Latin alfabesine neden geçildi?

Saitama1

Hectopat
İyi günler bazı araplaşmış türkler bu olayı cahilleştirildik olarak yorumluyor ve bu olayın zamanında yanlış olduğunu düşünüyor. Bu videoyu izleyince o zamanlardan bu tarz sorunları gören ve çözümlemek için uğraşan Atatürk'e bir kez daha hayran kalıyorsunuz. Bir nevi kendini Türk zanneden Araplar'a da cevap olmuş olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Latin alfabesine geçmemiz modernleşmenin bir diğer örneklerinden biridir. Arap alfabesine benzediği için Atatürk modern ve her dilden anlasılabilir bir kolaylık sağlamış. Tabii ki Osmanlıca'yı kötülemiyorum. Onca sene dünyanın yarısına hükmetmiş bir devletin alfabesine laf etmek saçma olur ama gelişim açısından latin alfabesi en güzeli.

Arap alfabesi, Türkçe'nin sesli harflerinin çoğunu karşılayamıyordu. Birkaç ses için aynı harf kullanılabiliyordu. Latin alfabesi hem öğrenme anlamında, hem yazma anlamında, hem de Türkçe'nin karakteristiğine uygun.

Yazımı ve öğrenmesi zor olduğu için okuma-yazma ancak payitahtta yaşayan saray ahalilerinin, hocaların vs. bildiği bir şeydi. Zenginler ve din adamları biliyordu. "Atamızın mezar taşını okuyamıyoruz." diyenlerin atası daha okuma-yazma bilmiyordu. 2000 sene önce de mezar taşını okuyamıyorlardı yani, değişen bir şey yok.

Tüm batı kitaplarını okuduğumuzda anlamamız için sanırım. Aynı şekilde batının da bizim kitaplarımızı okuyup anlaması için.

Atatürk'ün yaptığı en iyi inkılapların başlarında gelir.

Bu aralar Sosyal'de çok sayıda İstiklâl Marşı, inkılaplar gibi şeyler tartışılıyor, forumda bu denli saygısız -İstiklâl Marşı konusu için söylüyorum- kişilerin olması canımı sıkıyor. Ülkesi için ölmeyi göze almış kişiler için 2 dk ayakta durmak nasıl bir insanın - tabii bu sıfatı hak etmiyor- zoruna gidebilir?

Bu aralar Sosyal'de çok sayıda İstiklâl Marşı, inkılaplar gibi şeyler tartışılıyor, forumda bu denli saygısız -İstiklâl Marşı konusu için söylüyorum- kişilerin olması canımı sıkıyor. Ülkesi için ölmeyi göze almış kişiler için 2 dk ayakta durmak nasıl bir insanın - tabii bu sıfatı hak etmiyor- zoruna gidebilir?
O yaratıkları hiçbir şey memnun edemez. Zoruma giden ise bu yaratıkların sayısının çok ciddi seviyede olması. Çer çöplerden kurtulmayı ümit ediyorum.

Geri
Yukarı