Laptop İçin Harici Powerbank

161553

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam. Priz olmayan yerde bazen 3-5 saat çalışmam gerekiyor ama laptopumun pili gömülü ve maalesef 1 saat gidiyor. Bu yüzden dışarda kullanamıyorum. Buna 18650 pillerle çalışan ek bir güç kaynağı yapmak aklıma geldi.

Laptopumun adaptöründeki çıkış 20V 6.75A

İnternette şu ürünü buldum:

Açıklamada şu değerler yazıyor:

Charging Input: 16V-24V/1.5A
DC Output: 3.6V/5V/6V/9V/12V/15V/16V/19V/21V=3.3A(MAX) (with current limiting and temperature protection)
USB Port Output: 5V/=2.1A(max)
Total Output Power: 75W(max) , DC port: 65W(max)
Can install 6pcs 18650 battey

Bu cihaz 6 tane 18650 pil ile besleniyor, 21 voltta 3.3A veriyormuş ve küçük laptopları çalıştıracak kapasitede ama benim laptopa yetmiyor.

Şimdi ben bundan 2 veya 3 tane alsam, sonra da bunları 20 volta getirip paralel bağlasam ve laptopa taksam çalışır mı? Yani 20V 6A elde eder miyim? Laptopun çalışması esnasında voltajda dengesizlik olur mu?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu haberi bir okuyun derim. Ürün güzele benziyor.

Ürün iyi ama benim sabit 20 volt 6.75 Amper'e ihtiyacım var. Bu malesef işimi görmüyor yine de teşekkür ederim.

Merhaba. Laptopun bataryasını yerinden (kızağından) çekip çıkararak seri no/modeli/markasına göre PC malzemelerini satan güvenilir olan bir yerden sıfırını garanti belgesiyle birlikte satın satın almanız daha iyi olur. Çünkü 20 voltla adaptör jakı giriş yerinden bu laptopunuz paralel olarak güçlendirilmiş Powerbank'larla çalışsa bile, lityum pilleriyle içten sıkıntılı olan ve sürekli dolup şarj almaya çalışan haliyle eski bataryalı laptopunuz gereksiz gücü harcayabillir, orijinal (yeni) batarya ile daha az gücü harcar. Laptop adaptörüyle girişteki watt giriş gücü batarya ve PC çalıştırılması şeklinde olan toplam güç olarak, volt * amper çarpımı olarak daha fazladır, sadece batarya ile çalışırken bu güç girişi daha düşük (volt * amper) olur. Çünkü laptopdan prizle ve adaptör giriş jakıyla 19.5-20 volt giriş DC-DC konverterlerle PC'nin anakartının, ilgili birimlerin çalıştırılması ve batarya şarjı için de batarya şarj kısmına ayrı ayrı dönüşümlerle gönderilir.

Eski bataryanızı yenisini satın alırken belirli ücretler kaşılığında, geri dönüşüm amaçlı veya başka amaçlarda kullanmak için satın alabilirler, örneğin yenisini satın alırken bunu teklif etmişlerdi. Powerbank'ların paralel bağlantısında ise çok sağlıklı DC akımını sürekli alamama ihtimaliniz de olabilir, ama orijinal (yeni) satın alınan batarya ile en az 3.5 - 4 saat çalıştırmayı daha sağlıklı/garantili olarak alabilme imkanınız var. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Laptopun bataryasını yerinden (kızağından) çekip çıkararak seri no/modeli/markasına göre PC malzemelerini satan güvenilir olan bir yerden sıfırını garanti belgesiyle birlikte satın satın almanız daha iyi olur. Çünkü 20 voltla adaptör jakı giriş yerinden bu laptopunuz paralel olarak güçlendirilmiş Powerbank'larla çalışsa bile, lityum pilleriyle içten sıkıntılı olan ve sürekli dolup şarj almaya çalışan haliyle eski bataryalı laptopunuz gereksiz gücü harcayabillir, orijinal (yeni) batarya ile daha az gücü harcar. Laptop adaptörüyle girişteki watt giriş gücü batarya ve PC çalıştırılması şeklinde olan toplam güç olarak, volt * amper çarpımı olarak daha fazladır, sadece batarya ile çalışırken bu güç girişi daha düşük (volt * amper) olur. Çünkü laptopdan prizle ve adaptör giriş jakıyla 19.5-20 volt giriş DC-DC konverterlerle PC'nin anakartının, ilgili birimlerin çalıştırılması ve batarya şarjı için de batarya şarj kısmına ayrı ayrı dönüşümlerle gönderilir.

Eski bataryanızı yenisini satın alırken belirli ücretler kaşılığında, geri dönüşüm amaçlı veya başka amaçlarda kullanmak için satın alabilirler, örneğin yenisini satın alırken bunu teklif etmişlerdi. Powerbank'ların paralel bağlantısında ise çok sağlıklı DC akımını sürekli alamama ihtimaliniz de olabilir, ama orijinal (yeni) satın alınan batarya ile en az 3.5 - 4 saat çalıştırmayı daha sağlıklı/garantili olarak alabilme imkanınız var. Kolay gelsin.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Laptopumun bataryası gömülü modellerden. Zaten laptopu sıfır aldığımda bile pili maksimum 1,5-2 saat gidiyordu. Yani orijinal sıfır batarya da taksam benim daha uzun kullanım sürelerine ihtiyacım var.

Şöyle bir şey düşündüm, hali hazırda şu an 12 adet 18650 lityum pilim var. Bunları 12.6v verecek şekilde 3'erli seriler halinde bağlayıp 3s bms devresiyle aşırı şarj ve deşarjdan korusam ve böylece bir akü haline getirsem, sonra da 150w veya 400w'lık bir step up converter'e bağlayıp 12 volt'u 20 volt'a çevirsem, oradan aldığım çıkışı da laptopa taksam olur diye düşünüyorum. Yani teoride çalışması lazım deniyor.

Bu arada bu şekilde bir harici kaynakla hem laptopun hem de laptopun dahili bataryasının güç çekeceğinden bahsediliyor ama benim laptop kendi bataryası %95'in altına düşmeden bataryayı kullanmıyor. Yani kendi bataryası doluyken elektriği adaptörden çekiyor, bataryaya dokunmuyor. O yüzden bahsettiğim tasarımı bağladığımda dahili bataryayla ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.

3s bms devresi ve piller şu şekilde olacak:

Screenshot_20190815-233326_Chrome.jpg

Voltaj yükseltici modül de bu:

Evet, çok iyi düşünmüşsünüz, 3s , 3p, .. şeklinde 3'lü hazır 18650'lik lityum-iyon şarjlı pillerin bu iç seri/paralel bağlantılarında mutlaka dengeli (balanslı) şarjını sağlayabilen hazır kit devrelerle 10-8-12.6 volt aralığındaki voltajı DC > DC konverterlerle 20 volta kadar uygun amperlerle yükseltebilen hazır kitlerle yapılabilir, bu mümkündür. İlk mesajınızda dengeli (balanslı) şarjdan hiç bahsetmediğiniz için uygulaması sakıncalı ve bu açılardan imkansız olabilir demek istemiştim, ancak bahsettiğiniz bu proje şekliyle çok uygundur ve piyasada uygulaması en çok bulunan kitlerle yapacağınızdan daha kolay ve güvenli olur. Kolay gelsin.

Yapabiliyorsaniz fotograf ve kullandiginiz urunlerin linklerini paylasir misiniz? Hayirli olsun.

Buyrun hocam:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı