Laptopta oyun oynarken fan durup tekrar çalışıyor

ERC0

Decapat
LoL oynarken tek onu oynadığım için oyuna giriyorum fan bir calışıyor 1 saniye sonra duruyor. 3 saniye sonra calışıyor, sonra bir daha duruyor. Yani sorun nedir? Normal kullanımda hiçbir sorun yok fanın bozuk olduğunu da sanmıyorum. Nasıl çözebilirim?

LoL oynarken tek onu oynadığım için oyuna giriyorum fan bir calışıyor 1 saniye sonra duruyor. 3 saniye sonra calışıyor, sonra bir daha duruyor. Yani sorun nedir? Normal kullanımda hiçbir sorun yok fanın bozuk olduğunu da sanmıyorum. Nasıl çözebilirim?

Eğer sıcaklık çok yüksek değilse; normal yani. Isınınca çalışıyor, sonra duruyor.

Bazı ekran kartlarında varsayılan olarak ayarlı 50 dereceyi geçmediği zaman fanı çalıştırmıyor. 50'yi geçtiğinde çalıştırıyor. Eğer bu durum ses olarak rahatsız ediyorsa MSI Afterburner ile custom fan ayarı yapabilirsin. Mesela 40'tan itibaren hafif hafif çalışsın, ne çok soğuk tutsun ne ısınsın.

Sıcaklık yüksek değilse arkadaşın dediği gibi normaldir ama yüksekse fanın takılıyordur.

Smart fan freeze özelliği açık. Yeteri kadar ısınmadigi için bilgisayar çalışmasına gerek duymuyor bu sayede fanin ömrü bakım süresi uzarken az da olsa elektrik tüketimini azaltıyor. Bu özelliği kapatmak tamamen zararına olacaktır.

Ölye olduğunu biliyorum evet ısındığında açılıyor ama benimki hiç çalışmıyor duruyor direk tamamen. Benim bildiğim gerek duymadığı anlarda fan hızını düşürür benimki direk kapatıyor tamamen ve cok ısınıyor

Mesela 5 saniye çalışıp duruyor.sonra aynı rutinde çalışıp tekrar duruyor.

başka bir yerde yazılmış gene şikayet aynı sorın bende de oluyo

Sıcaklık yüksek değilse arkadaşın dediği gibi normaldir ama yüksekse fanın takılıyordur.
önceden yapmıyordu şimdilerde yapmaya başladı nasıl çözerim?

Son düzenleme:
Ölye olduğunu biliyorum evet ısındığında açılıyor ama benimki hiç çalışmıyor duruyor direk tamamen. Benim bildiğim gerek duymadığı anlarda fan hızını düşürür benimki direk kapatıyor tamamen ve cok ısınıyor

Mesela 5 saniye çalışıp duruyor.sonra aynı rutinde çalışıp tekrar duruyor.

başka bir yerde yazılmış gene şikayet aynı sorın bende de oluyo

önceden yapmıyordu şimdilerde yapmaya başladı nasıl çözerim?
Tamam durması gerekiyor zaten. Normal bişey bu fakat önceden olmayıp şimdi olması biraz düşündürdü. Yakın zamanda bir Windows güncellemesi yaptınız mı ya da herhangi bir ayar açtınız mı?

Tamam durması gerekiyor zaten. Normal bir şey bu fakat önceden olmayıp şimdi olması biraz düşündürdü. Yakın zamanda bir Windows güncellemesi yaptınız mı ya da herhangi bir ayar açtınız mı?

Yani en son güncellemeyi 1 ay önce yapmıştır herhalde. Fan duruyor ama yani kendi bilgisayarımı bilirim. Oyun oynarken hep çalışır, ama şimdi tamamen duruyor ve aşırı derecede ısınıyor

herhangi bi ayar açmadım

soğutucu kullansam olur mu

Yani en son güncellemeyi 1 ay önce yapmıştır herhalde. Fan duruyor ama yani kendi bilgisayarımı bilirim. Oyun oynarken hep çalışır, ama şimdi tamamen duruyor ve aşırı derecede ısınıyor

herhangi bi ayar açmadım

65-70 dereceyi geçmiyorsa sorun olmaz. Kartınız Nvidia ise alt+Z yaparak isi derecesini ayarlayabilirsiniz eğer gene olmazsa biosdan fan ayarlarına girin Normal seçeneğini seçin. Fan ayarlari yoksa harici bir program yükleyip fan ayarlarını kendiniz yapın. Bilgisayarınızda afterburner tarzı PC kontrol programı varmı?

herhangi bi ayar açmadım

soğutucu kullansam olur mu
Vakumlu soğutucu önermem canda statik elektriğe sebep oluyor ve fan hızı ile aynı olmadığı zaman fanı bozabiliyor eğer ki stant halinde alırsanız hiçbir sorun olmaz.

65-70 dereceyi geçmiyorsa sorun olmaz. Kartınız Nvidia ise alt+Z yaparak isi derecesini ayarlayabilirsiniz eğer gene olmazsa biosdan fan ayarlarına girin Normal seçeneğini seçin. Fan ayarlari yoksa harici bir program yükleyip fan ayarlarını kendiniz yapın. Bilgisayarınızda afterburner tarzı PC kontrol programı varmı?

Vakumlu soğutucu önermem canda statik elektriğe sebep oluyor ve fan hızı ile aynı olmadığı zaman fanı bozabiliyor eğer ki stant halinde alırsanız hiçbir sorun olmaz.
afterburner yüklü değil,soğutucumda normal vakumlu değil,ekran kartımda intel

bios bide çok eski muhtemelen yoktur fan ayarı

yani muhtemelen ısındığından termal macunları falan iyice gitmiş olabilir soğutucyla düzelir herhalde

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı