Korsan Oyuna Karşı Olanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Adam diyor ki benim hakkıma giriyosun? Oyunu sen yapmadın sen satın alıp oynuyosun ben senin neden hakkına giriyorum bilader? Ben indiriyorum oyunumu oynuyorum. Hakkına gireceğim biri varsa oda oyun sahibi oda kusura bakmasın oyuna para vermem 500 lira. Oyuna en fazla 80 lira veririm.

Ben alamadığım oyunu oynamıyorum.

Hakkı olduğunu nasıl savunabilirsiniz? Korsan kullanmak bir suç.
Ben de onu diyorum işte. Buyurun, siz alamadığınız oyunu oynamamaya devam edin. Ölümüne savunun orijinal şeyler kullanmayı. Bize karışmayın. Korsan kullanmak suç da değil. Suçsa suç olduğuna dair bir kanıtı alıntılayın.

Kardeşim siz anlamıyor musunuz? Parası olan adam parasını veriyor zaten.
Oyunu alacak maddi durumu olmayanlara hakkı yok falan diyorlar. Bunun saçmalığını konuşuyoruz.
Anlamayan sizsiniz sanırsam, başlığı açan adam dahi orijinal kullanımına hakaret etmiş. Doğru düzgün crack kullanılmasına lafımız yok. Ama kullanmayana "saray çocuğu" denilmesi baya baya gülünç.

Kullanmadım. Ama eğer ben sizin korsan kullanmanıza laf etmiyorsam siz de benim orijinal yazılım kullanmama laf edemezsiniz.
Etmiyor musun? Hadi ama! Her gün kaç tane "Korsan kullanmak emek hırsızlığıdır." diye mesaj görüyorum biliyor musun? Bu konuda da örnekleri var. Eğer paran yoksa kullanabilirsin, bunda bir sıkıntı yok.

Yalakalık? Yapımcı ekibin oyununa para verip. Onlara destek olmak yalakalık mı olmuş? Siz destek olmakla köstek olmayı karıştırmışsınız.

Oyun oynamayı temel ihtiyaç kategorisine koyup pahalı diye korsan edinip emek hırsızlığını meşru göstermeye çalışmak ne kadar ironik. Benim gözümde korsan olan eğlence araçları, marketten param yok diye keyfi için cips çalan çocuğun düşüncesi ile aynıdır.

Haklı bir şey zaten. O yüzden savunuyorum. İllegal olduğunu söyleyen bir yasa vesaire göremiyorum. Olsaydı sizin gibilerle tartışacak kadar büyük bir kitle olmazdık.
ABD'de korsan oyun kullanmak ve dağıtmak aynı müzik ve filmde olduğu gibi suç ve para cezasından başlayıp hapise kadar ceza alabiliyor. Türkiye'de yazılım sektörü gibi ileri teknoloji sektörü çok çok küçük olduğu için bu tarz yasalar henüz olmayabilir. Bunları geçtim sadece düşün: AAA bir oyun en az 300-500 kişi tam maaş ödenerek en az 1-2 yıl çalıştırılıp yapılıyor ve para karşılığı satılıyor. Sense bu oyunun kopya korumasını illegal şekilde kırıp internette dağıtan "korsan"lardan alıp kullanıyorsun ve haklıyım diyorsun. Burada kendini haklı görüyorsan bu ekonomi daha da kötü günleri hakkediyor demektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı