KYK Kredisi Alsam mı?

Blackss

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar. Üniversitemin bitmesine 2 sene kaldı. Küçük kardeşim de özel okula başladığından dolayı bizimkilerin bana harçlık vermesi zorlaşacak. Acaba kredi alsam mı diye düşünüyorum. Şuan ki şartlara göre 2 senede 12.000 TL civarında para imza atacağım. Ödemeye de mezun olduktan 2 sene sonra başlayacağım. Yani 4 sene sonra ödemeye başlayacağım zaman enflasyon etkisiyle geri ödemem gereken borç 18-19.000 TL civarlarında olur diye düşünüyorum.

İşe girip bunu azar azar ödeyebilir miyim acaba? Şimdi belki almasam da olur idare ederim ama gitmek istediğim yerlere pek gidemem, almak istediğim şeyleri de alamam kısıtlı bir 2 sene geçiririm.

Geri ödemesi korkutuyor ama bunu 5 sene alıp ödeyenler de var sonuçta, ben ise 2 seneden tırsıyorum. Normal mi? :D

Benim ablam üni 2 iken ben özel okula başlamıştım aynı senin gibi. Sonra o da kyk kredisi aldı. Daha sonradan öğrendik ki ablamın eski hocası 36 yaşında ve hala kyk kredisi ödüyor. Ablam da hemen bıraktı. İllet gibi birşey bence bu. Dişini sık alma. Alırsan sonrasında pişman olabilirsin

Başvuruları ne zaman oluyor bunların?
Eylül-Ekim mi ne. Onaylanıyor ama ilk parayı yatırmaları Ocak ayında doğru oluyor. Topluca bir kaç ayın parası birden yatıyor. Sonra hep aylık yatıyor.
Benim ablam üni 2 iken ben özel okula başlamıştım aynı senin gibi. Sonra o da kyk kredisi aldı. Daha sonradan öğrendik ki ablamın eski hocası 36 yaşında ve hala kyk kredisi ödüyor. Ablam da hemen bıraktı. İllet gibi birşey bence bu. Dişini sık alma. Alırsan sonrasında pişman olabilirsin
Yapma ya. Hocam bilemedim. Şuncacık borcu da ödemeyeceksem niye 21 senedir okul okuyorum diye düşünüyorum.

Kardeşim sen KYK kredisi almayınca hayatın boyunca hiç borcun olmayacak mı sanıyorsun? Bak üniversitede 5. senem ben temelli hazırlıkta almaya başladım. Borcum kaçtır bakmıyorum bile. 20.000, 25.000 neyse ne. Harcadım mutluyum, ödenir. Şunu diyorum kendime " Madem 25.000 lirayı bile ödeyemeyeceğim neden okuyorum ben, öderim ben her türlü.". Ödenir kardeşim, o kadar parayı ödeyemeyeceksen mezun olunca oturup farklı şeyleri düşün.

Eğer ihtiyaç varsa alınır. Üniversite bitince de çalışırsanız ödersiniz taksit taksit ya da peşin.

Eylül-Ekim mi ne. Onaylanıyor ama ilk parayı yatırmaları Ocak ayında doğru oluyor. Topluca bir kaç ayın parası birden yatıyor. Sonra hep aylık yatıyor.

Yapma ya. Hocam bilemedim. Şuncacık borcu da ödemeyeceksem niye 21 senedir okul okuyorum diye düşünüyorum.
İş garantin varsa ödersin. Yoksa bulaşma. Zaten boşa okuyoruz onu takma. Bence alma. Alırken rahat olur sonrası zorlar

4 sene almıştım. Mezuniyetten 2 sene sonra eve ödeme belgeleri geldi. 4 senede de ödedik. Başa bela bir kredi. Benim zamanımda sadece Ziraat üzerinden ödeniyordu. Sistem hataları yüzünden ödemek zor oluyordu, 1 ay geciktirdim diye eve vergi dairesinden ihbarname gelmişti. Eğer almanız zorunlu değil ise almayın. Hayatınızın 4 senesini boşuna borca bağlamayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı