Lenovo IdeaPad 3 incelemesi ve almamanız için sebepler

Arkadaşlar, kuzenime laptop aldık. Biraz araştırma ile tam 4000 lira değerinde bu bilgisayarı buldum. Anlatayım;

-Işıklı klavye yok buraları yazarken 50 defa siliyorum.
-Kasanın kenarları adi kesim yani resmen sivri. Üstteki metal galiba alttaki siyah kapakla birleşen yerleri sanki oyuncak gibi kesilmiş, kusurlu gibi ve elinizi bastırarak isteniz acıtır. Üretim hatası değil, mühendislik hatası.
-İ3 1005G1 işlemcisi var. 1,20 temel, turbo ile galiba 3,30 oluyor.
-Ekran kartı yok, CS:GO gibi oyunları açar ama GTA V low ayarlarda açarsınız.
-Ekranı 768p, evet 2021 yılında bu çözünürlük ve 4 bin ha?
-RAM çok az ve boş 1 GB falan kalıyor.
-Şarj aletinin içinde boşluk çok ve tırnakla vurunca hissediliyor.
-Kulaklık jakı tam sağda ortada ve fareye çarpabiliyor.
-Havalandırması ekrana doğru önde ve Macbook özentisi.
-Menteşeler tek kelime ile berbat.

+Hiç ısınmıyor.
+Bataryası iyi gibi şuan %70 ve ilk şarjı. 45 dakikadır Youtube'da müzik açık ve birkaç iş yaptım.
+Arkada fanın olduğu ve borunun olduğu yerde 1.5 parmak kalınlığında boydan boya ızgara var.
+RAM 4 GB 2666MHz şeytanın 666 misali RAM var. Aslında ben 2133 bekliyordum ama sürpriz oldu.
(-)+128 GB SSD var M2 olabilir emin değilim olsa bile zaten 500MB saniyeden fazla değildir.

Değerlendirme özeti: Bakın samimi söylüyorum, bunu alacağınıza 4 bine ikinci el efsane 2014 Retina Macbook Pro i5 olanlar var. Gidin onları alın. İnanmazsanız bu olmasa bile gene 4 binlik Windows alınca hak vereceksiniz.

Oyun bilmeyen öğrenci için güzel falan ama bakın FX6300 kullanıyorum ve masaüstü hızını arıyorum. Resmen ekonomik laptoplar Windows üzerinde iş yaparken bile güzel performans vermiyor. Tekrar söylüyorum Macbook bunu 7 senelik olmasına rağmen felaket kafasına verir inanın.
Zaten kutu dediğin 2 sünger bir de altta kutuyu salladıkça yer değiştiren o plastik boşluklu şarj aleti.

Arkadaşlar benim 2010 model 11 yaşındaki ASUS K52JC'nin bile malzeme kalitesi bunun kafasına dinlene dinlene verir. Eski ASUS kullananlar bilir. Bilgisayarın içinde metal var. Hafifletme konumu bilenler bilir.

2021 yılında laptoplara eğer 7 bin altı para verirseniz, plastik bir de elektronik devre alırsınız. Ya paran ya Macbook o kadar.

Son düzenleme:
Havalandırması ekrana doğru önde ve MacBook özentisi.

1- Havalandırma konumlandırması MacBook'tan önce yapıldı. İlk havalandırma konumlamasını bu cihazda kullanmadı Lenovo.
Başta Lenovo olmak üzere Acer, Asus, Dell, MSI senelerdir bu hava çıkış modelini kullanıyor.

Ekran kartı yok, CS:GO gibi oyunları açar ama GTA V Low ayarlarda açarsınız.

2- Bilgisayar oyun için değil.

Ekranı 768p, evet 2021 yılında bu çözünürlük ve 4 bin ha?

3- Ofis bilgisayarında çözünürlük ihtiyacı neden olsun?

Şarj aletinin içinde boşluk çok ve tırnakla vurunca hissediliyor.

4- Adaptör içinde boşluk olsaydı adaptörü daha kompakt boyutlarda yaparlardı. Böylece maliyetten tasarruf ederlerdi.

Malzeme kalitesine gelecek olursak, plastiği metal ile kıyaslayamazsınız. Bu cihazlarda hafiflik çok önemli ve metal ekstra bir ağırlık katacak. Bu sebepten ötürü plastik temelli malzemeler kullanıyorlar. Şirketler bu bilgisayarları ihale usulü ile binlerce satın alıp sahada çalışan elemanlarına veriyorlar. Bu sebepten ötürü bilgisayarın kullanıcı kitlesi hafiflik, uzun ömürlü batarya ve seri işlem için bu ürünü tercih ediyor.
Hiç kimsenin almaması için bir sebebi yok sizin almamanız için sebepler var.

Ne kadar ekmek o kadar köfte.

1- Havalandırma konumlandırması MacBook'tan önce yapıldı. İlk havalandırma konumlamasını bu cihazda kullanmadı Lenovo.
Başta Lenovo olmak üzere Acer, Asus, Dell, MSI senelerdir bu hava çıkış modelini kullanıyor.

4- Adaptör içinde boşluk olsaydı adaptörü daha kompakt boyutlarda yaparlardı. Böylece maliyetten tasarruf ederlerdi.

Malzeme kalitesine gelecek olursak, plastiği metal ile kıyaslayamazsınız. Bu cihazlarda hafiflik çok önemli ve metal ekstra bir ağırlık katacak. Bu sebepten ötürü plastik temelli malzemeler kullanıyorlar. Şirketler bu bilgisayarları ihale usulü ile binlerce satın alıp sahada çalışan elemanlarına veriyorlar. Bu sebepten ötürü bilgisayarın kullanıcı kitlesi hafiflik, uzun ömürlü batarya ve seri işlem için bu ürünü tercih ediyor.
İşte malesef bulabildiğim en iyi F/P bilgisayar bu.

Ne kadar ekmek o kadar köfte.
Bu arada dışına biraz daha özenilebilirmiş. Testere gibi mubarek.

Acer Aspire 3 A315-23-R0U2 NX.HVTEY.00B Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
Konu açtınız mı?Ben görsem kesin atardım bu laptopu kendime de aldım. Bu arada ofis bilgisayarını bu kadar gömmeniz saçma olmuş.
Açmamıştım hocam. Bir de kuzenimin ailesi biraz sıkıntılı yani 400 lira aşamazdım. Buna göre iyi olduğu belli oluyor.

Ofis olduğunu bende biliyorum arkadaşlar ama sanki aşırı kötü dizayn edilmiş. İşlemci gibi şeyleri güzel ama dışı biraz sıkıntılı.

Açmamıştım hocam. Bir de kuzenimin ailesi biraz sıkıntılı yani 400 lira aşamazdım. Buna göre iyi olduğu belli oluyor.

Ofis olduğunu bende biliyorum arkadaşlar ama sanki aşırı kötü dizayn edilmiş. İşlemci gibi şeyleri güzel ama dışı biraz sıkıntılı.
Hocam konu açsaydınız belki bir tık daha iyisini de bulabilirdik bu laptopun ederi 4000 TL değil. Daha ucuza daha iyi laptoplar da bulunabiliyor.
IdeaPad serisinin tasarımı 4 nesildir değişmiyor gibi. Kalas bir tasarımla içine de o sene hangi işlemci çıkarsa en kötüsünü çakıp veriyorlar. Bazen şaşırtıcı bir şekilde harici ekran kartı koydukları da oluyor.

Ya açıkçası kuzenim kız ve daha ilk bilgisayarı. Yani ben ona İ7 ROG'da alsam bunu da alsam bir şey fark etmeyecekti. Fazla araştırmak istemedim, aslında laptopu gömmedim biliyorum segmentine göre olduğunu ama eksilerini sayınca biraz gömmüş gibi gözüktü.

Geri
Yukarı