Kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyen kişinin bilişime gelmesi

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Amacı birilerini ezmek vs. değil. Sadece bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum. Çünkü bu forumdaki üyeler, genellikle tarafsız ve empatili şekilde düşünüyor.

Meslek lisesinde okuyorum ve bilişim/yazılım geliştirme bölümünde okuyorum. Bir tane çocuk var. Yanımda oturuyor. Derste kod yazıyoruz ve hocanın yazdığı kodun aynısını yazmaya çalışıyor. Ve Kopyala-yapıştır (CTRL + C, CTRL + V) fonksiyonunu bilmiyor. Şimdi çoğunuz gelip, bana "e kardeşim adam öğrenmek için gelmiş?" diyebilirsiniz. Bana göre haksızsınız. Çünkü kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyen birisinin, bilgisayarla alakası olduğunu düşünmüyorum.

Amacım ego kasmak vs. değil ama, ben diğer sınıftakilerden biraz daha hızlı ve pratik şekilde kod yazıyorum, çünkü kodlama ile ilgili bir geçmişim var. Çocuk benden bakıyor, benim yazdığım kodun aynısını yazıyor, millete "benden bakabilirsiniz" diye havalara giriyor.

Deli oluyorum ya. Bazen ben de, kendime "e öğrenecek zamanla" diyorum. Ama bilgisayarla alakası olmayan birisinin, bu mesleği bilmediği ve sadece, sırf teknoloji olduğu için geldiğini düşünüyorum. Cidden o kadar sinirim zıplıyor ki. Ben bilişim bölümüne girerken çok zorluklar çekmiştim, kontenjan muhabbeti vs. olmuştu. Ama daha kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyenlerin, bilişime rahatça girebilmesi bana fena koyuyor (duygusal anlamda, üzülmek). Tabii, bu sorun eğitim sistemiyle alakalı.

Gelip bana boşuna duyar vs. kasmayın. Bence bu gibi bölümlere gelmek isteyenlere, minik bir mülakat tarzı test yapılmalı. Her önüne gelen, bu gibi bölümlere alınmamalı. Ayrımcılık falan da yapmıyorum. Kopyala-yapıştır fonksiyonunu, her bilgisayar kullananlar bilmeli. Zaten bu fonksiyonu bilmeyen, bilgisayar konusunda acemidir.

Düşüncelerinizi merakla bekliyorum, tarafsızca düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Dersiniz için önemli olan şeyleri biliyorsa diyecek bir şey yok. Anlık aklına gelmemiş olabilir veya CTRL C yapmak yerine başka türlü kopyalamayı seviyor da olabilir bende fazla CTRL C kombinasyonunu kullanmam mesela.

Amacı birilerini ezmek vs. değil. Sadece bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum. Çünkü bu forumdaki üyeler, genellikle tarafsız ve empatili şekilde düşünüyor.

Meslek lisesinde okuyorum ve bilişim/yazılım geliştirme bölümünde okuyorum. Bir tane çocuk var. Yanımda oturuyor. Derste kod yazıyoruz ve hocanın yazdığı kodun aynısını yazmaya çalışıyor. Ve kopyala-yapıştır (CTRL + C, CTRL + v) fonksiyonunu bilmiyor. Şimdi çoğunuz gelip, bana "e kardeşim adam öğrenmek için gelmiş?" diyebilirsiniz. Bana göre haksızsınız. Çünkü kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyen birisinin, bilgisayarla alakası olduğunu düşünmüyorum.

Amacım ego kasmak vs. değil ama, ben diğer sınıftakilerden biraz daha hızlı ve pratik şekilde kod yazıyorum, çünkü kodlama ile ilgili bir geçmişim var. Çocuk benden bakıyor, benim yazdığım kodun aynısını yazıyor, millete "benden bakabilirsiniz" diye havalara giriyor.

Deli oluyorum ya. Bazen ben de, kendime "e öğrenecek zamanla" diyorum. Ama bilgisayarla alakası olmayan birisinin, bu mesleği bilmediği ve sadece, sırf teknoloji olduğu için geldiğini düşünüyorum. Cidden o kadar sinirim zıplıyor ki. Ben bilişim bölümüne girerken çok zorluklar çekmiştim, kontenjan muhabbeti vs. olmuştu. Ama daha kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyenlerin, bilişime rahatça girebilmesi bana fena koyuyor (duygusal anlamda, üzülmek). Tabii, bu sorun eğitim sistemiyle alakalı.

Gelip bana boşuna duyar vs. kasmayın. Bence bu gibi bölümlere gelmek isteyenlere, minik bir mülakat tarzı test yapılmalı. Her önüne gelen, bu gibi bölümlere alınmamalı. Ayrımcılık falan da yapmıyorum. Kopyala-yapıştır fonksiyonunu, her bilgisayar kullananlar bilmeli. Zaten bu fonksiyonu bilmeyen, bilgisayar konusunda ace midir?

Düşüncelerinizi merakla bekliyorum, tarafsızca düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bence haklısınız birgisayarla bir şey yapabiliyorum diye program dersine giden çok kişi var.

Düşüncelerinizi merakla bekliyorum yazmışsın, ama ondan önce ne düşünmemiz ve nasıl yorum yapmamız gerektiğini söylemişsin 'duyar kasmayın' vs.

Ben sana düşüncemi söyleyeyim, bu kadar ufak şeylere içten içe takılan, ama aynı zamanda rahatsız olduğu şeyleri muhatabına söylemeye gözü yemeyip ezik bir şekilde o kişinin haberi olmadan foruma yazacak kadar düşük karakterli birisin. Al sana düşünce. 🙂

Rahatsız olduğun bir şey varsa kendisine söyle. Sert bir şekilde söylersen bir daha yanına gelmez sen de rahatsız olmaktan kurtulursun.

Konuya gelecek olursak oraya zaten öğrenmeye gelmiş, bilmemesinde bir problem yok. Ukalalık yapmasında bir problem var, ama dediğim gibi bunu git ona söyle.

@Iskenderun altta yazacaklarım kendi fikrimdir, saygılı eleştiriye her zaman açığımdır;
Bence de dediğiniz doğru fakat öğrencinin durumuna bakmalı, mesela benim Anadolu lisesinde sayısal seçmiş arkadaşlarım bulunmakta fakat o kişilerin bırakın sayısalı, dersle ilgileri bile yok. Bence bu tarz şeyleri engellemek adına öğrenci yeterlilik mülakatına sokulmalı, durumuna göre hazırlık sınıfı veya direk öğrenim alması daha doğru olur. Öğrencinin böyle bir ders ortamında kendini geliştirebilecek psikolojiyi bulacağını zannetmem. Çünkü ( örnek ) bilgisinin 10 üzerinden değerlendirileceği bir ortamda okuyan bir öğrencinin çevresinde genel olarak 1 değerlendirmeye sahip öğrenci olduğunu varsayın. Ana karakterin ise bilgisi 2 olsun, şimdi böyle bir sınıfta ana karakter çok bildim havasına girip "zaten biliyorum!" ifadesini sık kullanacaktır. Ama sonuç şu ki ne kadar hava olsa da sonuç 10/2 ( yetersiz bir bilgi! ). Kısacası öğrencinin durumunu ölçüp, o duruma sahip öğrenci ile öğrenim görmesi daha sağlıklı olacaktır.

Meslek lisesinde okuyorum ve bilişim/yazılım geliştirme bölümünde okuyorum. Bir tane çocuk var. Yanımda oturuyor. Derste kod yazıyoruz ve hocanın yazdığı kodun aynısını yazmaya çalışıyor. Ve kopyala-yapıştır (CTRL + C, CTRL + v) fonksiyonunu bilmiyor. Şimdi çoğunuz gelip, bana "e kardeşim adam öğrenmek için gelmiş?" diyebilirsiniz. Bana göre haksızsınız. Çünkü kopyala-yapıştır fonksiyonunu bilmeyen birisinin, bilgisayarla alakası olduğunu düşünmüyorum.

Gelip bana boşuna duyar vs. kasmayın. Bence bu gibi bölümlere gelmek isteyenlere, minik bir mülakat tarzı test yapılmalı. Her önüne gelen, bu gibi bölümlere alınmamalı. Ayrımcılık falan da yapmıyorum. Kopyala-yapıştır fonksiyonunu, her bilgisayar kullananlar bilmeli. Zaten bu fonksiyonu bilmeyen, bilgisayar konusunda ace midir?

Ne boş yapmışsın ya sen çok iyiysen bu alanda yürür gidersin o çocukta olduğu yerde sayar seni alakadar eden şey ne acaba.

Dersiniz için önemli olan şeyleri biliyorsa diyecek bir şey yok. Anlık aklına gelmemiş olabilir veya CTRL C yapmak yerine başka türlü kopyalamayı seviyor da olabilir bende fazla CTRL C kombinasyonunu kullanmam mesela.
Tuşsuz kopyalamayı da bilmiyordu.

Geri
Yukarı