Korsan oyun oynamanın otobüse kaçak binmekle eş değer olduğu gerçeği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gerçekten ilginç ülke. En basit tabirle parası olmayanın hırsızlık yapmasına insanlar iyi gözle bakıyor. Peki, parası olmayan kişi sizin malınızı çaldığında da böyle davranabilecek misiniz? Olay tamamen bundan ibaret.

Oyun dünyasında milyonlarca oyun var. 1000 TL olan oyun sayısı sınırlı. İndirimde 200-300 TL fiyata düşüyorsa alınabilir. Durumu olmayanlara lafım yok. Ama durumun varsa ve 200 TL'ye fazla diyorsa biri yanlıştır. Tekstilde 1 gün çalışarak 180 TL alıyordum. 30 gün çalışıyorsun. Evine ekmek götürmüyorsan alabilirsin. Pahalıysa almayın arkadaşım. Ben hayatımda 2 kez 200 TL'nin üzerinde oyun aldım. 140 tane oyunum hepsi 100 TL'nin altı kaliteli oyunlar. Seneler geçti bu oyunları toplayalı. Bir oyunu almak için indirim bekliyorum aylarca. 100 TL kar için. Ama genç, durumu müsait evine ekmek götürmeyen arkadaş enayilik deyip crack yüklüyor. Durumu olmayan yüklesin oynasın ona Eyvallah ama olan beklesin para biriktirsin. Öğrenciyim, 3 senede ayda sadece 50 TL harcayarak 140 oyun falan topladım. Arada 50 TL'yi geçiyor ama olsun. 300 TL'nin değeri mi var artık?

Uzun lafın kısası parası olan biriktirsin alsın, durumu çok kötü olanın kendine kalmış diyorum. İyi günler.
Oyun dünyasında tabiiki milyonlarca oyun var. Ama kaliteli, yeni çıkan oyunların hepsi 700-800 TL. En son çıkan MW Remake bile zam yedi ve 1000 TL'ye kadar çıktı.
Bu abartı fiyatlar kolay kolay oyunlara verilmez. Adamların 60-70-80 dolara aldığı oyunlara 1000 TL vermek içinize siner mi? Oyunları korsan oynayıp para verenlere enayi diyen aciz insanlara lafım yok.

10-15 saatte oynayıp bitireceğin bir eğlence ürünü için 1000 TL gibi bir para vermek mantıklı değil bence. Pahalıysa almayın diye bir şey yok. O zaman hiç oyun oynamayalım?

Defalarca bu konu tartışıldı defalarca benzer konu açıldı. Her konuda belirttim. Ben Türkçe dil desteği sunmayan hiç bir oyuna para vermem. Bir ürünü bir ülkede satışa sunduğunuz zaman o ülkenin dili olmak zorundadır, bunu ben söylemiyorum kanun söylüyor. Eğer o üründe sizin kendi diliniz bulunmuyorsa o ürünü yapanın sizin ülkenizde satış yapma hedefi yok demektir. Eğer ki oyunda dil desteği var buna rağmen korsan oynanıyorsa bu konuda size hak veririm. Ama gel gelelim ki isteyen korsan oynasın isteyen oynamasın, korsan oynamayanlar neden sürekli bunu dile getirme ihtiyacı hissediyor ? Yani neden bu konuyu açıp bak sen korsan oynarsan suç işleyip hakka girmiş oluyorsun deme gereği duyuyorsun? Adı üstünde korsan bunu adam zaten biliyor. Kendin o oyuna para verip oynadığın için bir eksiklik mi hissediyorsun? Yani korsan oyun oynamayıp düzgün bir davranış sergiliyorsunda, hayatında geri kalan herşeyde böyle mi gidiyor? Çok düzgün dört dörtlük birimisindir? Kimse orjinal oyun oynayana enayi demiyor, konuları sürekli orjinal oyun alanlar başlatıyor gerisi de böyle geliyor.

Eğer o üründe sizin kendi diliniz bulunmuyorsa o ürünü yapanın sizin ülkenizde satış yapma hedefi yok demektir.

Olmuyor zaten. Ubisoft yıllardır çıkardığı tek oyununa Türkçe dil desteği getirmedi, hatırlamıyorum ben. Adamların amacı da Türkiye'de satış yapmak olmuyor, öylesine koyuyorlar gibi bir şey.

İmkan varsa tabii ki satın alınmalı fakat kura göre sürekli zam geldiğini düşünürsek pek bir şey yapılamıyor.

Binmezdim, Forza Horizon 5 için kaç aydır indirim bekliyorum indirime geldi 1 hafta içinde alacağım mesela. İnsanların para verip almasının sebebi şirketlere destek olmak, ve birbirinin hakkını yememek. Sen aynı oyunu korsan oynarsan benim hakkımı yemiş olursun, ben oynarsam başkasının hakkını yerim.
Bahsettiğiniz oyun 300-400 TL. Şu anki oyunların durumuna bakarsak bu para çerez parası. Bir zahmet onu da alın, ben yukarıda dediğim gibi abartı fiyatlarda olan oyunlardan bahsediyorum.

Sanet Ersoy dan beklenen hareket.

Bahsettiğiniz oyun 300-400 TL. Şu anki oyunların durumuna bakarsak bu para çerez parası. Bir zahmet onu da alın, ben yukarıda dediğim gibi abartı fiyatlarda olan oyunlardan bahsediyorum.
300-400 lira çerez parası değil oyun için. Etmez o parayı.

Paran yoksa sana ait olmayan bir şeyi kullanmayacaksın, bu kadar basit. Sırada bekleyenlerin önüne geçmenin marifetmiş gibi anlatıldığı ülkede kime ne anlatıyorum ki ben🤦
Baban oyun yapımcısı mı anlamadım. Bizzat kendim ileride bir oyun yapma hayalim var, milletin gidip de benim oyunumu korsan oynaması umurumda değil, koca koca firmalar bu durumu hala engelleyemediyse, insanların ne yaptığını sorgulamanın bir anlamı yok, her koyun kendi bacağından asılır. Dijital bir ortamda olan bir şeyi gerçek hayatla bağdaştırmak mantıklı değil, bu adamlar sayıyla satmıyor oyunları. Bırakın millet ne yapıyorsa yapsın, ortaya yaymadığı sürece kimin umurunda sanki? Salın şu insanları ya. Ahlak kuralları (temel olmayanlar) görecelidir, zaman içinde ve her insan için değişir. Kimseye gidip de bir şeyi kolay kolay kabul ettiremezsin, kapiş.

Geçen "0 liraya oynamak varken niye 500 liraya oynayalım?" diyeni gördüm. Ben de şöyle sorayım o zaman, "0 liraya oynamak varken niye 60 liraya oynayasın?"

Ekonomi bu işin bahanesi, dolar 1 lira da olsa yine korsan oynayacaklar. Hepsi aynı kafada tipler zaten, şimdiden beni zengin yapmışlardır bile. Umursamıyorum artık, size de öneririm.
Katılmıyorum, son 3 yıldır tek bir korsan sürüm kullanmayan birisi olarak. Çünkü öncesinde durumum buna elveriş vermiyordu.

Son zamanlarda artan oyun fiyatları özellikle öğrencileri etkiliyor. Mesela ben bu konuda onlara şunu diyemiyorum, "Oynama o zaman!" Çünkü durumumun elvermediğini siz de biz de çok iyi biliyoruz ve onlara oynamayın demek ne kadar akıl karı? Onların da yurtdışındaki bir öğrenci gibi eğlenmesine hakkı yok mu?

Kusura bakmayın, burada sorumluyu ben korsan kullanan birisi olarak görmüyorum. Dolaylı olarak baktığınızda sorumlunun kim olduğu açıkça belli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı