Kreatin kullanma saç dökülmesini ne kadar etkiler?

Bomboş bir genelleme.
sadece doktor için değil bir konuda uzman olan her konuda uzman olduğunu sanar. Kas kütlesi yüksek ve kreatin takviyesi kullanan bireylerde Kreatin kinaz seviyesinin yüksek çıkması bir sorun teşkil etmez ama çoğu doktor sabit olduğu için benden iyi mi bileceksin kafasına girerler. Veya yapay tatlandırıcı kullanımının ne insüline ne de sağlığa bir zararı yoktur ancak bunu böyle bilmeyen doktorlar yine benden iyi mi bileceksin kafasına girerler. Hepsi böyle olmayabilir ama bir çoğu böyle.

sadece doktor için değil bir konuda uzman olan her konuda uzman olduğunu sanar. Kas kütlesi yüksek ve kreatin takviyesi kullanan bireylerde Kreatin kinaz seviyesinin yüksek çıkması bir sorun teşkil etmez ama çoğu doktor sabit olduğu için benden iyi mi bileceksin kafasına girerler. Veya yapay tatlandırıcı kullanımının ne insüline ne de sağlığa bir zararı yoktur ancak bunu böyle bilmeyen doktorlar yine benden iyi mi bileceksin kafasına girerler. Hepsi böyle olmayabilir ama bir çoğu böyle.
gidip doktoruna sorsan protein tozu da zararlı en basitinden

Dermatoloğa gideceğim saç için orda sorarım artık. Kişiden kişiye değişebilen bir durum anladığım kadarıyla. Sende dökülmemesi güzel bir şey.
Şunu da diyim, genel yaptığınız yargıya kısmen katılmıyorum. Tamam kreatin veya testosteron doğrudan etkilemiyor saç dökülmesini ama genetik olarak testosteronu DHT'ye çevirmeye yatkın olan kişilerde arttırıcı bir etki olması muhtemel diye düşünüyorum. Araştırdıklarım bu şekilde. Doktorla konuşup denemeye karar verirsem de buraya yazarım, merak eden arkadaşlara referans olur.
Genetik saç dökülmesi dediğin şey zaten Androgenetic Alopecia yani androjenler yüzünden saç dökülmesi. Testo ve DHT direkt ana nedenidir. Ki bu genetik 5a reduktaz miktarını vs artırmıyor. Sadece AR aktive edildiginde saçın anajen fazında kaldığı süreyi çok fazla kısaltıyor (Ayrıca diğer androjenik hastalıklara ve kalp hastalıklarına (BPH ve Prostat kanseri gibi) daha fazla yatkınlığa neden olur)

Ha genetik yoksa istersen testo veya kreatin banyosu yap en fazla saç hacminde azalma olur. Tabii Türkiye gibi erkeklerde yüzde 50 saç dökülmesi olduğu bir ülkede ne kadar geçerli olur bilinmez genetik olmaması.

Hepsi kolpa kim uydurduysa onu kreatin havuzunda boğacaksın onu hiçbirşekilde saç ile uzaktan yakından bir alakası yokt
Nasıl kolpa direkt DHT miktarını artırıyor. Şimdi sana genetik dökülme olduğu taktirde testo versek saçın dökülür mü dökülmez mi. Ki DHT testodan 10 kat daha androjenik.

Son düzenleme:
Nasıl kolpa direkt DHT miktarını artırıyor. Şimdi sana genetik dökülme olduğu taktirde testo versek saçın dökülür mü dökülmez mi. Ki DHT testodan 10 kat daha androjenik.
Direkt olarak DHT miktarını arttırıyor, gibi kesin bir yargıda nasıl bulunabiliyorsunuz. Creatin hakkında tek ve eski bir çalışma vardır DHT seviyelerinin arttığını iddia eden. 2009 Yılında yapılmış bir çalışma üzerinden 15 yıla yakın geçmiş. Bu çalışmada toplam testosteron da artış bulunmadı ve serbest testosteron seviyesi ölçülmedi bile.
Kreatin kullanan grupta olan DHT artışı hala normal seviyelerin içerisindeydi anormal bir durum yoktu.
En önemlisi ise, Kreatin kullanan grupta çalışma öncesi DHT düzeyleri diğer grupla karşılaştırıldığında %23 daha düşüktü. Dolayısıyla, kreatin grubunda DHT'deki küçük artış, plasebo DHT yanıtındaki küçük bir düşüşle birleştiğinde, çalışmada DHT'de belirtilen ''istatistiksel olarak anlamlı' artışı açıklamaktadır. Her iki gruptaki çalışma öncesi DHT seviyeleri eşleştirilseydi muhtemelen bu çalışma hiçbir zaman bu şekilde sonuçlanmayacaktı.
Bugüne kadar kreatin takviyesinin DHT ve testosteron artışını inceleyecek 12 farklı çalışma yapıldı. İki çalışma kreatin takviyesi sonrası toplam testosteron da küçük, fizyolojik olarak önemsiz artışlar olduğunu bildirirken, diğer 10 çalışma ise testosteron konsantrasyonlarında herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Bu çalışmaların beşinde vücudun DHT üretmek için kullandığı serbest testosteron da ölçüldü ve herhangi bir artış bulunmadı.
Kısaca aksi görüş bildiren 10dan fazla çalışma varken siz ise eski ve yanlış tekniklerle yapılmış bir çalışmaya takılı kalıp . 'Nasıl kolpa direkt olarak DHT miktarı artıyor.' diyorsunuz.

Direkt olarak DHT miktarını arttırıyor, gibi kesin bir yargıda nasıl bulunabiliyorsunuz. Creatin hakkında tek ve eski bir çalışma vardır DHT seviyelerinin arttığını iddia eden. 2009 Yılında yapılmış bir çalışma üzerinden 15 yıla yakın geçmiş. Bu çalışmada toplam testosteron da artış bulunmadı ve serbest testosteron seviyesi ölçülmedi bile.
Kreatin kullanan grupta olan DHT artışı hala normal seviyelerin içerisindeydi anormal bir durum yoktu.
En önemlisi ise, Kreatin kullanan grupta çalışma öncesi DHT düzeyleri diğer grupla karşılaştırıldığında %23 daha düşüktü. Dolayısıyla, kreatin grubunda DHT'deki küçük artış, plasebo DHT yanıtındaki küçük bir düşüşle birleştiğinde, çalışmada DHT'de belirtilen ''istatistiksel olarak anlamlı' artışı açıklamaktadır. Her iki gruptaki çalışma öncesi DHT seviyeleri eşleştirilseydi muhtemelen bu çalışma hiçbir zaman bu şekilde sonuçlanmayacaktı.
Bugüne kadar kreatin takviyesinin DHT ve testosteron artışını inceleyecek 12 farklı çalışma yapıldı. İki çalışma kreatin takviyesi sonrası toplam testosteron da küçük, fizyolojik olarak önemsiz artışlar olduğunu bildirirken, diğer 10 çalışma ise testosteron konsantrasyonlarında herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Bu çalışmaların beşinde vücudun DHT üretmek için kullandığı serbest testosteron da ölçüldü ve herhangi bir artış bulunmadı.
Kısaca aksi görüş bildiren 10dan fazla çalışma varken siz ise eski ve yanlış tekniklerle yapılmış bir çalışmaya takılı kalıp . 'Nasıl kolpa direkt olarak DHT miktarı artıyor.' diyorsunuz.
O araştırmada nasıl bir küçük artış var ? Direkt olarak yüzde 50 artış var saç için kullandığın 1 mg finasteride dozu zaten serum DHT'sini yüzde 70 azaltıyor.

Ha birde tarihe neden takıldın anlamadım. Attığın çeviri araştırmada karşı argüman olarak sunulan 7 araştırmadan en yenisi 2015 yılında yapılmış. Geri kalanı 2010 yılından önce. O "yeni" yapılan araştırmadada sonuç bu şekilde:

"In conclusion, the data suggest that short term Cr supplementation (5 and 7 days) increases resting serum testosterone and decreases serum cortisol concentrations; also a systemic change in these hormonal alterations is supported. The present results demonstrated minimal decrease in resting BP after acute resistance exercise. Finally, we recommend that 5-day Cr supplementation can be prescribed to individuals for enhancing anabolic hormone and decreasing catabolic hormone"

Bir allahın kulununda 2015'den beri hakkında bu kadar "söylenti" bulunan kreatinin T ve DHT etkisi üzerinde araştırma yapmaması biraz redflag sanki.

Son düzenleme:
O araştırmada nasıl bir küçük artış var ? Direkt olarak yüzde 50 artış var saç için kullandığın 1 mg finasteride dozu zaten serum DHT'sini yüzde 70 azaltıyor.

Ha birde tarihe neden takıldın anlamadım. Attığın çeviri araştırmada karşı argüman olarak sunulan 7 araştırmadan en yenisi 2015 yılında yapılmış. Geri kalanı 2010 yılından önce. O "yeni" yapılan araştırmadada sonuç bu şekilde:

"In conclusion, the data suggest that short term Cr supplementation (5 and 7 days) increases resting serum testosterone and decreases serum cortisol concentrations; also a systemic change in these hormonal alterations is supported. The present results demonstrated minimal decrease in resting BP after acute resistance exercise. Finally, we recommend that 5-day Cr supplementation can be prescribed to individuals for enhancing anabolic hormone and decreasing catabolic hormone"

Bir allahın kulununda 2015'den beri hakkında bu kadar "söylenti" bulunan kreatinin T ve DHT etkisi üzerinde araştırma yapmaması biraz redflag sanki.
2009 da yapılan çalışma da yüzde 40 oranında bir artış gözüküyor ancak bu olması gereken değerlerin arasında bir artış. Ayrıca Toplam testosterone da ne bir artış var, serbest testosteron da ne bir ölçme var.
Ayrıca ben hiçbir mesajımda tarihin eski olmasının çalışmayı yanlış yapacağını söylemedim.
Tarihi belirtme sebebim, üzerinden farklı çalışmalar geçmesi ve aynı sonucun tekrar hiçbir şekilde çıkmaması.
Diğer çalışmalara bakalım
3 x 2 faktöriyel ANOVA, kan bikarbonat ve kan monosit ve lenfosit sayımlarındaki küçük değişiklikler dışında, HMB veya HMBCr'nin ölçülen parametrelerin hiçbiri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ortaya çıkardı. 12945829
Dinlenme testosteron konsantrasyonları C'de yükseldi, ancak başka hiçbir önemli endokrin değişiklikler kaydedildi. 17136944
Kısa süreli kreatin takviyesinin, büyüme hormonu, testosteron ve kortizolün tek bir ağır direnç antrenmanına verdiği tepkileri değiştirmediği sonucuna varıldı. 11252073
Toplam testosteron (TT) ve serbest androjen indeksi (TT/SHBG) CrM ve P'de azalarak 3. haftada en düşük seviyeye ulaştı. 14685870
Sporcularda egzersiz sonrası venöz kan serum hormon düzeylerinde büyüme hormonu dışında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. 25804393

Creatine DHT ye etki edemez mi tabiki de eder. Yaptığımız antremanlar bile dht ye etki ediyor. Creatine sayesinde daha şiddetli antreman yaparak DHT seviyemizi arttırabiliriz.

Peki ya DHT ye etki edebilen diğer faktörler neler?
Düzenli Egzersiz,Sağlıklı Beslenme,Yeterli Uyku,Stresin Yönetimi,Aşırı Alkol ve Sigara Kullanımı,Güneş Işığının Yeterli Alınması,Doğal Takviyeler (Çinko, Magnezyum vb.),Yeterli Protein Alımı,Doğru Yağ Tüketimi (Özellikle Omega-3),İdeal Yağ oranı vs.
Ama hayır ben bunca faktör varken creatine kullanmayacağım çünkü kuzenim kullandığı zaman onun saçları döküldü.
Attığınız araştırmayı da bulamadım bu arada.
Ayrıca 2015ten beri creatinin hormon değişimiyle ilgili bir araştırma yapılmaması neden bu konuda size yardımcı olacak bir madde oluyor :D
2015'ten beri çalışma yapılmıyorsa dht seviyelerini arttırdığını göstermekten çekinen uzmanlar var sanırım.
Neyse hocam ben yapacağım araştırmayı yaptım paylaşacağım şeyleri paylaştım, creatinin saç döktüğünü düşünen varsa hiç kullanmasın zaten plasebo etkisinden otomatik olarak saç dökülme hızı değişecektir.

Ben de doktor olduğum için söylüyorum. Yaptığın "bomboş bir genelleme"

Eminim sizden daha fazla doktorla muhatap olmuşumdur ve yanlışsınız.

Hocam tamam o zaman benim yakınımda ki, çevremde ki ve sosyal medyada ki birçok doktor, kendi bildiğinin tek doğru olduğunu sanıyor. "protein tozu zararlıdır benden iyi mi bileceksin"ciler, "yapay tatlandırıcı kanserojen sen ne anlarsın böyle şeylerden"ciler, "kreatin kinaz seviyen yüksekse sağlığında bir problem vardır, bana işimi mi öğretiyorsun''cular vs. vs.
Sosyal medya ve çevremde ki doktorlardan yaptığım gözlemler bana bunu gösteriyor. Ancak genelleme yapmıyorum ve siz de böyle değilsiniz.

Geri
Yukarı