Korsan oyunlara bakış açım değişti

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
Merhaba. Uzun yıllardır oyuncuyum, hayatım boyunca sayamayacağım kadar çok oyun oynadım ve oynamaya devam ediyorum. Küçükken muhtemelen buradaki herkeste olduğu gibi bende de "orijinal oyun" kavramı yoktu. CD dükkanlarından aldığım oyunları orijinal sanıp oynardım. Sonra büyüdüm, Steam ile tanıştım ve o oyunların orijinal olmadığını anladım. Steam'i ilk kullanmaya başladığım zamanlarda korsana karşı düşüncem "oyun Online ise orijinal al, Online değilse korsan indir." idi. Bu düşüncem de uzun yıllar devam etti, ta ki 2 yıl öncesine kadar. 2 yıl önce RDR 2'yi korsan olarak indirdim ve oyunu korsanda bitirdim. Bitirdikten sonra kendi kendime "bu oyun hayatım boyunca en iyi oynadığım oyun, bu oyunun emeğinin karşılığını vermem gerek." bir süre sonra önce Red Dead Online'ı satın aldım, ancak sırf oyunun hakkını vermek için Red Dead Online'dan sonra Red Dead Redemption 2'yi de satın aldım. Düşüncem de o gün değişti, o günden beridir ne korsan oyun oynadım ne korsan yazılım kullandım. Artık virüsten, trojandan bağımsız olarak tamamen emek hırsızlığı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bana göre "oyun çok pahalı" gibi sözlerin hiçbir desteği yok, oyun fiyatları yüksek mi? Evet, ancak ürünün fiyatını ülkemizde oyun yapımcısı değil kur belirliyor. Para biriktirip satın alabilirsin. Bu bahsettiğim yüksek fiyatlı oyunlar, indirimlerde 5-10 TL'ye satılan oyunlardan bahsetmiyorum bile, onların hiçbir savunması olamaz. Bugün itibarıyla Steam kütüphanemde 300'e yakın oyun bulunuyor. Sosyalin "korsan" kuralını ve tepkisini artık çok iyi anlıyorum. Oynadığınız oyuna verilen emeğin, harcanan zamanın hakkını verin. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buna "muhteşem" bıraktım ama az önce crack gta definitive arıyordum. Fiyat konusunda ise benim düşüncem, günümüzde bu kadar ekonomik krizde 550 lira bir oyuna verileceğinin mantıklı olmadığıdır. Yine herkes kendisi bilir.
GTA DE ve EA oyunlarını korsan oynamak helaldir. (!) (!) Ancak dediğiniz gibi herkesin kendi düşüncesi bulunuyor.
Ben şöyle düşünüyordum bu konu hakkında;

Büyük şirketlerden oyun alacaksam ve çok pahalıysa crack indiriyordum,
Küçük veya bağımsız firmalardan satın alıyordum.

Her ne kadar etik olmasa da. Böyle yapıyordum.
Yukarıda yazdığım gibi bana göre bu bir savunma değil hocam, para biriktirip alınabilir. Sigara kullanıyor musunuz bilmiyorum ancak kullanıyorsanız 10 günde sigaraya verdiğiniz para 300 TL.

Türkçe desteği veren her oyunu orjinal alırım, vermeyeni almam.
Pek çok oyuna Türkçe desteği Türkiye'den oyunu çok fazla satın alan olmadığı için gelmiyor. Yapımcı eğer parasını kazanacaksa neden dil desteği getirmesin?

Para biriktirip satın alabilirsin.
Aynen, bir oyun için orta gelirli biri 700 TL verecek başka emrin?
Artık virüsten, trojandan bağımsız olarak tamamen emek hırsızlığı olduğunu düşünüyorum.
Bak buna çok gülüyorum ya. 🤣 Korsan kullanmayı bilmiyorsun demek ki.

Asıl şuan düşüncenin tam tersi olması gerek değil mi? Oyun fiyatları çok yüksek bak ben mesela geçen bi oyunu satın alamadım çok pahallıydı ve korsan indirdim güvendiğim yerden ve hiç pişman değilim. Ayrıca yüksek ihtimal aylık gelirin yüksek. Başka insanları umursamadan böylesine yorum yapman aşırı itici. Durumu kötü olan biri 500 TL biriktirip bi oyuna para vermemeli bence.

Yukarıda yazdığım gibi bana göre bu bir savunma değil hocam, para biriktirip alınabilir. Sigara kullanıyor musunuz bilmiyorum ancak kullanıyorsanız 10 günde sigaraya verdiğiniz para 300 TL.
Maalesef herkes için böyle değil. Sigara içmiyorum, özellikle bir öğrenciyseniz bu durum o kadar kolay değil. Bir dönerin minimum 20 lira olduğu bir zamanda para biriktirip bir şey almak o kadar kolay değil.

Şu an zaten satın alarak oynuyorum. Eskiden yaptığım şeyi anlattım.

Siz bizi sanırım yanlış anlıyorsunuz. Buradaki hiç kimse crack'i önermez, tasvip etmez. Bu durumda biraz realist olmak lazım. Kim bir oyuna -büyük firmaların özellikle- 600-700 lira verebilir ya. Bir öğrenci için o para 1 aylık harçlığı. Belki o kadar bile değildir.

Son düzenleme:
Türkçe desteği veren her oyunu orjinal alırım, vermeyeni almam.
İşte bu yüzden her oyunu crack alacaksınız. Orijinal satın almadığımiz sürece oyun sektörü bizi tanımayacak. Neden bizim için uğraşıp dil seçeneğini yapsınlar?

Aynen, bir oyun için orta gelirli biri 700 TL verecek başka emrin?
Steam'de pek çok 60 dolar oyunun satış fiyatı olan 300 TL için söyledim. Ayrıca bu bir emir değil düşünce.
Bak buna çok gülüyorum ya. 🤣 Korsan kullanmayı bilmiyorsun demek ki.

Asıl şuan düşüncenin tam tersi olması gerek değil mi? Oyun fiyatları çok yüksek bak ben mesela geçen bi oyunu satın alamadım çok pahallıydı ve korsan indirdim güvendiğim yerden ve hiç pişman değilim. Ayrıca yüksek ihtimal aylık gelirin yüksek. Başka insanları umursamadan böylesine yorum yapman aşırı itici.
Aylık gelirim yüksek değil, orta halli bir insanım. Ayrıca virüsten bağımsız olarak belirttim orada. Sizin "güvenli" siteden korsan oyun oynamanız beni ilgilendirmiyor. Ayrıca başka insanları umursamadığımı nerden anladın?

Yeni konular

Geri
Yukarı