Laptop fanindan gelen garip ses

Aerodinamiği bozulmuş diye düşünüyorum. Yani elinize aldığınızda elinizle üstten alttan sıktığınızdan dolayı yuvasına oturmuştur. Geri taktığınızda idare etmiştir 2 saat. Sonra yuvasından gevşeyip, tırpan motoru gibi ses çıkartmış olabilir.

Standart olarak 21 iş gününden bahsediliyordu. Eskiden termal macun gibi bakımlar için servis kabul etmiyordu. Şimdi o yönetmeliği değiştirmişler. Belki 21 iş günü yönetmeliği de değiştirilmiştir. Ama maksimum 21 iş günü.
Hocam görseli de inceleyince daha iyi anladım sorun yüksek ihtimal bu çünkü dediğiniz gibi 2 saat idare ettikten sonra gene traktör gibi ses çıkarıyor. Benim bir sorum olacak size. Ben normalde bilgisayarı kod yazmak için kullanıyorum. Bilgisayar muhendisligi okuyorum. Şimdi tatile girdim biraz fazla oyun oynadım yaklaşık 4-5 saat aralıksız oynuyordum ve ağır oyunlar oynadım cyberpunk 2077 rdr2 gibi. Aerodinamik bundan kaynaklı bozulmuş olabilir mi? 4-5 saat aralıksız yüksek hızda fan dönüyordu çünkü.

Hocam görseli de inceleyince daha iyi anladım sorun yüksek ihtimal bu çünkü dediğiniz gibi 2 saat idare ettikten sonra gene traktör gibi ses çıkarıyor. Benim bir sorum olacak size. Ben normalde bilgisayarı kod yazmak için kullanıyorum. Bilgisayar muhendisligi okuyorum. Şimdi tatile girdim biraz fazla oyun oynadım yaklaşık 4-5 saat aralıksız oynuyordum ve ağır oyunlar oynadım Cyberpunk 2077 RDR2 gibi. Aerodinamik bundan kaynaklı bozulmuş olabilir mi? 4-5 saat aralıksız yüksek hızda fan dönüyordu çünkü.

Bu çizim tamamen aerodinamiksel bozulmaların mantığını basit düzeyde anlatabilmek adına çizilmiştir. Fanın rulmanında sorun yaşanmış da olabilir ve bu sebeple aerodinamiği bozulmuşta olabilir. Kimi merdivenaltı bilgisayarcı bu işi yalnızca fanın yuva kısmına motor yağı sıkıp halledilebildiğini de iddia etmekte.

Sorunuza gelirsek, bu sebepten dolayı olabileceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü fiziksel bir hasardan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Bu illa bilgisayarın anlık aldığı bir darbe ile olabileceği anlamına gelmiyor. Örneğin altına koyulan, kolları eşit bir şekilde uzanmayan bir stant bile (yalnızca merkez noktasına basınç uyguluyorsa), bilgisayar çok ağırsa ve sürekli bu standla kullanılıyorsa da küçük bir ihtimalde olsa bu sorun yaşanabilir diye düşünüyorum.

Ben de bilgisayar Mühendisliği mezunuyum ve bu sebepten bilgisayarım çoğu zaman geceleri açık kalır. Benzeri bir durum hiç yaşamadım 7 yıldır. Her üründe olduğu gibi elbette fanların aşırı kullanımı, ömrünü kısaltıyordur fakat aerodinamik bozulmaların genel olarak sebepleri;

- Fan rulmanı hasarı
- Sürtünmeyi kolaylaştıran yağ aşınımı
- Fiziksel hasar
- Fan tırnakları deformeleri

Bu çizim tamamen aerodinamiksel bozulmaların mantığını basit düzeyde anlatabilmek adına çizilmiştir. Fanın rulmanında sorun yaşanmış da olabilir ve bu sebeple aerodinamiği bozulmuşta olabilir. Kimi merdivenaltı bilgisayarcı bu işi yalnızca fanın yuva kısmına motor yağı sıkıp halledilebildiğini de iddia etmekte.

Sorunuza gelirsek, bu sebepten dolayı olabileceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü fiziksel bir hasardan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Bu illa bilgisayarın anlık aldığı bir darbe ile olabileceği anlamına gelmiyor. Örneğin altına koyulan, kolları eşit bir şekilde uzanmayan bir stant bile (yalnızca merkez noktasına basınç uyguluyorsa), bilgisayar çok ağırsa ve sürekli bu standla kullanılıyorsa da küçük bir ihtimalde olsa bu sorun yaşanabilir diye düşünüyorum.

Ben de bilgisayar Mühendisliği mezunuyum ve bu sebepten bilgisayarım çoğu zaman geceleri açık kalır. Benzeri bir durum hiç yaşamadım 7 yıldır. Her üründe olduğu gibi elbette fanların aşırı kullanımı, ömrünü kısaltıyordur fakat aerodinamik bozulmaların genel olarak sebepleri;

- Fan rulmanı hasarı
- Sürtünmeyi kolaylaştıran yağ aşınımı
- Fiziksel hasar
- Fan tırnakları deformeleri
Fan degisimi olacaksa eğer bu garanti kapsaminda mi oluyor peki? Yoksa ekstra bir ücret mi alınıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı