Oyun Oynamanın Derslere Etkisi

Fatih H.

Hectopat
Daha fazla  
Meslek lisesinden mezun oldum, puanım düşük olduğu için dershaneye yazıldım. Dershane haftanın dört günü olacak ve her gün sabah 8'den 12'ye kadar ders, sonrasında 16'ya kadar test çözümü olacağı ve test çözümüne katılmanın zorunlu olduğu söylendi. Geriye kalan Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerim boş olacak ve en fazla 3 saat olacak şekilde CS:GO rekabetçi oynamayı düşünüyorum, sizce etkisi ne kadar olur?

Son düzenleme:
Zarar olarak şunu söyleyeyim, eğer çok harika bir maç yaptıysan tekrar bu heyecanı yaşamak isteyebilirsin. "Az önceki maç efsaneydi, acaba biraz daha oynasam mı?" gibi kafanda sorular felan olur, seni dersten alıkoyabilir. Bu üç gün içinde üç saat oynayabilirsin. Üç saatten daha da fazla oynayabilirsin ancak fazladan oynadığın saatleri de sonradan ders saatine eklersen durumu dengelemiş olursun.

Zarar olarak şunu söyleyeyim, eğer çok harika bir maç yaptıysan tekrar bu heyecanı yaşamak isteyebilirsin. "Az önceki maç efsaneydi, acaba biraz daha oynasam mı?" gibi kafanda sorular felan olur, seni dersten alıkoyabilir. Bu üç gün içinde üç saat oynayabilirsin. Üç saatten daha da fazla oynayabilirsin ancak fazladan oynadığın saatleri de sonradan ders saatine eklersen durumu dengelemiş olursun.
Dediğim gibi geriye kalan 4 günde yeterince ders ve soru çözümü var. Ben bu üç günün her birinde üç saat oynamak istiyorum, yani toplamda 9 saat ediyor.

Hedefinize bağlı bir durum. Ama dersanedeki soru çözümü ders anlatımı vs. evde tekrar edilip tekrar tekrar sorular çözülmeli. Ama diyorsanız ben 250 puan alsam yeter almak içinde şunu şunu yapsam yeter yani şu kadar bilgisayar oynayabilirim gibi. 400+ bir puan hedefliyorsanız uzak durmanızı tavsiye ederim.

Hedefinize bağlı bir durum. Ama dersanedeki soru çözümü ders anlatımı vs. evde tekrar edilip tekrar tekrar sorular çözülmeli. Ama diyorsanız ben 250 puan alsam yeter almak içinde şunu şunu yapsam yeter yani şu kadar bilgisayar oynayabilirim gibi. 400+ bir puan hedefliyorsanız uzak durmanızı tavsiye ederim.
Diyorum ama emin değilim. 350 puan veya 100 bin başarı sıralaması yeterli. Ayrıca dershanenin yeterli olacağını düşünüyorum, derslerden sonra soru çözümü olacağı için.

Benim temelim yok gibi ve Cumartesi günü dershanede sınav olacakmış, büyük ihtimalle seviye belirleyip sınıfa yerleştirmek için.

Dershaneyi boş iş olarak görüyorum ama bilgisayardan kesinlikle uzaklaştırıyor idi beni. Tabii eğitim sistemi öğrencileri dershaneye gitmeye zorluyor sanırım.

Kendini derslere odaklamak istiyorsan ve dayanabilirsen -elinde akıllı telefon olduğunu varsayıyorum- kendine sadece arama fonksiyonunu yerine getiren bir tuşlu telefon al diyebilirim. En azından dershaneye akıllı telefonunla gitmek yerine bununla git. Müzik serbestse ve seviyorsan at içine müziği, dinle test çözerken. Ha konsantrasyonun bozulursa yapma tabii.

Temelim yok diyorsun, yine de çok soru çözmekten ziyade soruları çözerek işin mantığını kavramaya çalış, hocalarına sor "bunun mantığı ne, şunun mantığı ne?" diye, en azından matematik dersi için yap bunu. Mantık önemli hocam, emin ol. 1000 soru çözmek yerine 100 soru çözüp mantığı kavramak çok daha önemli.

Derslerinle yeterince ilgilendiğini düşünüyorsan oyna bilgisayar, eğlence önemli bence. :)

Geri
Yukarı