Latin alfabesine geçmemiz gerçekten doğru muydu?

Ona bakarsan Latin alfabesini kullanıyoruz şu an. Adı üstünde Latin alfabesi, Türk alfabesi değil. Saf Latin alfabesi de Türkçe'ye uygun değildi. Ç, Ş, Ğ, Ü gibi harfleri kolaylık olması için kullanmıyor muyuz?

Osmanlı neden kendine uygun harfleri eklemedi Osmanlıcaya?

Özet geçmek gerekirse: O zamanlar düşük okur-yazarlık oranı vardı ve hem halkın kolayca yeni bir dil öğrenmesi (arapçadaki A ve Latin'deki A harfini karşılaştır bakalım hangisi daha kolay?) için lazımdı zaten Latin alfabesi sayesinde birçok kaynağı daha kolay okuyabiliyor yabancı diller daha kolay öğrenebiliyoruz.

Belli'ki cahilsin aşağıdaki videoyu izle ve neden geçildi anlarsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Düzgünce bir şey soruyorum şurada, sırf merak ettiğimden dolayı. Bu üsluplarla cevao alınca ciddiye alasım gelmiyor gerçekten. Neyin çabası bu, özel bir münasebep falan mı yaşadık daha öncesinden de ben mi hatırlamıyorum. Niyetim güzel bir tartışma ortamı oluşturmaktı fakat saygıyı bile koruyamıyorsak tartışmanın bir anlamı yok arkadaşlar.

Osmanlı neden kendine uygun harfleri eklemedi Osmanlıcaya?

Osmanlıcada normal Arap alfabesinde olmayan harekeler vardı. Neden bu daha uygulanabilir bir hale getirilmek yerine tamamen yeni bir alfabeye geçildi? Konunun başından beri demek istediğim bu. Bir fetöcü ilan edilmediğim kaldı. 😃

@Rexie dediğimi oku. Araplarla karşılaşmamış olsak çok daha iyi olacaktı belki de.

Düzgünce bir şey soruyorum şurada, sırf merak ettiğimden dolayı. Bu üsluplarla cevao alınca ciddiye alasım gelmiyor gerçekten. Neyin çabası bu, özel bir münasebep falan mı yaşadık daha öncesinden de ben mi hatırlamıyorum. Niyetim güzel bir tartışma ortamı oluşturmaktı fakat saygıyı bile koruyamıyorsak tartışmanın bir anlamı yok arkadaşlar.

Osmanlıcada normal Arap alfabesinde olmayan harekeler vardı. Neden bu daha uygulanabilir bir hale getirilmek yerine tamamen yeni bir alfabeye geçildi? Konunun başından beri demek istediğim bu. Bir fetöcü ilan edilmediğim kaldı. 😃

Zaten öğrenmesi zor diye Atatürk zamanında uğraşılmamıştır. Önceden yapılacaktı. İş işten geçmiş.

Ya ne alakası var? Ben bunu mu diyorum? Benim sorduğum soru bambaşka.
Ben de diyorum ki alakamız bile olmayan bize hiçbir katkısı olmayacak bir milletin alfabesi yerine neden dünyanın çoğunluğunub kullandığı alfabeyi kullanalım? Ahmaklıktan başka bir şey olmazdı.

Çin ve Japonya zaten bundan şikayetçiydi. Çinler basitleştirilmiş Çince, Japonlar da Hiragana & Katakana dillerini geliştirdi. Bence arap alfabesi Türkçeye hiç de uygun bir alfabe değil.

Ben de diyorum ki alakamız bile olmayan bize hiçbir katkısı olmayacak bir milletin alfabesi yerine neden dünyanın çoğunluğunub kullandığı alfabeyi kullanalım? Ahmaklıktan başka bir şey olmazdı.
Orta çağda bilime en büyük katkıyı yapan topluluklardan birisi araplardı. Yanılmıyorsam özentisi olmayı yeğlerim dediğiniz Avrupa o dönemlerde baskıcı din politikaları yüzünden bilimden pek uzaktı. Bugün aynı sorunu arapların yaşıyor oldukları için mi onlarla etkileşime geçmemiz türk tarihinde kara bir leke olduğu gösteriliyor yani? Ben olayın ırk kısmında değilim. Önceki mesajlarda da söyledim ama nafile.

Orta çağda bilime en büyük katkıyı yapan topluluklardan birisi araplardı. Yanılmıyorsam özentisi olmayı yeğlerim dediğiniz Avrupa o dönemlerde baskıcı din politikaları yüzünden bilimden pek uzaktı. Bugün aynı sorunu arapların yaşıyor oldukları için mi onlarla etkileşime geçmemiz türk tarihinde kara bir leke olduğu gösteriliyor yani? Ben olayın ırk kısmında değilim. Önceki mesajlarda da söyledim ama nafile.
İslamiyetten çıkma bilim insanlarının bilime katkı sağladığı bir gerçek, ama Fransa'da, İngiltere'de vesaire kadınlar kraliçe bile olabiliyorken müslüman imparatorluklarda kadının çöp kadar bile değeri yoktu (bunu deme sebebim toplumu ne kadar ilkel olduğunu söylemek). Fransız ihtilali ve reform ile Avrupa'da çığır açıldı. Biz de Araplaştığımız için hepsinden geri kaldık maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı