Laiklik sizin için neden bu kadar önemli?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

IRoot

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yıllar boyunca İzmirliler İzmir'i abarttılar da abarttılar. Gazladılar da gazladılar. Ama bugün gerçeği söylemenin vakti geldi! Antalya İzmir'e bin basar dostlar. İzmir şişirilmiş bir balondur(!) Antalya ise bir cenetttir.

Yani mübalağa bir yana, Antalya gerçekten de mükemmel bir yer. Yani bu ülkede taşınabilirm diyebileceğim kadar güzel. En çok da halen laik olmasını sevdim. İstanbul ne yobaz, ne pis bir şehirmiş yahu. İzmir bile Antalya yanında yobaz kalıyor. Antalya apayrı bir seviyede. Bundan sonra her yerde Antalya övüyorum.
Laiklik sizin için neden bu kadar önemli? Neden laiklik adı altında din karşıtlığı yapılmakta? Standart bir hristiyan bile günde en az 1 kere kiliseye giderken biz müslümanlar laiklikte laiklik deyip yerimizde sayıyoruz. Bu ülkede hristiyanlar ve diğer din mensuplarının da dini ibadetlerini yapabilmesi için yeterli çalışmalar yapılıyorsa, bi müslüman ülke olarak yeterince laik bir devletiz demektir. "Devletiz" diyorum, toplumuz demiyorum. Çünkü islamda laikliğin yeri yoktur. Buda yeterince inanca sahip çoğu insan için rahatsızlık verici demektir. "Tüm ülkeler" devlet makamlarının devir teslimi yapılırken incil yada tevrat önünde devrederler. Oysaki biz kur'anı böyle işlere karıştırmıyoruz. Bir imam ile devlet törenleri yapmıyoruz. Ama batı yapıyor, ama biz yapsak üzücü bi şekilde yobaz olmaktayız. Ben bu tarz durumlardan yeterince rahatsızım belirtmek istedim.

Laiklik sizin için neden bu kadar önemli?

At gözlüklerinizi çıkartıp baktığınızda dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerin laik olduğunu göreceksiniz. Zor değil...

Neden laiklik adı altında din karşıtlığı yapılmakta?

Dini sevmek ya da bir dine mensup olmak zorunda mıyım ? Dinde zorlama yoktur diyorsunuz, girenin çükünü, çıkanın kafasını kesiyorsunuz. Bi' karar verseniz?

Standart bir hristiyan bile günde en az 1 kere kiliseye giderken biz müslümanlar laiklikte laiklik deyip yerimizde sayıyoruz.

Neden yerinizde sayıyorsunuz biliyor musunuz? Halen daha binlerce yıllık dogmalardan kurtulmadığınız için yerinizde sayıyorsunuz. Hristiyanlar filmlerde gördüğün gibi her pazar kiliseye gitmiyor. Batı'da maaşlı papazlar yok. İmamlara maaş vermeyi bırakalım dersem işine gelir mi? Gelmez tabi...

Batı, din savaşlarını bitireli çok oldu. Siz ise halen daha mezhep savaşları içindesiniz. O yüzden İsrail bilim ve teknoloji yaparken -ki onlar bile epey yobaz-, siz yerinizde saymaya devam ediyorsunuz. Bu kafayla da etmeye devam edeceksiniz. Hatta bu yazdıklarını da büyük ihtimalle Intel'in İsrail'deki fabrikasında üretilmiş işlemciye sahip bir laptoptan yazıyorsundur...

Bu ülkede hristiyanlar ve diğer din mensuplarının da dini ibadetlerini yapabilmesi için yeterli çalışmalar yapılıyorsa, bi müslüman ülke olarak yeterince laik bir devletiz demektir.

Ülke müslüman olmaz. Ülkenin dini olmaz. Anayasada da böyle bir ibare yoktur. Ama bu kafayla eklersiniz diye düşünüyorum... Ekleyince de uzay çağındayız direk...

"Tüm ülkeler" devlet makamlarının devir teslimi yapılırken incil yada tevrat önünde devrederler.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras İncil'e el basmadı. Kendisi Ateist. Dünya değişiyor. Ama siz yerinizde saymaya devam ediyorsunuz.

Bir imam ile devlet törenleri yapmıyoruz. Ama batı yapıyor, ama biz yapsak üzücü bi şekilde yobaz olmaktayız.

Batı'da zorunlu din dersi yok. Sende var. Batı'da bilim var, sende yok. Batı'da kadınlar gece yarısı rahatça dolaşabiliyor, müslüman ülkelerde tacize uğruyor. Önce Batı seviyesine gel de ondan sonra talepte bulun. Sen tabii ki yobazsın. Sen bilimden önce yobazlık istiyorsun.

Ben bu tarz durumlardan yeterince rahatsızım belirtmek istedim.

Suudi Arabistan'a gidebilirsin.

Ha bu arada Ankara'da kız kardeşimi taciz edem adamın profilinde hayırlı Cuma'lar paylaşımları dolu. Laiklik benim için bu yüzden de önemli. Çomar istemiyorum. Kapiş?

İnsanları laik, çomar, gerici, yobaz vs. diye ayırmamalıyız bence. Herkes insan herkesin kendi düşüncesi var müslüman olabilir ateist olabilir, bırakın o o insana kalsın onun seçimi karışmak bize düşmez. Bir insana partisini destekliyor diye çomar veya b partisini destekliyor diye laik olmamalı. O tarz dile getiriyorsak bile bu insanları ülkemde istemiyorum dememeliyiz burası hepimizin ülkesi. Taciz eden kişinin dini ne olursa olsun veya dini olmasın bir kişi taciz etti diye bunu genele yaymamalıyız diye düşünüyorum ben.

Laiklik yok ülkede. Olsa dincilere bu kadar baskı olmaz.
Diğer konularda haklısınız. Her sakallı olan imam değil.

Abi mesela ne o dogma davranışlar? :)

• Bana kadınların özgür olduğu bir islam ülkesi söyler misin?
  • Bana ülkesinden kaçıp da müslüman ülkelere sığınan bir mülteci söyler misin?
  • Bana kadınların namazda ön saflarda olabildiği bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınların ezan verdiği bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınların doğuştan açık gelen başlarını kapatmak zorunda olmadığı bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınlar yerine erkeklerin başını örttüğü bir ülke söyler misin?
Hiç kıvırmadan bu sorulara cevap bekliyorum.

Önceki konudaki cevabımı aynen yapıştırıyorum.

Öncelikle laikliğin ne demek olduğunu öğrenin, hiç birimiz dinden veya emirlerinden rahatsız değiliz, karşı da değiliz, rahatsız olduğumuz konu bazı insanlar tarafından siyasete alet edilmeye çalışılması. Bunun ne gibi sonuçlar doğurduğunu yıllar boyu gördük, insanları nasıl geride bıraktığını, bilimin gelişmesine nasıl engel olduğunu vs. tekrar tekrar aynı şeyleri yaşamak, görmek istemediğimiz için sert çıkıyoruz bunu yapanlara karşı ve genel olarak "yobaz" diye tanımlanıyor. "Müslüman" bir ülke olduğumuz kanısına nereden vardın acaba, bu topraklarda yaşıyorsan açıp anayasayı oku bir ara, bak bakalım orada ne yazıyor. Bende müslümanım ama diğer dinlerden olan insanlara sana bir zararları dokunmadığı sürece saygı duymalısın. Sevmeyebilirsin ama SAYGI DUYMALISIN! Bu seni "kafir" değil, aksine iyi bir insan yapar.
Bir diğer konuda, her ülke gerekli çalışmaları yaparken bizim ülkemiz neden gerekli çalışmaları yapmıyor, öyle mi? bu ülkede müslümanların "gerekli çalışmaları" yapmadığını nereden biliyorsun, bende gayette gerekli şeyler yapıyorlar. Mesela neredeyse CERN'deki parçaçık çarpıştırma deneyine ayrılan bütçe gibi bir bütçe verilen diyanet işleri mis gibi organik hoşaf üretiyor, daha ne istiyorsun ki(!) Karşı olduğumuz şey tam olarak bu işte, sen bilime bütçe ayırmak yerine, hoşafa verirsen o paraları elbette buna karşı çıkıp "OLMASI GEREKENİ" savunan "akıllı" insanlar olacaktır, dini, inancı ne olursa olsun. Yine söylüyorum, bu hiç kimseyi din karşıtı yapmaz. Bana göre bunu göremeyen de ya kördür yada art niyetlidir! Bende bu tarz durumlardan yeterince rahatsızım, belirtmek istedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı