Lens kullanmak istiyorum

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
16 yaşındayım ve 2 derece miyop var gözlerimde. Beş seneye yakın süredir gözlük kullanıyorum. Gündelik hayatımda yaşattığı zorluklar (güneş gözlüğü kullanamıyorum, soğuk havalarda atkı ile yüzümü kapatamıyorum, kışın içeri girdiğimde buğu yapıyor...) maddi sıkıntılar dolayısıyla gerçekten canımı sıkmaya başladı. Başlarda 50 - 100 lira gibi miktarlara orta kalite mercekler alabiliyorken şu an kullandığım gözlüğe 800 lira verdim. Ne kadar dikkatli kullansam da kazalar olabiliyor. Kafama top gelmesi üzerine spor salonunda gözlüklerimi gerçekten sahadan uzak bir yerdeki masaya koydum ve üstüne top geldi. Artık spor salonuna gözlük getirmiyorum. İyi göremiyorum haliyle. Parayı ben kazanıp ödemesem de ucu illa ki bana dokunuyor.
Acaba lens benim için uygun mudur? Fiyatları ne kadardır, alışma süreci dışında gündelik hayatımda zorluk çıkartır mı, miyop derecemin artmasını yavaşlatır mı veya hızlandırır mı? Lens kullanan veya kullanmış kişiler iyi veya kötü yorumlarını yaparsa sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Çerçeve ile birlikte 800. Cam 300 küsürdü yanlış hatırlamıyorsam. Daha ne camlar saydı ekran kartı fiyatına :D Anlattığına göre basitçe odak noktası etrafındaki bölgeleri de net görmeye yarayan özel bir cam. Yüksek numaralı gözlüklerde kullanılıyor zaten. İnceltmesiydi, UV korumasıydı derken bayağı bir özellikle artan fiyatlar gördük. Pek güvenemedik. 6 ay sonraki kontrolde eğer daha yükselmişse o zaman alırız diye düşündük. Lens fikri aklımda yoktu. Arkadaşım 4 derece miyopla lens kullandığını söyleyince içime kurt düştü adeta :D Bir seneye değişecek camlara 1000 lira vermektense lense vermek daha mantıklı gibi geliyor. Hatta belki daha da az.
Bu arada uzun süre kullanım ömrü olan lensler var mı? 3 ay, 6 ay gibi?

Numaralı olanlarda pek yok bildiğim. Pek de sağlıklı olmuyor zaten. Genelde 2-3 haftalık oluyor. Aylık lensler bile pek kalmadı piyasada.
Ama itiraf etmek gerekirse lens pahalı bir şey. Güneş gözlüğü takma, rahat etme, sürekli düzeltmek zorunda kalmama gibi özellikleri fiyatının karşılığını veriyor.
Gözlük içinse numaranız değişirse çerçeveyi değiştirmezsiniz. Hatta 2 yüksek bir numara bile değil. Aşırı inceltmeye gerek bile yok. Atasun’da falan ucuz yollu bir şeyler yaptırırsınız. Lens ise, en çok kullanılan ve hatta f/p oranı en iyi olan acuvue oasys paketi 99 tl (içinde 6 adet lens bulunur bir paketin). 4 paket ve lens solüsyonu paketi yapmışlar lensmarkette (bu arada en iyi lens satıcısıdır, 2010’dan beri kullanırım) 350 tl. 4 paket de ancak 6 ay gidiyor sürekli kullanımda. Bu arada solüsyon ne kadar gidebilir ki de dememek lazım, en çok stokladığım şey o oluyordu. İndirimde buldukça alıyordum:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı