Çözüldü Lenovo Ideapad 700-15isk fanından tiz ses geliyor ve kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Melihyy1902

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WD10SPCX
Merhaba. Bende bir Lenovo Ideapad 700-15isk laptop var. Daha önceden çok rahat oynadığım oyunları son günlerde açamıyorum. İlk başta aşırı ısınmadan dolayı bilgisayar kendini kapatıyordu. Bunu hallettim fakat şimdi azıcık ağır oyun açsam kapanıyor. Kapanma işlemi şöyle: Oyunu açıyorum, fanlar sonuna kadar çalışmaya başlıyor, (sanırım) fandan sanki toz varmış gibi tiz bir ses geliyor, bilgisayar kendini kapatıyor. Önceden GTA 5 gibi oyunları en az 30 FPS'te oynarken şimdi açamıyorum bile. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem özellikleri:
Intel Core i7 6700HQ 2.60 GHz.
GTX 950M 4 GB.
16 GB DDR4 RAM.
1 TB HDD.

Çözüm
Aynı sorun bütün bu modeldeki laptoplarda var. Sizinki yine iyi götürmüş. Bende 2 sene once cereyan etti bu sorun.

Termal macun değiştirdim, fanları yenisi ile değiştirdim.

Sorunu NVIDIA ve Lenovo'nun forumlarında aradım fakat ne çare! Millet adaptör bile değiştirmiş soruna çözüm olmamış.

Recep Baltaş'a da yazdım Twitter'dan. Onun da benim de ortak görüşüm anakartın güç yolunda kronik sorunlu bir parça var.

Servise götürdüm İstanbul'daki. Adamlar diyor ki anakartı değiştirelim. (Sorunun neyden kaynaklandığını belirtmiyorlar.)
2020 Eylül adında 4500 TL masraf çıkardılar.

Dermanını bulursan, bu konuya da muhakkak çözümü belirtesiniz lütfen.

Bir sefer kapanmayıp mavi ekran hatası vermişti. ACPI (Enerji yönetimi sürücüsü) 'den kaynaklı olduğunu söylemişti ancak Lenovo'dan indirdim gerekli sürücüyü. Maalesef yine bir şey değişmedi.

Az önce de belirttiğim gibi, sorun anakartın güç yolunda.
Tiz sesin sorunu coil whine olabilir. Oyun içinde aldığınız bir hata var mı? Yoksa sıcaklıkları Prime95 ile yük altındayken atar mısınız?

Tiz sesin sorunu coil whine olabilir. Oyun içinde aldığınız bir hata var mı? Yoksa sıcaklıkları Prime95 ile yük altındayken atar mısınız?
Coil whine baktığımda pek oymuş gibi gelmedi, oyun içinde hata yok direk bilgisayar kendini kapatıyor. Birde sanırım hata ekran kartında çünkü demin hata oldu herhalde yeniden başlayana kadar aygıt yöneticisinden gitti. İntel HD graphics ile gta 5 oynayabildim, sıcaklıkları da birazdan atarım.

Coil whine baktığımda pek oymuş gibi gelmedi, oyun içinde hata yok direk bilgisayar kendini kapatıyor. Bir de sanırım hata ekran kartında çünkü demin hata oldu herhalde yeniden başlayana kadar Aygıt Yöneticisi'nden gitti. Intel HD Graphics ile GTA 5 oynayabildim, sıcaklıkları da birazdan atarım.

Ekran kartında sorun olmasına karşın:
İlk önce DDU ile sürücüleri sil ve attığımı kur.

Ekran kartında sorun olmasına karşın:
İlk önce DDU ile sürücüleri sil ve attığımı kur.
Aynısını yapmıştım. 500 lü bir sürücü kuruluydu ddu ile silmiştim sonra lenovo sitesinden sanırım bu versiyonu indirip kurmuştum çözülmeyince yine güncelledim

Aynı sorun bütün bu modeldeki laptoplarda var. Sizinki yine iyi götürmüş. Bende 2 sene once cereyan etti bu sorun.

Termal macun değiştirdim, fanları yenisi ile değiştirdim.

Sorunu NVIDIA ve Lenovo'nun forumlarında aradım fakat ne çare! Millet adaptör bile değiştirmiş soruna çözüm olmamış.

Recep Baltaş'a da yazdım Twitter'dan. Onun da benim de ortak görüşüm anakartın güç yolunda kronik sorunlu bir parça var.

Servise götürdüm İstanbul'daki. Adamlar diyor ki anakartı değiştirelim. (Sorunun neyden kaynaklandığını belirtmiyorlar.)

Bir sefer kapanmayıp mavi ekran hatası vermişti. ACPI (Enerji yönetimi sürücüsü) 'den kaynaklı olduğunu söylemişti ancak Lenovo'dan indirdim gerekli sürücüyü. Maalesef yine bir şey değişmedi.

Çözüm
Aynı sorun bütün bu modeldeki laptoplarda var. Sizinki yine iyi götürmüş. Benim 2 sene once cereyan etti bu sorun.

Termal macun değiştirdim. Fanları yenisi ile değiştirdim.

Peki sizce farklı bir bilgisayara geçene kadar 950m yi devre dışı bırakıp Hd graphics ile mi devam etmeliyim yoksa servise gönderip 2016 da aldığım fiyattan fazla bir masraf ile 950m yi mi düzeltirmeliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı