Laptoplarda sıvı metal kullanılır mı?

Aklıma bir soru takıldı, az önce okuduğuma göre sıvı metal , bakır soğutucu bloklara zarar verebiliyormuş.
Fikirleriniz nelerdir, benim laptopun soğutucu bloklarına zarar verir mi?

Alüminyum değilse soruna yol açmaz. Açsa benimkinde çıkardı şimdiye kadar. Sadece zamanla bakırın içine işlediğini, sonuç olarak temas ettiği bölgede gri tonlarında kalıcı renk değişikliğine senep olduğunu biliyorum. Hatta içine işleme durumunun sıvı metalin performansını arttırdığını söyleyenler de var iki yüzey de birbirine benzer hale geldiği için. Yalnız soğutucunun bakır olduğundan emin olmakta fayda var, aksi takdirde sıvı metal alüminyumu eritiyor, geriye bir şey kalmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4:02'de bu reaksiyonu görebilirsin.

Alüminyum değilse soruna yol açmaz. Açsa benimkinde çıkardı şimdiye kadar. Sadece zamanla bakırın içine işlediğini, sonuç olarak temas ettiği bölgede gri tonlarında kalıcı renk değişikliğine senep olduğunu biliyorum. Hatta içine işleme durumunun sıvı metalin performansını arttırdığını söyleyenler de var iki yüzey de birbirine benzer hale geldiği için. Yalnız soğutucunun bakır olduğundan emin olmakta fayda var, aksi takdirde sıvı metal alüminyumu eritiyor, geriye bir şey kalmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4:02'de bu reaksiyonu görebilirsin.

Cevap için teşekkürler.
Çok soru sorduğumu biliyorum ama soğutucumun alüminyum olup olmadığını nasıl anlarım?
Bakır renginde aliminyuma hiç benzemiyor ama yine de sormak istedim, sistemim çöp olmasın sonra.

Dizüstü bilgisayarlarda hiç alüminyum soğutucu görmedim sanırım. Yine de boruların birbirleriyle ve bloklarla olan birleşim yerlerine bakmakta fayda var, masaüstülerinki için miydi yoksa dizüstülerinki için miydi tam hatırlamıyorum ama soğutucuların kaplama olabileceğini duymuştum sanki sıvı metalle ilgili araştırma yapıyorken. Bu olay dizüstüler için geçerliyse ve alüminyum soğutucu üstünde bir çeşit kaplama varsa o alanlarda kendini belli eder diye düşünüyorum.

Alienware dizüstü bilgisayarımda sıvı metal macun kullanıyorum. Doğru uygulanırsa sonuçlar muazzam oluyor. GPU üzerinde varolan Surface Mount(SMD) komponentleri epoksi ile yalıttım. Epoksi ısıya ve bir çok dış etkiye dayanıklı, sıvı metal uygulanmadan GPU üzerine kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Yine de boruların birbirleriyle ve bloklarla olan birleşim yerlerine bakmakta fayda var, masaüstülerinki için miydi yoksa dizüstülerinki için miydi tam hatırlamıyorum ama soğutucuların kaplama olabileceğini duymuştum sanki sıvı metalle ilgili araştırma yapıyorken. Bu olay dizüstüler için geçerliyse ve alüminyum soğutucu üstünde bir çeşit kaplama varsa o alanlarda kendini belli eder diye düşünüyorum.
Thermal Grizzly'nin kendi sitesinde yazıyordu, şimdi hatırladım.
For best long-term performance, we recommend heat sinks with nickel-plated copper floors.

CPU ve GPU'ya sürdüm ben. Kulak çöpü benzeri uygulama zımbırtısının üstünde azıcık bir şey kalmıştı, onu sürmüştüm sadece. Ekstradan bi' çabam olmadı yani soğutucu da nasiplensin diye.

Alienware dizüstü bilgisayarımda sıvı metal macun kullanıyorum. Doğru uygulanırsa sonuçlar muazzam oluyor. GPU üzerinde var olan surface Mount(smd) komponentleri epoksi ile yalıttım. Epoksi ısıya ve birçok dış etkiye dayanıklı, sıvı metal uygulanmadan GPU üzerine kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Epoksi konusunda tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı, link atabilir misiniz?

Aynı şekilde ısıya dayanıklı erektirik bandı da tavsiye ederseniz sevinirim.

Epoksi olarak bunu buldum, sorduğuma göre 80 - 90 derecelere dayanıklıymış ve iletken degilmiş:
.

Scotch Super 88 sanırım benim kullandığımın tam adı, garip isimli bi' distribütörün sitesinden almıştım. Epoxy işi üzebilir, tırnak cilası ve elektrik bandı kombosunu uygulamak daha kolay ve mantıklı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı