Kreatine ara verilmeli mi?

Loewrxx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bugünden itibaren antrenman öncesi kreatin kullanmaya başladım. 5 gr olarak 1 ay kullanıp 1 hafta ara vermeyi düşünüyorum. Yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam isterseniz 6 ay kadar böyle devam edin sonra yavaş yavaş 3 grama düşürüp optimal takılabilirsiniz sıkıntı çıkmaz.

Hocam bildiğim çoğu vücut geliştirmeci kullanıyor ama sen bilirsin.

O vücut geliştiricilerin beslene bildiği kadar beslenebilecek misin onlar gibi sporunu yapabilecek misin? Adam kreatin kullanana kadar zaten iğne kullanıyor ama reklamını yapmaya gelince kreatin alıyorum diyor. Siz bilirsiniz ben gördüğümü söylüyorum.

Yanlış bilgi

Bilimsel bir araştırma olmasa da genetik olan saç dökülmesine yatkın kişilerde özellikle saç dökülmesi gözlenmektedir. Ayrıca böbrekleri fazla yormaktadır kullanımında bolca su içilmesi tavsiye edilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Bilimsel bir araştırma olmasa da genetik olan saç dökülmesine yatkın kişilerde özellikle saç dökülmesi gözlenmektedir. Ayrıca böbrekleri fazla yormaktadır kullanımında bolca su içilmesi tavsiye edilir.
Bilmemek ayıp değil ancak bilmediğin konular hakkında insanlara öğüt vermeye çalışmak hiç doğru bir davranış değil. Örneğin bilimsel araştırmaya bu şekilde kaynak veriliyor;

"özellikle saç dökülmesi gözlenmektedir." Kaynak: EjderLefLef
Özetle, mevcut kanıtlar kreatin takviyesinin toplam testosteronu, serbest testosteronu veya DHT'yi artırdığını veya saç dökülmesine/kelliğe neden olduğunu göstermemektedir.
In summary, the current body of evidence does not indicate that creatine supplementation increases total testosterone, free testosterone, DHT or causes hair loss/baldness.

"Ayrıca böbrekleri fazla yormaktadır" Kaynak: EjderLefLef
Özetle, deneysel ve kontrollü araştırmalar, kreatin takviyesinin, önerilen dozlarda alındığında, sağlıklı bireylerde böbrek hasarına veya böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açmadığını göstermektedir.
In summary, experimental and controlled research indicates that creatine supplementation, when ingested at recommended dosages, does not result in kidney damage and/or renal dysfunction in healthy individuals.

Kaynak:
Kreatin takviyesi hakkında sık sorulan sorular ve yanlış bilinenler
Common questions and misconceptions about creatine supplementation
J Int Soc Sports Nutr. 2021;18(1):13. Published 2021 Feb 8. doi:10.1186/s12970-021-00412-w

Merhaba, bugünden itibaren antrenman öncesi kreatin kullanmaya başladım. 5 gr olarak 1 ay kullanıp 1 hafta ara vermeyi düşünüyorum. Yeterli olur mu?
Kreatin kullanırken ara verme zorunluluğun veya döngüler halinde kullanma gerekliiğin yok. İstediğin şekilde kullanabilirsin.

Bilmemek ayıp değil ancak bilmediğin konular hakkında insanlara öğüt vermeye çalışmak hiç doğru bir davranış değil. Örneğin bilimsel araştırmaya bu şekilde kaynak veriliyor;

"özellikle saç dökülmesi gözlenmektedir." kaynak: Ejderleflef.
Özetle, mevcut kanıtlar kreatin takviyesinin toplam testosteronu, serbest testosteronu veya Dht'yi artırdığını veya saç dökülmesine/kelliğe neden olduğunu göstermemektedir.

"ayrıca böbrekleri fazla yormaktadır" kaynak: Ejderleflef.
Özetle, deneysel ve kontrollü araştırmalar, kreatin takviyesinin, önerilen dozlarda alındığında, sağlıklı bireylerde böbrek hasarına veya böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açmadığını göstermektedir.

kaynak:
Kreatin takviyesi hakkında sık sorulan sorular ve yanlış bilinenler.
Common questions and misconceptions about creatine supplementation
j ınt SoC sports nutr. 2021; 18(1):13. published 2021 feb 8. doi:10.1186/s12970-021-00412-w

Kreatin kullanırken ara verme zorunluluğun veya döngüler halinde kullanma gerekliiğin yok. İstediğin şekilde kullanabilirsin.

Bu supplementerlerin çoğunun o profesyonel vücut geliştirmecilerin sadece reklamlarda kullandıklarını gerçekte sadece yarışmaya katılmaya yakın anlık etkileri için kullandıklarınıda çıkıp söylesene tabii bildiğin konular ya belki biliyorsundur diye.

Bu suppelemetler ile yapılmış kesin bir bilimsel araştırma olmadığını zaten en başında söyledim keşke okuma zahmetine girseydin ya da okuduğunu anlama. Neyse siz size reklamlarla özendirilen ürünleri kullanmaya devam edin ama reklamlarda özene bezene anlatan o kişilerin bunları ne kadar ve ne sıklıkla kullandıklarınıda bir bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı