Laptopun sürekli şarjda kalması zararlı olur mu?

Syropy

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Casper Excalibur G770
Intel Core I5-12450h / 8x2 3200mHz Ram / Rtx 3050 4GB / 512GB SSD / 144hz
Meslek
Grafik Tasarımcı / Yazılım Mühendisi
Yaklaşık 1 ay önce Excalibur bir laptop aldım ve evdeyken monitöre bağlı kaldığı için sürekli kablolar takılı ve şarjda. Sürekli şarjda olmasının ne gibi zararları olur? Batarya şişer mi?

Yaklaşık 1 ay önce Excalibur bir laptop aldım ve evdeyken monitöre bağlı kaldığı için sürekli kablolar takılı ve şarjda. Sürekli şarjda olmasının ne gibi zararları olur? Batarya şişer mi?
Ben de sürekli şarjda kullanıyorum, batarya modundayken ister istemez pili korumak için performans biraz kısıtlanıyor. İşiniz bittikten sonra şarjdan çıkarırsanız problem olmaz.

Bataryayı mümkün olduğunca az döngüye sokun fakat %100lere döşemek de zarar veriyor diye biliyorum.

Ben %80 limiti ile şarjda oynarım, batrayayı da çok kenarda yatırtmam ara ara 20ye düşürür tekrar doldururum.

Bildiğim kadarıyla doğrusu da bu.

Hayır aksine oyun oynarken mutlaka şarjda oynamanız gerekir.
Onu biliyorum hocam pili çekince tamamen performansa ayarladığım için oyunlarım 200 300den 30 40fpslere düşüyor.

Bataryayı mümkün olduğunca az döngüye sokun fakat %100lere döşemek de zarar veriyor diye biliyorum.

Ben %80 limiti ile şarjda oynarım, batrayayı da çok kenarda yatırtmam ara ara 20ye düşürür tekrar doldururum.

Bildiğim kadarıyla doğrusu da bu.
Öyleyse arada şarjdan çekip internette takılayım hocam şarjı azalır.

Ben de sürekli şarjda kullanıyorum, batarya modundayken ister istemez pili korumak için performans biraz kısıtlanıyor. İşiniz bittikten sonra şarjdan çıkarırsanız problem olmaz.
Şarj takılı olmadan oynamak istiyorum bu yüzde pildeyken performansa ayarlasam şarjım çok mu azalır? Ayarları performansa alacağım güç tasarrufuna değil.

Evet hızlı azalır, ayrıca maalesef şarja takılıykenki gibi bir performans alamazsınız.
Kasma olmasın yeter 60fps civarı oynarım maksat şarjını azaltırken youtubeda sıkılmamak.

60 fps alabilirsiniz problem olmaz. Ben çok yüksek fpsleri kastettiğinizi düşündüm. Yine de hızlı azalabilir şarjı.
Yok dediğim gibi 60fpste akıcı oynatsın yeterli amacım şarjını azaltmak düzenli aralıklarla.

Geri
Yukarı