Laptoplar gerçekten çok mu ısınıyor?

Makaleler
4
Yer
Ankara
Arkadaşlar bu sene sınav senem. Acer Nitro 5 alacağım ay sonu. Ancak bu ısınma sorunundan çok dert yanan gördüm. Sadece Acer'de değil laptoplarda bu sorun çok oluyor galiba. Bana sorun çıkartır mı bu durum? Performans düşüşü, bozulma gibi durumlarla karşılaşır mıyım? RTX 3050 olacak aldığım laptopta.

Arkadaşlar bu sene sınav senem. Acer Nitro 5 alacağım ay sonu. Ancak bu ısınma sorunundan çok dert yanan gördüm. Sadece Acer'de değil laptoplarda bu sorun çok oluyor galiba. Bana sorun çıkartır mı bu durum? Performans düşüşü, bozulma gibi durumlarla karşılaşır mıyım? RTX 3050 olacak aldığım laptopta.

Bir parçanın ısı limiti vardır o limiti geçince tehlike başlar. Genel anlamda insanların abarttığını düşünüyorum güvenilir marka tercih edip yıllık toz alma macun yenileme gibi bakımları aksatmazsanız sıkıntı çekmezsiniz.

Adaptöre bağlı şekilde oynadığınız müddetçe performans düşmesi yaşamazsınız. Acer Nitro serisi soğutma açısından başarılı bir seri. Her laptop ısınır, fakat sağlıklı bir laptopun gördüğü ısı değerleri herhangi bir zarara/bozulmaya yol açmaz. Bakımını düzenli yaptırdığınız takdirde sıkıntısız kullanabilirsiniz. Eskiye nazaran laptoplar daha az ısınıyor. Gerçekten çok güzel optimize etmeye başladılar laptopları. Özellikle yeni ekran kartların TDP değerleri düşmeye başlayınca laptop ile masaüstü bilgisayarlar aynı performansı vermeye başladılar. Örnek olarak 140W RTX 3060 ekran kartı masaüstü ile neredeyse denk performans veriyor.

Benim kullandığım AN515-44 modelinde ısınma sorunu yok. İşlemci 80 derece, ekran kartı 64 dereceyi geçmiyor. Ekranım 60Hz olunca V-Sync alınca işlemci 70 dereceyi ekran kartı 58 derece geçmiyor. Havalar sıcak olsa dahi anlık bazen fırlasa da hemen soğutmayı başarıyor. Kendi zamanında ki donanımı aynı olan diğer farklı markalara göre buz gibi bilgisayar.

Isınıyorlar ama çoğu zaman bu sorun olmuyor. Rekabetten dolayı üreticiler artık işlemcileri 80-90 derecelerde çalışacak şekilde tasarlıyorlar. Zaten sıcaklığın işlemciye doğrudan bir zararı yok. Ne yani 100 derecede eriyecek falan mı?😋

Laptoplar görece düşük güçte* çalıştığı için yüksek sıcaklıklar çok da zarar vermiyor. Kontrol altında.

Yeni konular

Geri
Yukarı