Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Revoxer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün vatan mağazasından Lenovo Ideapad Gaming 3 aldım. Linki: Lenovo Ip Gaming 3 11.Nesil Core i5 11300H-8Gb-512Gb Ssd-15.6"-Rtx3050ti 4Gb-W11 fiyatı, teknik özellikleri, modelleri,Lenovo Ip Gaming 3 11.Nesil Core i5 11300H-8Gb-512Gb Ssd-15.6"-Rtx3050ti 4Gb-W11 en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Lenovo Vantageden sürücüleri günceledim sonra ekran kartı driverı güncelledim ve Valorant indirdim.
Ve FPS değerlerim 60 civarı bu laptop için aşırı az değil mi iade etmeyi düşünüyorum. Çözülebilir bir sorun mu yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz Windows 11 için konuşuyorum 8 GB RAM kesinlikle yeterli değil onu öncelikle bilin. Çünkü 2 GB dahili grafiğe ayarlı (BIOS'tan 512MB'ye kadar düşürebilirsiniz), kaldı 6 GB bunun 5 GB'sini sistem yiyor, size kalan boş alan 1 GB. Onla da olan FPS'ler bunlar zaten. Cihazı ilk aldığımda God of War'ı 40 FPS civarı zor oynuyordum (dahili grafiği 512MB'ye çekince tabii) bir süre sonra zaten oyundan atıyordu RAM yetersizliğinden. 8 GB RAM ekledim 100 FPS civarına dayandı oyun. Diğer oyunlarda aynı oranda arttı 150 FPS aldığım CS:GO 300 FPS'e dayandı.

Hocam çözdüm GeForce Experience silip yükledim düzeldi.
Windows'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz Windows 11 için konuşuyorum 8 GB RAM kesinlikle yeterli değil onu öncelikle bilin. Çünkü 2 GB dahili grafiğe ayarlı (BIOS'tan 512MB'ye kadar düşürebilirsiniz), kaldı 6 GB bunun 5 GB'sini sistem yiyor, size kalan boş alan 1 GB. Onla da olan FPS'ler bunlar zaten. Cihazı ilk aldığımda God of War'ı 40 FPS civarı zor oynuyordum (dahili grafiği 512MB'ye çekince tabii) bir süre sonra zaten oyundan atıyordu RAM yetersizliğinden. 8 GB RAM ekledim 100 FPS civarına dayandı oyun. Diğer oyunlarda aynı oranda arttı 150 FPS aldığım CS:GO 300 FPS'e dayandı.

Hocam çözdüm GeForce Experience silip yükledim düzeldi.

Çözüm
Hocam bahsettiğiniz düşük FPS değerleri normal değil, sadece RAM'den bu kadar etkileneceğini düşünmüyorum. Özellikle CS'de 160 orandan 30-40'a düşmesi akıl karı değil. Elbette RAM eklendiğinde ortaya bir fark koyacaktır ama şu an mevcut RAM ile CS'de 30 40 FPS anormal bir oran. Buna sebep olan başka bir durum olabilir. Ben Valorant'ta 7 8 maç attığımı biliyorum peş peşe, Ortalamam 150-250 çok nadir 100'ü görmüşlüğüm var. Ekran kartınız ne bilmiyorum ama ben grafikler en düşükte GTX 1650 ile 150-250 arası değişken FPS alıyorum Valorant'ta. Onun dışında ortalama diyebileceğimiz oyunlardan Tomb Raider'ın 3 4 serisini oynadım FPS kontrolü yapmadım ama öyle bir drop da hissetmedim. Çok nadir 1 2 kere anlık drop yedim onu da normal görüyorum 1650 için
Ekran kartım gtx 1650 aynı işlemci var yukarıdakıyle valorantta bende 150 - 200 arası fps görüyorum ama cs de 1-2 saatten sonra fps 40-50-60 ' lara falan düşüyor

Ekran kartım gtx 1650 aynı işlemci var yukarıdakıyle valorantta bende 150 - 200 arası fps görüyorum ama cs de 1-2 saatten sonra fps 40-50-60 ' lara falan düşüyor
Ve bende de yenıden baslatınca duzelıyor

Ekran kartım GTX 1650 aynı işlemci var yukarıdakıyle Valorant'ta bende 150 - 200 arası FPS görüyorum ama CS de 1-2 saatten sonra FPS 40-50-60'lara falan düşüyor

Hocam ben sistemi aldığımdan beri hiç CS girmedim, bende de var ya da yok diyemem. Yahut CS'den kaynaklı ya da değil de diyemem. Arkadaş NVIDIA Experience silip yükleyince düzeldiğini söylemiş, sizde de sorunu çözebilir belki. Ben Valorant ve Tomb Raider serisi oynadım aldığımdan beri, sisteme göre grafik ayarı ayarlandığında Valorant'ta 150-200 dediğiniz gibi, Tomb Raider'da da Normal ayarda 180-200, Yüksekte 130-140, Ultra'da 80-100, Ultimate'de 40-60 arası oynadım. Sizler neden sorun yaşıyorsunuz benim hangi ayarım farklı inanın bir fikrim yok. Aklıma gelen yolların tamamını yukarıda söyledim zaten.

1-2 saatten sonra düşüyorsa tek aklıma gelen ön bellek dolumuyla ilgili olabileceği.

Hocam ben sistemi aldığımdan beri hiç CS girmedim, bende de var ya da yok diyemem. Yahut CS'den kaynaklı ya da değil de diyemem. Arkadaş NVIDIA Experience silip yükleyince düzeldiğini söylemiş, sizde de sorunu çözebilir belki. Ben Valorant ve Tomb Raider serisi oynadım aldığımdan beri, sisteme göre grafik ayarı ayarlandığında Valorant'ta 150-200 dediğiniz gibi, Tomb Raider'da da Normal ayarda 180-200, Yüksekte 130-140, Ultra'da 80-100, Ultimate'de 40-60 arası oynadım. Sizler neden sorun yaşıyorsunuz benim hangi ayarım farklı inanın bir fikrim yok. Aklıma gelen yolların tamamını yukarıda söyledim zaten.

1-2 saatten sonra düşüyorsa tek aklıma gelen ön bellek dolumuyla ilgili olabileceği.
Ön bellek dolumuyla ılgılı bir kaç kez Intellıgent Standby List Cleaner'ı denedim ama henüz emin değilim sorunu çözüp çözmediğinden biraz daha uzun saat deneyip göreceğim bugün.

Ön bellek dolumuyla ılgılı birkaç kez Intellıgent Standby List Cleaner'ı denedim ama henüz emin değilim sorunu çözüp çözmediğinden biraz daha uzun saat deneyip göreceğim bugün.

Hocam aralıksız 2 saat Valorant girdim FPS en az 90 gördü bir ara drop girdi 5-6 sanıyelıgıne falan onun dısında da hiçbir sıkıntı olmadı 150 FPS civarıydı sanırım CS de sıkıntı var.

Son düzenleme:
Sistemde dahili ekran kartına 2 GB ayarlanmış o sebepten 6 GB RAM gözüküyor, Windows çalışırken 4 GB civarı RAM tüketiyor size kalan 2 GB bir alan. Oyunu açtığınızda zaten o alan da doluyor ve sistem ekran kartını düzgün besleyemiyor. BIOS'tan ekran kartına ayrılan bölümü 2 GB'den 512MB'ye çekin FPS bir miktar daha artar.
Çift kanal farknı bu videoda göstermişler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
merhaba tam olarak 8gb rami 512mb ye biostan nasıl aldığınızı anlatabilir misiniz bilgisayarlar hakkında bilgim yok doğrusu biosun bile nerden açılacağını bilmiyorum. ve bazı sitelerde bu işlemi yapmanın performansı daha da düşürdüğü söylenmiş dorğu mudur acaba?

Merhaba tam olarak 8 GB RAM'i 512MB'ye BIOS'tan nasıl aldığınızı anlatabilir misiniz bilgisayarlar hakkında bilgim yok doğrusu BIOS'un bile nereden açılacağını bilmiyorum. Ve bazı sitelerde bu işlemi yapmanın performansı daha da düşürdüğü söylenmiş dorğu mudur acaba?

Performansta bir düşüş yaşamadım hocam, günlük kullanım hala aynı standartta. Bilgisayarı yeniden başlatıp sürekli F2'ye basarsanız PC açılmadan BIOS'a girecektir. BIOS'ta Configuration seçeneğinin yanında yüksek ihtimalle 1 ya da 2 GB yazıyordur, üstüne geldiğiniz zaman 512'yi seçebilirsiniz.

Burdayım suan sonrası?

Dosya Ekleri

• F86BA1D0-086D-49E2-9D01-71D3854EFDAD.jpeg
    F86BA1D0-086D-49E2-9D01-71D3854EFDAD.jpeg
    137,8 KB · Görüntüleme: 41

Yeni konular

Geri
Yukarı