cümleyi tam telaffuz edemedim ama siz anladınız.)
Bizi bu duruma iten eğitim sistemi hocam. Öğrenip öğrenmediğin önemli değil. Önemli olan sayılar. Eğitim sistemimize göre.

Geri
Yukarı