Laptop pili kapalıyken azalıyor

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam, kullandığım laptopun pili laptop kapalıyken azalıyor. Hızlı başlatma özelliği kapalı, başka bir ayar var mıdır acaba bununla ilgili?
Aslında çok bir azalma değil %5 ile %10 arası bir azalma oluyor ama her açtığımda %100 yapmadan bırakmıyor ve bu da pilin yıpranma hızını arttırıyor. BIOS ayarlarında pilimi HP yönetsin ayarı seçili, denilene göre kullanıma göre bir şarj etme durumu yapıyormuş ama haftada bir pili boşaltıp sonra şarjda kullanıyorum buna rağmen sürekli %100'de tutmaya çalışıyor.
Bir de pil sağlığını maksimuma çıkar seçeneği var o da %80'de şarjı kesiyor ve pil göstergesinde %100 olarak gösteriyor. Bu şekilde oranladığı için pil azalırken gerçek anlamda %10 - %15 civarlarında geldiğinde Windows ancak %20 gibi bir değer gösteriyor sanırım. Buna bu kadar takılmamın sebebi sırf pili dayanıklı olsun, önceki oyun bilgisayarımda olduğu gibi kısa sürede ölmesin diye iş bilgisayarı aldım, o yüzden de olabildiğince pil ömrünü uzun tutmak istiyorum. Yapabileceğim başka bir ayar var ise önerirseniz memnun olurum.

Bataryadan kaynaklı olabilir. Çünkü bunu ben de gözlemledim. Önceden aynı model laptopta farklı bir batarya vardı. Kapalı iken pili azalmazdı. Fakat değişimden gelen bu laptoptaki batarya kapalıyken pil çok az azalıyor ve açılmadan önce daha BIOS ekranındayken şarjı hemen doluyor. Bir gün şarjdan çıkarıp kullandığımda batarya optimize oluyor ve sonraki birkaç gün kapalıyken şarjı düşmüyor.

Yani elimizde olan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Direkt bataryadan kaynaklı gibi.

Bataryadan kaynaklı olabilir. Çünkü bunu ben de gözlemledim. Önceden aynı model laptopta farklı bir batarya vardı. Kapalı iken pili azalmazdı. Fakat değişimden gelen bu laptoptaki batarya kapalıyken pil çok az azalıyor ve açılmadan önce daha BIOS ekranındayken şarjı hemen doluyor. Bir gün şarjdan çıkarıp kullandığımda batarya optimize oluyor ve sonraki birkaç gün kapalıyken şarjı düşmüyor.

Yani elimizde olan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Direkt bataryadan kaynaklı gibi.
Şans diyeceğiz anladığım kadarıyla. :)
%80 olarak ayarlayayım gittiği kadar gitsin bari.

%80'e ayarlamak en iyi şey. Ben umursamadan %100'de tutuyorum. Çünkü ne olursa olsun o batarya birkaç yıla ölüyor. Çok dikkat edince daha kötü bile olabiliyor.
Eskilerde bende pek sallamadım ama bunda içe gömülü olduğu için değiştirmesi biraz uğraştırıcı olabilir. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı