Laptoplarda sıvı metal kullanılır mı?

Arkadaşlar bakım ve iç dış laptop temizliği yaptığınız halde ısınma sorunu yapıyorsa sorun soğutucunuzun yeteri kadar işlemcinizi veya ekran kartınızı soğutamadığıdır.
Benim işlemci 95'lere kadar çıkardı Turbo boostsuz şimdi ise turbosuz yine 78 dereceleri geçmiyor yükte.
Çözümü yazıyorum, bütçeniz yoksa Aliexpress'ten LT100 sıvı metal alıyorsunuz bir adette elektrik bandı alıyorsunuz globe marka olabilir. Bunu işlemcinin kenarlarını kapatıcak şekilde bantlayıp sıvı metali işlemcinizin üzerine pirinç tanesinden bir miktar az damlatıp iyice etrafına yayıyorsunuz. Güzelce yaydıktan sonra işlem bitmiştir. Tabi ekran kartınız ısınıyorsa aynısını ona da yapabilirsiniz. Ben çözümü böyle buldum çok şükür.

2 yıldır işlemcisine ve ekran kartına sıvı metal uygulanmış bir dizüstü kullanıyorum. Yalıtımını tırnak cilası ve elektrik bandıyla yaptım, 2 yıldır da fan temizliği dışında bir temizlik yapmıyorum. Sıvı metalden önce farklı termal macunları denemiştim fakat çözüm olmamıştı, sürekli throttling yapıyordu bilgisayar. Sürdüğüm zamandan beridir o sorun yok, normal macuna kıyasla yaklaşık 15 derece daha serin çalışıyor işlemci.
Monster yetkililerine de sormuştum böyle bir cevap geldi. Sence ''sıvı metal kaynak sorunu'' meydana gelir mi? Yorumların benim için çok önemli :)

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-12-15 181840.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-15 181840.png
    23,3 KB · Görüntüleme: 353
Monster yetkililerine de sormuştum böyle bir cevap geldi. Sence ''sıvı metal kaynak sorunu'' meydana gelir mi? Yorumların benim için çok önemli :)
Sıvı metal uyguladığım dizüstümü bir arkadaşıma sattım bir süre önce. Zamanında normal macunlarda yaşadığım throttling sorunu tekrar başlamış. Birkaç hafta sonra incelemeye gideceğim bilgisayarı, kargoda bir akma mı oldu, yoksa bakırla tepkimeye mi girdi kontrol edeceğim. Sorun tepkimeyse ya da Monster'ın dediği gibi bir kaynama söz konusuysa konu açar, gerekli bilgilendirmeleri yaparım.
Bence sorun ikisi de değil, sadece tekrar sıvı metal uygulanması gerekiyor. Epey zaman geçti çünkü uygulamamın üstünden, farklı bir sorun olsaydı throttling daha erken başlardı diye düşünüyorum.

Sıvı metal uyguladığım dizüstümü bir arkadaşıma sattım bir süre önce. Zamanında normal macunlarda yaşadığım throttling sorunu tekrar başlamış. Birkaç hafta sonra incelemeye gideceğim bilgisayarı, kargoda bir akma mı oldu, yoksa bakırla tepkimeye mi girdi kontrol edeceğim. Sorun tepkimeyse ya da Monster'ın dediği gibi bir kaynama söz konusuysa konu açar, gerekli bilgilendirmeleri yaparım.
Bence sorun ikisi de değil, sadece tekrar sıvı metal uygulanması gerekiyor. Epey zaman geçti çünkü uygulamamın üstünden, farklı bir sorun olsaydı throttling daha erken başlardı diye düşünüyorum.
Umarım öyle olmamıştır dostum :(. Şunu sormak istiyorum tüm laptoplarda soğutma bloğu saf bakır mı yoksa bakır kaplı alüminyum mu bunu nasıl anlayabiliriz? İzlediğim çoğu videoda sıvı metal uyguladıktan sonra altında alüminyum görüntüsü çıkıyor bu da beni korkutuyor. Malum alüminyum sıvı metal ile kötü şeyler doğuruyor. Bende bakım zamanı gelince uygulamak istiyorum cihazım garanti dışı kalır ve zarar görür diye korkuyorum :( Sence?

Son düzenleme:
kaç ay önce sıvı metal uygulamıştınız?

2019'un başında uygulamıştım, o zamandan beri bakır soğutucuyu hiç çıkarmadım, sadece fan temizliği yaptım.

Merhabalar,
Son bilgisayarın son durumu nedir? Bir de sizlerle iletişime geçebilmemin imkanı var mıdır?
Teşekkürler şimdiden ve atmış olduğunuz tırnak cilasını direk olarak bulamadım özellikler olarak fakat resimsel olarak aynı tırnak cilası. Tırnak cilasının bu olup olmadığına müsaitseniz bakabilir misiniz? Ve herhangi müsait olduğunuz zaman aralığında benimle iletişime geçme imkanınız var mıdır? Discord kullanıcı adı paylaşmak yasak olup olmadığını bilmiyorum eğer yasak değilse ve sizler de bu mesaja cevap verir iseniz sizlerle iletişime geçmeyi çok isterim. Teşekkürler şimdiden.
Tırnak cilası linki = https://www.hepsiburada.com/pastel-oje-01-pm-sgba2501# paylaşmayı unutmuşum.

Son düzenleme:
Merhabalar,
Son bilgisayarın son durumu nedir? Bir de sizlerle iletişime geçebilmemin imkanı var mıdır?
Teşekkürler şimdiden ve atmış olduğunuz tırnak cilasını direk olarak bulamadım özellikler olarak fakat resimsel olarak aynı tırnak cilası. Tırnak cilasının bu olup olmadığına müsaitseniz bakabilir misiniz? Ve herhangi müsait olduğunuz zaman aralığında benimle iletişime geçme imkanınız var mıdır? Discord kullanıcı adı paylaşmak yasak olup olmadığını bilmiyorum eğer yasak değilse ve sizler de bu mesaja cevap verir iseniz sizlerle iletişime geçmeyi çok isterim. Teşekkürler şimdiden.
Tırnak cilası linki = https://www.hepsiburada.com/pastel-oje-01-pm-sgba2501# paylaşmayı unutmuşum.
Ben tırnak cilası sürmedim, bant da yapıştırmadım aylardır da kullanıyorum. İki taraflı sürün, aşırı azda sürmeyin o zaman faydası olmuyor. Taşmayacak kadar sürseniz yeterli. Öyle über züber sıcaklık düşmedi ama yine de çok faydası oldu benim laptopta. Atıyorum 70 lerden 56 lara düştü ve trotling nedeniyle downclock olayı yaşamamaya başladım. 80 Derecelerden sonra trotling nedeniyle cpu hızını düşürüyordu artık düşürmüyor pek. Yine de en güzeli iyi soğutucu bloğu olan bir laptop almak lazımmış zamanında. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı