Kurban Katliam mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dini amaçlar gözetilmeksizin bakılınca milyonlarca insanın hayvanları kesmesi katliam mıdır? Yoksa normalde de bu kadar hayvan zaten kesiliyor mu? Ama şunu unutmayın, kesilen hayvanların etleri ile bazı insanların karnı doyuyor, etler boşa gitmiyor. Fakirler et alabiliyor.

Not: Dini yorum yapmayın, dini olarak yapılan yorumların cezası vardır. Ceza yiyecek şekilde yorum yaparsanız sorumlusu ben değilim.

Benim sorunum kurbanlarda aşırı fazla mı hayvan kesiliyor yoksa normal bir ay içerisinde de bu kadar hayvan kesiliyor mu? Bunun hakkında yapılmış analiz bulamadım, biliyorsanız atma şansınız var mı? Aylara göre hayvan kesme oranları vesaire. Daha açık olarak yazmak istedim.
Bu kurbanlar kesildiği için bir süreliğine et satışları azalıyor. O zaman bir süre et için daha az hatta çok az hayvan kesildiği için bence kesilen miktar telafi ediliyordur.

@MaxP Yapıp yapmayacağın seni ilgilendirir, bizi ilgilendirmez orası. Her bayram bu kadar basit bir konudan aynı muhabbetleri çıkarmayı başaran bir halkın ileri gitmeyi bırak yerinde sayması bile mucize. Bence yerimizde sayalım, mazallah rampadayız ve el frenimiz de çekik değil, kayıyoruz...

Zorundayız, insanlık tarihinin en başından beri insan, etini yiyebileceği hayvan öldürmekte zorunlu. Çünkü Afrika'daki etçilin nasıl et yeyip ayakta kalmaya ihtiyacı varsa insanın da etle beslenmeye, et yemeye ihtiyacı var. Bu bir seçim değil, anlamadığınız nokta burası.

Ha otla da yaşarsın ama yaşamak denirse tabii ki. Uzun vadede çıkan hastalıkları gördüğünüzde bunları dememek için 12 kere düşünürsünüz artık.

O etten alabileceğin proteini alabileceğin çok şey var. Bir de hastalıkla ne alakası var?

Ben sana senin kesmeyi isteyip istemediğine dair beni ilgilendirmez gibi bir yorumda bulunmadım. Burada yanlış bulduğumuz yanları değerlendiriyoruz. Sana en başından önyargı yapabilirdim ama yapmadım. Siz kendiniz olarak değil direkt bir düşüncenin yaşayan hali olarak yorum yapıyorsunuz. Nedir bu mücadele hırsı?

Ben sana senin kesmeyi isteyip istemediğine dair beni ilgilendirmez gibi bir yorumda bulunmadım. Burada yanlış bulduğumuz yanları değerlendiriyoruz. Sana en başından önyargı yapabilirdim ama yapmadım. Siz kendiniz olarak değil direkt bir düşüncenin yaşayan hali olarak yorum yapıyorsunuz. Nedir bu mücadele hırsı?
Jira'nın genellikle yorumlarını beğeniyorum ama bazen bir şey oluyor.

Kur'an'da Kurban Bayramı yoktur. Kurban da yalnızca hac ibadeti yerine getirilirken kesilir. Bugün ne yazık ki işler çok değiştirildi. "Kurban katliam mıdır?" diye sormaktan önce bu meseleleri araştırmak gerekir.
Kur'an'da Kurban Bayramı yoktur. Kurban da yalnızca hac ibadeti yerine getirilirken kesilir. Bugün ne yazık ki işler çok değiştirildi. "Kurban katliam mıdır?" diye sormaktan önce bu meseleleri araştırmak gerekir.

Kurbanın ne eti ne de kanı tanrıya ulaşır. Tanrıya ulaşacak olan kişinin takvasıdır. (Hac:37)

Evet katliam. Sadece kurbanda değil normalde de katliam. İnsan zorunda kalmadıkça hayvan öldürmesi acımasızlıktan ve canilikten başka bir şey değildir.

O zaman bitkilerde canlı onları da oldurme, yeme.
Kur'an'da kurban bayramı yoktur. Kurban da yalnızca hac ibadeti yerine getirilirken kesilir. Bugün ne yazık ki işler çok değiştirildi. "Kurban katliam mıdır?" Diye sormaktan önce bu meseleleri araştırmak gerekir.

Kurbanın ne eti ne de kanı tanrıya ulaşır. Tanrıya ulaşacak olan kişinin takvasıdır. (Hac: 37)

Evet bu doğru ama o etlerde zaten fakirlere falan dağıtılıyir her turlu hayırlı bir iş.

Şu dünyada iki fikri hunharca savunan insanları anlamıyorum. Birisi kökten dinciler diğeri veganlar. Köktendinciler için dünya sınandığımız yerdir. Sürekli 1500 yıl öncesini günümüze dayatmak isterken günlük yaşamda insan hayatını kolaylaştıracak buluşları kullanmaktanda geri kalmıyorlar. Veganlarda kendilerini tüm dünyadan soyutlayıp kendilerini vegan olma seçiciliği sağlayan imkanları olanakları göz ardı edip sanki bu dünyaya doğrudan vegan olarak gelmiş gibi tavır takınıyorlar. Dünyanın bir tarafında insanlar kuraklık açlık çekerken sen vegan olup duyar kasıyorsun. Havaları da biz et tüketenlere :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı