Latin alfabesine geçmemiz gerçekten doğru muydu?

Rexie

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Yüzyıllar boyunca Arap alfabesini kullanırken bir anda Latin alfabesine geçmemiz sizce doğru muydu? Ben alfabenin batılılaşmak için değiştirildiğini, başka geçerli bir neden olmadığını düşünüyorum. Alfabe bir ülkenin özgürlüğünün temel simgelerinden biridir. Arap alfabesi de arapların diyecek olursakta 600 yıl -hatta belki daha fazla öncesi hakkında pek bilgim yok- kullanmışız. Bu kadar uzun süre kullandığımız bir alfabeyi sırf adı "Arap" diye değiştirmek doğru olmaz. Zor olduğu için falan deniyor genelde ama ben bunu doğru bulmuyorum. Eğer zor diye alfabe değiştirilseydi Çinliler, Hintler, Japon'lar da değiştirirdi. Okuma yazma oranı yükseldi denmesini de doğru bulmuyorum. Bu tamamen verilen eğitim seviyesiyle bağlantılı. Japon'ların da alfabesi karışık ama onlar da okuma yazma oranı düşük mü? Değil. Bilim dili, gelişmemizi kolaylaştırıyor bahanesine de yine aynı şekilde Çin'den veya Hindistan'dan örnek verebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Bence zor ve dediğiniz gibi eğitim alanında ileri olunmadığı için değiştirilirdi. O zamanın okuma yazma oranı çok çok düşüktü. Latin alfabesi daha basit olduğundan çok daha kolay öğreniliyor. Bu da okuma yazma oranında kolaylıkla artışı gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değiştirmemiz doğru. Arap'ın alfabesini de başka bir şeyini de istemiyorum. Ayrıca Japonya, Çin falan demişsin bir bak bakalım onlar kaç yıldır bu alfabeyi kullanıyor.
Bu kafayla devam... Yeterli argüman sunamıyorsanız Arap'ın, onun bunun diye mahalle ağzı ve desteksiz atmalarınızı bir yana bırakın.

Bence zor ve dediğiniz gibi eğitim alanında ileri olunmadığı için değiştirilirdi. O zamanın okuma yazma oranı çok çok düşüktü. Latin alfabesi daha basit olduğundan çok daha kolay öğreniliyor. Bu da okuma yazma oranında kolaylıkla artışı gösteriyor.

İşte benim demek istediğim alfabe yerine eğitim sistemi değiştirilmeliydi. Şu an Arap alfabesinin kullanıldığı ülkelere bakın mesela. Oradaki insanlar nasıl öğreniyor?

Değiştirmemiz doğru. Arabın alfabesini de başka bir şeyini de istemiyorum. Ayrıca Japonya, Çin falan demişsin bir bak bakalım onlar kaç yıldır bu alfabeyi kullanıyor.

Bu yaptığın ırkçılık oluyor. Yüzyıllar boyu araplar dahil olmak üzere birçok millet Osmanlı çatısı altında yaşıyordu. Araplar Osmanlıya ihanet etti denecekse balkanlar da çıkan isyanlar neden bu kadar konuşulmuyor onu merak ediyorum. Doğu asyalılar alfabelerini çok uzun zamandır kullanıyor olabilirler ama bizde 600 yıldan fazla Arap alfabesini kullandık. Irkçılık bir sebep olmamalı.

Osmanlıda Latin alfabesi zaten eğitimde vardı. Sorun Osmanlı'da okuma yazma oranı %9 olmasıydı. Yani düşün harf devrimi öncesinde bile yapılan sayımlarda %11 çıkıyor. Derler ya 1 gecede cahil kaldık dedemizin mezarını okuyamaz olduk, dedesi de kendi dedesinin mezarını okuyamıyordu çünkü eğitim görecek imkan yok. İstanbul ve bir kaç çevresindeki şehir dışında özellikle Anadolu taş devrinden kalma halde. Bu arada Osmanlı'da Arapça üzerinden okuma yazma oranı %8 onu da belirteyim.

Araplar ile Türklerin uzaktan yakından alakası yok normalde. O dönemin ihtiyaçları gereği İslamiyet kabul edildi ve Arap kültürü benimsenmeye başladı. Daha sonra da Osmanlı yıkılana kadar bu mirası taşıdı, olay bundan ibaret. Yani Arapça Türk alfabesi değil Osmanlı alfabesidir, Osmanlı’da kendini Türk diye tanımlamaz. Atam’ın zaten yanlış bir karar vermeyeceğine eminim ki düşününce de gelecek adına verilen en önemli kararlardan biri bence. Şu an Arap alfabesini kullandığımızı düşünmek bile korkunç geliyor kulağa.

İşte benim demek istediğim alfabe yerine eğitim sistemi değiştirilmeliydi. Şu an Arap alfabesinin kullanıldığı ülkelere bakın mesela. Oradaki insanlar nasıl öğreniyor?
Bakıyorum hocam, kolay kolay öğreti lemiyor. Şuan 1. Sınıfta öğretilen dilimiz arapçaya kıyasla çok kolay. Yani istediğiniz kadar yöntemi değiştirin zor hocam.

Oradaki insanların okulu var öğreniyor. Osmanlı'da Arap ve Latin alfabesi öğretiliyor fakat şanslı veya zenginler okula gidebildiği için halkın çoğu okul bile göremiyor. Yani düşün ülkenin elitleri subaylar oluyor o hale gelmiş vaziyet.

Geri
Yukarı