Laptop sıcaklık değerleri kaç olmalı?

yodascat

Centipat
Daha fazla  
Elimde Lenovo Ideapad Gaming 3 adlı laptop var günün neredeyse 24 saati açık ve oyun oynamak istediğimde işlemcimin sıcaklığı 75-95 derece civarlarında dolaşıyor. Hem de laptopun altında fan olmasına rağmen bende termal macundan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve bilgisayardan anlayan tanıdığım birkaç kişiye sordum laptop sürekli açık olduğu için tabii o kadar olacak falan dediler ama ben pek inanmadım çünkü oyunlarda performansımda düştü normalde Valorant gibi bir oyunda 200 FPS rahat alırken artık 150'yi zor geçmeye başladım size sorum termal macun değiştirmem gerekir mi yoksa laptop sürekli açık olduğu için bu değerler normal midir?

Hocam laptoplar için aldıktan 2 yıl sonra 90 derece normal. Yapıları gereği soğutması çok zor, bir De zamanla tozlanıyor ve içindeki işlemci macunu falan etkisini yitiriyor. Tavsiyem bakım yaptırmanız. Belki bir 5-10 derece fark eder.

24 saati açık ve oyun oynamak istediğimde işlemcimin sıcaklığı 75-95 derece civarlarında dolaşıyor.

Oyundayken bu değerler normal.

Bilgisayardan anlayan tanıdığım birkaç kişiye sordum laptop sürekli açık olduğu için tabii o kadar olacak falan dediler.

Bilgisayarın açık kalma süresiyle alakası yok.

Oyunlarda performansımda düştü normalde Valorant gibi bir oyunda 200 FPS rahat alırken artık 150'yi zor geçmeye başladım size sorum termal macun değiştirmem gerekir mi?

İşlemci belli bir derece eşiğini geçtikten sonra kendini soğutmak işin performansını kısar belki bu yüzden performansın düşüyor olabilir. Ayrıca Valorant optimizasyon konusunda oldukça kötü olduğunu bilmeyen yoktur.

Bilgisayarınız boştayken kaç derece, ayrıca en son ne zaman bakım yaptınız ve ne sıklıkla oyun oynuyorsunuz?

En son ne zaman sürüldü macun? Uzun zaman olduysa temizleyip macunu yenilemek iyi olur.

Hocam laptoplar için aldıktan 2 yıl sonra 90 derece normal. Yapıları gereği soğutması çok zor, bir de zamanla tozlanıyor ve içindeki işlemci macunu falan etkisini yitiriyor. Tavsiyem bakım yaptırmanız. Belki bir 5-10 derece fark eder.

Oyundayken bu değerler normal.

Bilgisayarın açık kalma süresiyle alakası yok.

İşlemci belli bir derece eşiğini geçtikten sonra kendini soğutmak işin performansını kısar belki bu yüzden performansın düşüyor olabilir. Ayrıca Valorant optimizasyon konusunda oldukça kötü olduğunu bilmeyen yoktur.

Bilgisayarınız boştayken kaç derece, ayrıca en son ne zaman bakım yaptınız ve sıklıkla oyun oynar mısınız?

Bilgisayarı alalı 1 yıl olmadı hiç bakımda yaptırmadım hiç termal macunda değiştirmedim boşta iken işlemci 55 derecelerde falan hatta ilk açtığım anda bile ve sorun sadece Valorant'ta değil Minecraft gibi basit bir oyunda bile 250 FPS'i çok zor geçiyorum ayarlar en düşükte olmasına rağmen ve Minecraft oynarkende sıcaklığım aynı. Her gün 10 saate yakın oyun oynuyorum.

Elimde Lenovo Ideapad Gaming 3 adlı laptop var günün neredeyse 24 saati açık ve oyun oynamak istediğimde işlemcimin sıcaklığı 75-95 derece civarlarında dolaşıyor. Hem de laptopun altında fan olmasına rağmen bende termal macundan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve bilgisayardan anlayan tanıdığım birkaç kişiye sordum laptop sürekli açık olduğu için tabii o kadar olacak falan dediler ama ben pek inanmadım çünkü oyunlarda performansımda düştü normalde Valorant gibi bir oyunda 200 FPS rahat alırken artık 150'yi zor geçmeye başladım size sorum termal macun değiştirmem gerekir mi yoksa laptop sürekli açık olduğu için bu değerler normal midir?
Laptoplarda fan devirleri yükseklerde gezdiği için hava kanalları çok sık tozlanabiliyor. Öncelikli olarak hava kanallarını detaylı bir şekilde temizleyerek kaliteli bir termal macun sürmeniz. Tavsiyem mastergel pro olacaktır. Bilgisayarınızda virüs taramalarınızı gerçekleştirin. FPS konusuna gelirsek güç tassarrufu tarzı modlar varsa kapatın. Zaten pc altına fan almışsınız. Bu dediklerimi uygularsanız 70 derecelerde gezineceksiniz bu da bir laptop için en ideali.

Bilgisayarı alalı 1 yıl olmadı hiç bakımda yaptırmadım hiç termal macunda değiştirmedim boşta iken işlemci 55 derecelerde falan hatta ilk açtığım anda bile ve sorun sadece Valorant'ta değil Minecraft gibi basit bir oyunda bile 250 FPS'i çok zor geçiyorum ayarlar en düşükte olmasına rağmen ve Minecraft oynarkende sıcaklığım aynı. Her gün 10 saate yakın oyun oynuyorum.
Zaten her 6 ayda bir laptoplara bakım yapmanız gerekiyor. Siz 2 bakımı da atlamışsınız neredeyse.

Laptoplarda fan devirleri yükseklerde gezdiği için hava kanalları çok sık tozlanabiliyor. Öncelikli olarak hava kanallarını detaylı bir şekilde temizleyerek kaliteli bir termal macun sürmeniz. Tavsiyem MasterGel Pro olacaktır. Bilgisayarınızda virüs taramalarınızı gerçekleştirin. FPS konusuna gelirsek güç tassarrufu tarzı modlar varsa kapatın. Zaten PC altına fan almışsınız. Bu dediklerimi uygularsanız 70 derecelerde gezineceksiniz bu da bir laptop için en ideali.

Zaten her 6 ayda bir laptoplara bakım yapmanız gerekiyor. Siz 2 bakımı da atlamışsınız neredeyse.

Teşekkür ederim elimde zaten gelid Extreme termal macun var onun ile yenileyeceğim.

Günde 10 saat oyun oynuyorsanız ve hiç bakım yaptırmadıysanız bir an önce bakım yaptırın.
İşlemcinizin modeli nedir?

Bakım yaptırmayı isterdim ama sitesinde garanti kapsamım bakıma yeterli değil diye gösteriyor. İşlemcim ise AMD Ryzen 5 4600H.

Bakım yaptırmayı isterdim ama sitesinde garanti kapsamım bakıma yeterli değil diye gösteriyor.

İsterseniz biz yardımcı olalım. Adım adım laptopu açtıkdan sonra resimlerini yollayın. Size neler yapmanız gerektiğini anlatalım. Çoğu garanti eski termal macunu düzgün temizlemiyor ve fan kanallarını düzgün açmıyor. Evde yapılan en sağlıklısıdır eğer ki teknik bilginiz varsa...

Termal macun yenilemesi iyi olur. 95 derece sıcaklık limiti, frekans düşürüyor muhtemelen. Voltaj düşürmek de fayda sağlar. Denemek isterseniz:

Yeni konular

Geri
Yukarı