Kredi kartında faiz nasıl işler?

pLowstoneK

Kilopat
Daha fazla  
Aydınlanmaya ihtiyacım var bu konuda :)

Şimdi ben mesela 9klık bir laptop aldım diyelim. 12 ay taksitle 845 TL ödemem gerektiğini söylüyor, kredi kartını yeni aldık o yüzden boş ve hiç kullanılmamış, borç falan yok. Benim aldığım satıcıya karttan direkt tam para geçiyor ama ben bankaya borçlu çıkıyorum ve 12 ay boyunca faiziyle ödüyorum değil mi, doğru mu tahmin etmişim?

Eğer doğruysa 2 sorum daha var;

1. Eğer geciktirirsek taksiti ne olur?
  2. Mesela ben 3 taksitini ödedim kaldı 9 diyelim. 9 taksiti ödemek istemiyorum ben peşin şekilde ödemek istiyorum elime para geçmiş diyelim. Ödeyebilir miyim? Ve faiz ortadan kalkar mı?

Ayrıntılı yazarsanız çok sevinrim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bankayı arayıp taksitlerimi iptal ettirmek ve ay sonu kart borcumu kapatmak istiyorum diyeceksiniz, faiz konusunu da bankanızla konuşmanız gerekiyor, ben daha önce garanti ve Finansbank'ta dediğiniz işlemi yaptım faizleri de geri iade ettiler.

Bankayı arayıp taksitlerimi iptal ettirmek ve ay sonu kart borcumu kapatmak istiyorum diyeceksiniz, faiz konusunu da bankanızla konuşmanız gerekiyor, ben daha önce garanti ve Finansbank'ta dediğiniz işlemi yaptım faizleri de geri iade ettiler.
Arayıp iptal ettirmeden peşin ödeyemiyorum yani? Mesela karta çat diye kalan parayı yatırsam oradan tüm taksitler kapanmaz mı?

ve bir sorum daha var 12 ay taksitle ödeyince 700TL'ye yakın faiz biniyor bunu peşin ödersem faiz azalır mı? veya tamamen yok olur mu?

Tam kavramam lazım konuyu o yüzden yoruyorum özür dilerim.

Taksiti geciktirirsen kredi puanın düşer kartın bir süre bloke olur faiz eklenir.
Kalan 9 taksiti ödeyeceksen vade farkı çıkarılır normal faiz üzerinden ödersin.

Ödeme kısmında sana her ay ne kadar ödeyeceğini, toplam ne kadar ödeyeceğini söylerler. Taksit süresi uzadıkça ödediğin para da artar genelde.

O ay gelen ekstrenin minimum ödeme miktarını ödemek zorundasın. Minimumdan ödeyip kalanını sonraki aya bırakırsan daha çok ödersin. Hiç ödemezsen mutlu sonla alırlar.

Eğer arayıp taksitleri iptal ettirmeden yatırırsanız banka yatırdığınız parayı karta yükler fakat, 9 ay boyunca her ay taksit parasını o paradan çeker. Siz kartla başka alışverişler yaptığınızda taksitler için ödeğiniz paradan düşer. O yüzden arayıp taksitleri iptal ettirip toplu ödemelisiniz.

Eğer arayıp taksitleri iptal ettirmeden yatırırsanız banka yatırdığınız parayı karta yükler fakat, 9 ay boyunca her ay taksit parasını o paradan çeker. Siz kartla başka alışverişler yaptığınızda taksitler için ödeğiniz paradan düşer. O yüzden arayıp taksitleri iptal ettirip toplu ödemelisiniz.
Çok teşekkürler aklımda ki her soru çözümlendi 🥰
Bir sorum var hocam eğer müsaitseniz hepinize.

Hocam ben taksiti başlattım diyelim 12 aylık. 830TL ödeyeceğim aylık başlattığım günden sonraki ayda mı başlar ilk taksit? Ve o günü seçebiliyor muyum 10'unda falan seçmek istiyorum. 5inde maaş yatıyor çünkü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı