Kurulumun sonunda GRUB-mkconfig kısmında hata

Nixist

Hectopat
Daha fazla  
Gentoo kuruyorum. Kernel kısmında daha yeni olduğum için genkerneli kurdum. Önce Linux-Firmware, ardından kernel soruces ardından da genkernel indirdim. Ardından genkernel all yaparak derledim. Alt kısımda installkernel diye bir şey vardı, grubla alaklalıydı. O kısmı da yapayım ne olur ne olmaz dedim. Sanırım kernel kurulumunda otomatik tespit etmesine yarayan bir şeymiş. Ardından diğer yapılandırmaları yaptım. Ve son olarak GRUB kurdum. Config dosyasını oluşturuyordum ki çıktının istediğim gibi olmadığını fark ettim. Çıktıda herhangi bir kerneli bulamadığını yalnız UEFI Firmware settingsi eklediğini yazıyordu.

Kısacası grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu yazdığımda kernelimi bulamıyor.

Hocam dracut kullanmak sağlıklı. Onunla deneyin, sonra grub-mkconfig'i tekrar çalıştırın.
Hocam sonradan hallettim bir şekilde.Ama Arch'a geri döndüm.Hala çok hevesliyim Gentoo'ya ama okul açılıyor pek vaktim olmayacak.

Yine de cevap için teşekkürler

Hocam sonradan hallettim bir şekilde.Ama Arch'a geri döndüm.Hala çok hevesliyim Gentoo'ya ama okul açılıyor pek vaktim olmayacak.

Yine de cevap için teşekkürler
Benim kullanımım da genelde böyle. Okul sırasınca Gentoo mantıksız, iki işletim sistemi kurarsanız tekrar uğraşmazsınız, yeterli alan varsa.

Alanım var ama dual boot nasıl yapıcam bilemiyorum... Aslında Endeavour OS ile olabilir.Calamares'te yanına kur seçeneği olacaktı.İşlemcim 7. nesil 4 çekirdekli i5.O yüzden de base kurulum bile saatlerimi alıyor.Tekrardan boş bir vakit bulduğumda veya Arch'ta bir sorun yaşarsam bu sefer dual boot deniycem.

Yeni konular

Geri
Yukarı