Latin alfabesine neden geçildi?

Latin alfabesine geçmemiz modernleşmenin bir diğer örneklerinden biridir. Arap alfabesine benzediği için Atatürk modern ve her dilden anlasılabilir bir kolaylık sağlamış. Tabii ki Osmanlıca'yı kötülemiyorum. Onca sene dünyanın yarısına hükmetmiş bir devletin alfabesine laf etmek saçma olur ama gelişim açısından latin alfabesi en güzeli.
Osmanlıca diye bir dil yoktur Osmanlıca Türkçedir başka bir şey değil. Sadece alfabe değiştirilmiştir asıl sadeleşme dil inkılabı ile yapılmıştır buda sadece dildeki farsça, arapça kelimeleri temizlemek içindir. Dil yine aynı dil yani değişen bir şey yok. Ha arap hayranı 2-3 tarihçinin inkılapları kötülemek için uydurduğu çok oturgaçlı götürgeç gibi yalanlara da inanmayın.

Çok değişikler yapılmalı, her konuda. Mesela imam, baksı olabilir. İyi, yahşi olabilir. Altay Türkçesine geri dönülebilir.

Çok değişikler yapılmalı, her konuda. Mesela imam, baksı olabilir. İyi, yahşi olabilir. Altay Türkçesine geri dönülebilir.
Baksı ile imam arasında nasıl bağlantı kurabildiniz anlamadım. Baksı antik Türk inanışının bir ürünü, İmam ise İslam coğrafyasının bir ürünü. Tamamen farklı şeyleri ifade ediyorlar. Üfürükçü yerine baksı kullanılabilir bence eğer kullanılacaksa.

Baksı ile imam arasında nasıl bağlantı kurabildiniz anlamadım. Baksı antik Türk inanışının bir ürünü, İmam ise İslam coğrafyasının bir ürünü. Tamamen farklı şeyleri ifade ediyorlar. Üfürükçü yerine baksı kullanılabilir bence eğer kullanılacaksa.

Dinimiz esnektir, imamın kelime anlamına ve yaptığı işe bakın. Tam olarak aynıdır. Mademki H. Z Adem'den beri sadece Tevhid dini inmiştir, adının ne önemi vardır? Ne var ki, objektif olarak bakarsak İslam'ın hala yaşayan bir inanç olmasının tek sebebi Türklerdir. İslam coğrafyası tabiri de uydurulmuştur, Türk coğrafyasıdır.

Mecliste mesela, Arapçasıyla tam olarak "oturanlar" demektir. İmamda "bir yere gitmek" fiilinden türemiştir. Camilerin tasarımları da Mimar Sinan'dan beri üç aşağı beş yukarı aynıdır. Dinimiz eskimeyen yeni olsa bile dış kaplamasını yenilemek zorundadır.

Üfürükçü zaten "Ûfrükçu" olarak söylenir, çok başkadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı