Laptop fanindan gelen garip ses

efeutku2424

Hectopat
Daha fazla  
HP Victus laptopa sahibim alalı 1 yıl oldu. Son 1 haftadır garip bir ses geliyor. Gıcır gıcır bir ses. Dün sabah laptopu açtığım zaman ses motor çalıştırır gibi geldi aşağıdaki videoda paylaştım sesi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunun kaynağı ne olabilir?

Edit: Dün laptop içini açıp tozları falan temizledim ve dün akşam kullandım ses gelmedi. Bu sabah açtığım zaman tekrar motor gibi ses geldi.

aynısı bendede oldu garantiye verdim fan değiştirildi bilgisayar modelim g770.

Bu zamana kadar hiç içini açıp, herhangi bir müdahalede bulundunuz mu? Toz temizliği de dahil.
Dün toz temizliği yaptım ama HP olduğu için laptopum içini açtığım zaman fiziksel hasar olmazsa garantisinin bozulmayacağı bilgisi almıştım.

Fan değişimi garanti içinde mi peki?

Son düzenleme:
Dün toz temizliği yaptım ama HP olduğu için laptopum içini açtığım zaman fiziksel hasar olmazsa garantisinin bozulmayacağı bilgisi almıştım.

Fan değişimi garanti içinde mi peki?
Ben de HP Omen sahibiyim ve defalarca kere için açıp temizliğini gerçekleştirdim. Garanti sorun olmadı. Hatta başka bir sorundan dolayı garantisine yolladım ve fanından gelen tiz sesi de belirttim. Anında fan değişmi yapıldı 2 kere benimkinde de. Garanti kapsamına giriyor özetle.

Peki için açıp temizliğini yaptıktan hemen sonra mı bu ses gelmeye başladı?

Ben de HP Omen sahibiyim ve defalarca kere için açıp temizliğini gerçekleştirdim. Garanti sorun olmadı. Hatta başka bir sorundan dolayı garantisine yolladım ve fanından gelen tiz sesi de belirttim. Anında fan değişmi yapıldı 2 kere benimkinde de. Garanti kapsamına giriyor özetle.

Peki için açıp temizliğini yaptıktan hemen sonra mı bu ses gelmeye başladı?
Hayır zaten bu ses 2 gün önce gelmeye başladı. Sonra ben de muhtemelen içinde çok toz birikti temizleyeyim dedim. Dün akşam temizledim ve dün akşam 3 saat kullandım temizledikten sonra ses gelmiyordu. Sabah açtığımda tekrar başladı. Bu sesin çok düşük bir hali 1 haftadır gelmekte.

Hayır zaten bu ses 2 gün önce gelmeye başladı. Sonra ben de muhtemelen içinde çok toz birikti temizleyeyim dedim. Dün akşam temizledim ve dün akşam 3 saat kullandım temizledikten sonra ses gelmiyordu. Sabah açtığımda tekrar başladı. Bu sesin çok düşük bir hali 1 haftadır gelmekte.
Çözüm belli. Arkadaşların da söylediği gibi yolalrsın garantisine 21 iş günü içerisinde anahtar teslim. Sebebi için benim en güçlü tahminim fan aerodinamiğinin bozulmuş olması. Bunun dışındaki basit ihtimal fan vidalarını sağlam sıkmamış olabilirsiniz. Belki vidaları sağlamdır, fakat bazı dizüstü bilgisayarlarda fan dış kabuğu tırnaklarla sabitlenmiş olabiliyor (örn. eski tip Asus K555 modelleri). Bu tırnaklardan biri veya ikisi kırılmış olabilir.

Garantiden önce isterseniz tekrar sökün. fanı elinize alın ve biraz sallayın. Havadayken tıkırtı sesi geliyorsa dediğim son ihtimal de söz konusu olabilir.

Arkadaşlar dün akşam fani sokup inceledim elimde tikirti sesi gelmiyordu. Vidaları da sağlam sıktım ve kapattım. Cihazı tekrar açtığımda ses çok az gelmeye başladı başlangıçta yaklaşık 2 saat sonra yine motor çıkarır gibi ses çıkarmaya başladı bugün garantiye gönderiyorum.

Arkadaşlar dün akşam fani sokup inceledim elimde tikirti sesi gelmiyordu. Vidaları da sağlam sıktım ve kapattım. Cihazı tekrar açtığımda ses çok az gelmeye başladı başlangıçta yaklaşık 2 saat sonra yine motor çıkarır gibi ses çıkarmaya başladı bugün garantiye gönderiyorum.
Aerodinamiği bozulmuş diye düşünüyorum. Yani elinize aldığınızda elinizle üstten alttan sıktığınızdan dolayı yuvasına oturmuştur. Geri taktığınızda idare etmiştir 2 saat. Sonra yuvasından gevşeyip, tırpan motoru gibi ses çıkartmış olabilir.

Standart olarak 21 iş gününden bahsediliyordu. Eskiden termal macun gibi bakımlar için servis kabul etmiyordu. Şimdi o yönetmeliği değiştirmişler. Belki 21 iş günü yönetmeliği de değiştirilmiştir. Ama maksimum 21 iş günü.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-30 112434.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-30 112434.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 11

Geri
Yukarı