Kurban Katliam mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O zaman bitkilerde canlı onları da oldurme, yeme.

Evet bu doğru ama o etlerde zaten fakirlere falan dağıtılıyir her turlu hayırlı bir iş.
Gayet tabi haklısınız. Zaten o halde fakirlere dağıtılması amacıyla gerçekleştirilen bir eyleme "Katliam" demek hiç doğru olmazdı. Yine de dinde böyle olmadığını bilmek önemli

Katılıyorum.
Kendini bozmadan istikrarlı olarak güzel, mantıklı yorumlar atan @bitwise'nin yorumlarını beğeniyorum 😍 (Şu anda ifade bırakma yasağım var, beğeni atamıyorum yoksa beğendiğimi o da anlardı😄)
Forumda en sevdiğim kişidir. Çok tartıştık bilim ve felsefe kategorisinde ama tanıyamaya bilir. Adımı çok değiştirdim.

Şu dünyada iki fikri hunharca savunan insanları anlamıyorum. Birisi kökten dinciler diğeri veganlar. Köktendinciler için dünya sınandığımız yerdir. Sürekli 1500 yıl öncesini günümüze dayatmak isterken günlük yaşamda insan hayatını kolaylaştıracak buluşları kullanmaktan da geri kalmıyorlar. Veganlarda kendilerini tüm dünyadan soyutlayıp kendilerini vegan olma seçiciliği sağlayan imkanları olanakları göz ardı edip sanki bu dünyaya doğrudan vegan olarak gelmiş gibi tavır takınıyorlar. Dünyanın bir tarafında insanlar kuraklık açlık çekerken sen vegan olup duyar kasıyorsun. Havaları da biz et tüketenlere :)

Kokten dincilerde ne sikintı var sinandığımız yer evet.

Din amacli kesiliyorsa kesinlikle evet, onun disinda bu bir denge. Guclu, gucsuzu yer.

Şu yorumun ustune bazi arkadaslar neden hala bir sey soyluyor bilmiyorum.
Çin'de yapilan kopek katliamina karsi cikanlar gelip burada yoo koyun kesmek katliam degil bu bizim gelenegimiz falan diyorlar. Cinde oldurulen kopeklerde gelenek arkadaslar onlar bilmem ne cocugu degil. Ha bir de kopekler bazi yerlerde iskence edilerek olduruluyor fakat her iki hayvanda zaten oldurultmeye calisirken olmemek icin çile vermiyor mu? Onun disinda evet normal. Guclu gucsuzu yer. Bu bir besin zinciri. Arkadas otun can cekistigini dusunuyor. Yazik. Ama o da bir canli yahu hakli bir yandan (!)

Son kez yazıyorum hala anlamayan kişiler var. İsterseniz adını bayram koyun, isterseniz köpek festivali koyun, isterseniz av sezonu diyin, isterseniz kasaplar gibi saçma söylemlerle lafı çevirmeye çalışın. Toplu öldürülmenin sözlükteki karşılığı katliamdır. Evet bende et yiyorum buda değiştirmiyor.
kurbanlarda oyle acı çekiyor ama Allah yolunda oleceğini biliyor.
Sen bunu nereden biliyorsun, neye dayanarak söylüyorsun? Elinde kanıt mı var?

Kasaplar falan o süreçte koyun kesmeyi bıraktığı için hayvan kesim oranları dengeleniyor mu? Bilgisi olan var mı?

Bu sadece İslam dininde olan bir şey değildi. İnsanların hayvan, tahıl ve hatta insan kurban ettikleri bile olmuştur. Bunun sebebi tanrıyı hoşnut etmek, bolluk bereket vb. gibi olaylar neticesinde tanrıya kurban adamışlardır. Kurban İslam'dan çok öncede vardı.

İslam dini bulunan bir ülke ve bu dine bağlı bayramı ele alarak dile getirdim. Özünde bir ritüel olduğu bilinen bir şey zaten. Semavi din, inanış, öğreti her ne olursa olsun bu yöntem daimi yer almış. Ben şu ana göre konuşuyorum ve katliam olarak goüyorum. Dönemine göre de hep katliamdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı