Korsan yazılım kullanmanın zararları nelerdir?

Virüs kapabilirsin. Kullandığın PC üzerinden internet bankacılığı vb. işlemler yapıyorsan bilgin kötü amacı olan şahısların eline geçebilir.
Banka bilgilerinin kötü kişilerin eline geçmesi neye sebebiyet verebilir?
Yüzde 99'u veya herhangi bir oran belirterek diyemesek de internette yayınlananların çoğunluğunun sazan avı gibi zararlı olduğunu söylemek mümkün.

Korsan kullanmanın en büyük zararlarından birisi psikolojik. Neden mi? Çoğu kişi indirdiği dosyayı aşırı güven duygusu ile temiz sanıp güvenlik yazılımlarını uyarılmalarına rağmen devre dışı bırakıyor. Genelde korsan olsa bile temiz bir dosyaya AV yazılımları alarm vermez. Uyarı veriyorsa genelde bir sıkıntı vardır.

Birçok kullanıcı zararlı yazılım analiz tekniklerinden bihaber olduğu için bilmeden indirip korsan kullanayım, AV kapatayım ayağına ya miner yiyor ya da botnet'e dahil oluyor bilmeden. Fidye yazılımı yiyenlerin durumu ise daha vahim.

Ek olarak bunun etik olmaması gibi bir durum söz konusu. Siz binbir emekle bir yazılım veya her ne ise onu yaptınız. Birisi sizin para ile sattığınız ürünü herkese yaydı. Millet de izinsizce onu kullanıyor. Bu doğru değil. Ücretini veremiyorsak deneme sürümlerini onlar da olmazsa ücretsiz alternatifleri kullanmak gerek.
En kötüsü fidye virüsleri zaten. Dosyalar şifreleniyor ve $1000 veya $2000 gibi absürt miktarda paralar isteniyor.

Suana kadar 20'nin uzerinde korsan oyun oynadim PC'mde 1 tane bile virus yok.
PC'nizdeki virüsler yorumunuzu beğendi.
Banka bilgilerinin kötü kişilerin eline geçmesi neye sebebiyet verebilir?

En kötüsü fidye virüsleri zaten. Dosyalar şifreleniyor ve $1000 veya $2000 gibi absürt miktarda paralar isteniyor.
Para kaybına.

Yüzde 99'u veya herhangi bir oran belirterek diyemesek de internette yayınlananların çoğusunun sazan avı gibi zararlı olduğunu söylemek mümkün.

Korsan kullanmanın en büyük zararlarından birisi psikolojik. Neden mi? Çoğu kişi indirdiği dosyayı aşırı güven duygusu ile temiz sanıp güvenlik yazılımlarını uyarılmalarına rağmen devre dışı bırakıyor. Genelde korsan olsa bile temiz bir dosyaya antivirüsler alarm vermez. Uyarı veriyorsa genelde bir sıkıntı vardır.

Birçok kullanıcı zararlı yazılım analiz tekniklerinden bihaber olduğu için bilmeden indirip korsan kullanayım, antivirüs kapatayım ayağına ya miner yiyor ya da botnete dahil oluyor bilmeden. Fidye yazılımı yiyenlerin durumu ise daha vahim.

Ek olarak bunun etik olmaması gibi bir durum söz konusu. Siz binbir emekle bir yazılım veya her ne ise onu yaptınız. Birisi sizin para ile sattığınız ürünü herkese yaydı. Millet de izinsizce onu kullanıyor. Bu doğru değil. Ücretini veremiyorsak deneme sürümlerini onlar da olmazsa ücretsiz alternatifleri kullanmak gerek.
Burda bir yanlışlık var bence. Virüs programları tüm korsan yazılımlarda uyarı veriyor. En azından bende öyle.

Ben hep kullanıyorum daha zararını görmedim ama görev yönetcisinden ağ kullanımına ve arka plan işlemlerine dikkat edin. Şüphelendiğiniz işlemleri araştırın. Bazı kişiler crack diye zararlı yazılım paylaşabilir ve tecrübesiz kişiler bunları bilmeden çalıştırabilir. Dosyaları ve siteleri tanıyıp, istenmeyen işlem veya yazılım olmadığından emin olursanız sorun olmayacaktır.

Virüs olayı bence sitelerin çoğu dosyalara virüs koyuyor ama koymayanlar da var. Kaç tane korsan yazılım kullanıyorum şu anda hiçbir sıkıntı çıkmadı.

Virüs programları tüm korsan yazılımlarda uyarı veriyor.
Eskiden çok fazla korsan kullanmış, etik olmadığını anlayıp pişmanlığını yaşayan ve doğru olmadığının farkına varan birisi olarak söylüyorum. Ekserisinde eğer temiz ise antivirüs yazılımları alarm vermez. Yine de gidip korsan indirin temizse temizdir demiyorum. Belki FUD veya UD bir zararlı gömülmüştür, AV uyarı vermez. Orası da var.

Geri
Yukarı