Laptop GPU'ları masaüstü GPU'larından daha mı dayanıklı?

Eren kaynar

Hectopat
Evet çoğu kişi masaüstünde ekran kartı sıcaklığı 75-85 derece aralarında gezdiğinde çok ısındığından bahseder. Laptop inceleme videolarında ise 90-95 civarlarında görünüyor bu sıcaklıklar. Tabi soğutma anlamında yetersiz olduğu için bu değerler normal karşılanıyor laptoplarda belki de. Benim sorum şu o sıcaklıklarda normal çalışan laptop GPU olurken masaüstü GPU'su daha mı dayanıksız? Hani o dereceler çıksa ne olur? Laptoplar o konuda daha mı dayanıklı olmuş oluyor?

GPU'lar yillarca bakim yapilmadan calistirilabiliyor masaustunde. GPU'mun termal macununu bayagi bir suredir degistirmemistim ve degistirmek uzere actigimda termal macun direkt yok olmustu. Bende ne kadar dayanikli diye takip CS:GO girdim. 94 derecede fanlar full halde calisiyordu fakat 2-3 gun boyunca hicbir sorun yasanmadi. Ikisi de dayaniklidir fakat masaustu GPU'larinin bozulmasi daha az gorulen bir sey. Sonucta kendi sogutuculari var ve laptop kasasi gibi kucuk, hava sirkulasyonu az bir yerde olmuyorlar.

Aslında ikisininde sıcaklık sınırları aynı sayılıyor çip bakımından, ama en verimli çalışma şekli masaüstü bilgisayarlar, maksimum performans 70'in üstünde düşüyor. Laptopda bu daha yıkarı çekiliyor ama ısınma 90-95'te takılmasına rağmen performans düşüyor. Genel olarak silikon kaliteleri de farklı olabiliyor, maksimum dayanılan sıcaklığı da etkiliyor bu, genelde 105 son sıcaklıktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı