Kredi çekip bedelli askerlik yapmak

Tuvalet temizleyerek ve içtimaya çıkarak mı kurtuluyor vatan?
Sabit gelirin yoksa değmez, askere gitmediğin vakitte çalışsan bile 180k çok fazla, karşılanmıyor.
Zaten askere gittiğinde vatanı sen kurtarmıyorsun. 6 ay askere gittiğinde vatanı kurtarıyorsun demiyoruz. Aidiyet duygusundan bahsediyoruz. Son zamanlarda erkekler feminen yetişiyor. Yoksa koca ordunun sana ve senin gibi düşünen insanlara ihtiyacı yok Allah ordumuzu o duruma düşürmesin 😀

Tuvalet temizleyerek ve içtimaya çıkarak mı kurtuluyor vatan?
Sabit gelirin yoksa değmez, askere gitmediğin vakitte çalışsan bile 180k çok fazla, karşılanmıyor.

Geldim bile. Tutup askere gitmek istemiyorum diye ağlamam ama param varsa da 5 ayımı çöp etmem. Sadece bizim gibi geri kalmış ülkelerde var zorunlu askerlik.
Hoşgeldin dostum, eksikliğin hissediliyor. Hayırdır noldu diyorum yapma böyle şeyler geç kalma.

6 ay uzun bir zaman imkanın varsa bedelli yapın bir de şaka gibi 182.000 TL olmuş insanlara küfür eder gibi dalga geçer gibi. Hayır kardeşim ben 6 ay boyunca askerde ne yapacağım boş beleş işler ver karşıla benim 6 aylık askerlik bedelimi gideyim. Bu vergiler toplanan paralar nereye gidiyor?

Sabit bir işim yok şu an ama olacak. Her yılda asgari ücret yükseliyor zaten ödemesi kolaylaşır diye düşünüyorum. Ayağım da platin var o yüzden gitmek istemiyorum.

Zaten askere gittiğinde vatanı sen kurtarmıyorsun. 6 ay askere gittiğinde vatanı kurtarıyorsun demiyoruz. Aidiyet duygusundan bahsediyoruz. Son zamanlarda erkekler feminen yetişiyor. Yoksa koca ordunun sana ve senin gibi düşünen insanlara ihtiyacı yok Allah ordumuzu o duruma düşürmesin 😀
Hoşgeldin dostum, eksikliğin hissediliyor. Hayırdır noldu diyorum yapma böyle şeyler geç kalma.
Ben vatanıma okuyarak, proje geliştirerek ve teknoloji üreterek hizmet etmek istiyorum. Asker olmak isteyen de yazar askeri üniversitesini subay olur. Olağanüstü durumlarda da sözleşmeli erler silah altına alınır. İnsanlar sırf askerlik yapmamak için yurt dışında okumaya çalışıyor. Tonla var öyle arkadaşım. Sonuç ne oluyor, giden beyin gelen tuvalet temizlikçisi. İnsanlara vatan sevgisini aşılamak önemli ama ülkemizdeki gibi saçma bir askerlik sistemiyle değil, başka alternatiflerle yapılmalı zorunlu sosyal hizmet gibi. 6 ay vatana hizmet etmeden boş boş bir yerde durmak çok daha saçma bence.

Böyle bir genelleme mantıklı değil ama zaten siz de bunu ciddi anlamda söylemediniz.
Doğru mantıklı değil ama benzer anlam çıkıyor. Avrupa'da belki hiç ihtiyaç duyulmayacakken Ortadoğu'daki bir ülkede, mesela biz, her an ihtiyaç olabilir. Neyse çok dağıldı konu sizin üstünüze daha da bir şey söylemeyeceğim.

Bizim erkekler niye bu kadar korkar oldu? Alt tarafı 6 ay görev yapıp geleceksin. Gidin askerlik yapın ki değerini daha iyi anlayın. O askerler bizleri korumak için neler çekiyor, ne zorluklarla görev yapıyor onları görün. Aidiyet duygunuz oluşur. Vatan kolay kazanılmadı. Belki bu aidiyet duygusunu yaşadığında vatanı değiştiren kişilerden birisi sen olacaksın?
Hocam küfür etmeden bu konuda konuşamıyorum genelde fakat ağzı olan herkesin konuşması her türlü canımı sıkıyor. Biz halk olarak asker falan olmak zorunda değiliz, hayvan gibi vergiyi hayrına vermiyoruz. Vatan falan umrumuzda değil. Türkiye çok lanet bir ülke şuan, yaşamaya değmeyecek mahvolmuş bir ülke. Kim neden bu millete faydası olması için çalışsın? Ki zaten en verimli zamanlarında ki bir doktoru bir mühendisi bir yazılım mühendisini neden 6 ayını çalmak sureti ile cepheye atasın? Baskı yüzünden intihar eden askerin ahı kimde? Aklınızı başınıza alınız, ciddi konuşarak millete birşey anlatamıyorsak bu ülkede muayene olarak doktor bile bulamayınca anlamanızın bir anlamı yok. Zorunlu askerlik tamamen özgürlük dışı barbarca bir uygulamadır. Yakın zamanda kalkacak çok vakti kalmadı artık fakat o zamana kadar da insanların psikolojisi bozulmaya, vakti çalınmaya, hayatı karartılmaya devam edilecek.

Hocam küfür etmeden bu konuda konuşamıyorum genelde fakat ağzı olan herkesin konuşması her türlü canımı sıkıyor. Biz halk olarak asker falan olmak zorunda değiliz, hayvan gibi vergiyi hayrına vermiyoruz. Vatan falan umrumuzda değil. Türkiye çok lanet bir ülke şuan, yaşamaya değmeyecek mahvolmuş bir ülke. Kim neden bu millete faydası olması için çalışsın? Ki zaten en verimli zamanlarında ki bir doktoru bir mühendisi bir yazılım mühendisini neden 6 ayını çalmak sureti ile cepheye atasın? Baskı yüzünden intihar eden askerin ahı kimde? Aklınızı başınıza alınız, ciddi konuşarak millete birşey anlatamıyorsak bu ülkede muayene olarak doktor bile bulamayınca anlamanızın bir anlamı yok. Zorunlu askerlik tamamen özgürlük dışı barbarca bir uygulamadır. Yakın zamanda kalkacak çok vakti kalmadı artık fakat o zamana kadar da insanların psikolojisi bozulmaya, vakti çalınmaya, hayatı karartılmaya devam edilecek.
Eğer Türk isen zorlukları aşarsın. Vatan umurumuzda değil ne demek? Senin ataların da bu zor dönemden geçti vatanı ve gelecek nesiller için savaştı. Ben yanmazsam, sen yanmazsan, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? Bu ülkeyi kuran adam Atatürk ne zorluklarla karşılaştı. Adam cephe cephe savaştı. 11 savaşa girdi. Ülkesi için o kadar kitaplar yazdı, devrimler yaptı. Şimdi sen vatanı için bu kadar zorluğa göğüs germiş bu kadar fedakarlıklar yapmış ve biz Türkler için hayatını koymuş adam için mücadele vermeyecek misin?

Geri
Yukarı