Lens kullanmak istiyorum

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
16 yaşındayım ve 2 derece miyop var gözlerimde. Beş seneye yakın süredir gözlük kullanıyorum. Gündelik hayatımda yaşattığı zorluklar (güneş gözlüğü kullanamıyorum, soğuk havalarda atkı ile yüzümü kapatamıyorum, kışın içeri girdiğimde buğu yapıyor...) maddi sıkıntılar dolayısıyla gerçekten canımı sıkmaya başladı. Başlarda 50 - 100 lira gibi miktarlara orta kalite mercekler alabiliyorken şu an kullandığım gözlüğe 800 lira verdim. Ne kadar dikkatli kullansam da kazalar olabiliyor. Kafama top gelmesi üzerine spor salonunda gözlüklerimi gerçekten sahadan uzak bir yerdeki masaya koydum ve üstüne top geldi. Artık spor salonuna gözlük getirmiyorum. İyi göremiyorum haliyle. Parayı ben kazanıp ödemesem de ucu illa ki bana dokunuyor.
Acaba lens benim için uygun mudur? Fiyatları ne kadardır, alışma süreci dışında gündelik hayatımda zorluk çıkartır mı, miyop derecemin artmasını yavaşlatır mı veya hızlandırır mı? Lens kullanan veya kullanmış kişiler iyi veya kötü yorumlarını yaparsa sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Kardeşim lens kullanıyor. Fiyatları pek uygun değil. Yani en azından maliyet açısından buraya bir eksi koymanız lazım. Kullanım rahatlığı ise kişiye göre değişir. Ben olsam lens ile uğraşmam asla. Göze mikrop kaptırma ihtimali, kayma ihtimali veya gözde bırakma süresi gibi dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bir noktada ise tam size uygun oluyor. O da fiziksel hasarlara karşı direnci. Gözlüksüz biriymiş gibi davranma imkanı sunuyor aktivitelerinizde. Biraz lüks ve biraz uğraş var ama sonucunda günlük aktivitelerde konfor sunuyor size.

6 Aylık lensi 250 liraya almıştım. Ben de sırf güneş gözlüğü kullanabilmek için lens kullanmaya başladım. İlk 2-3 hafta gerçekten çok zorlandım. Ama sonrasında elim alışmaya başladı, takıp çıkartmakta zorlanmıyorum.

25 yıldan fazla gözlük kullandıktan sonra lens de kullanmaya başladım.
Eğer doktorunuz uygun bulursa lens kullanmak kesinlikle kolay. Doğru hareketlerle takmayı -çıkarmayı öğrenmek lazım, işte bu kadar basit. Youtube açtığınızda en az 20 kişi kendine en uygun şekilde nasıl taktığını anlatıyor. Emin olun siz de rahatlıkla yapabileceğiniz bir yol bulacaksınız. Altın kural ellerinizi doğal, mümkünse parfümsüz bir el sabunuyla güzelce yıkayın. İlk zamanlar hafif yanmalar, batmalar hissetsenizde zamanla lensin varlığını unutacaksınız. Sabırlı olun ve yapabileceğinize inanın, sakin olursanız gözünüze zarar verme olasılığınız çok daha düşük. Aylık lensler daha ekonomik olur. Ben torik lens kullanıyorum, iki gözümün numaraları farklı, 6 aylık maliyet 260 lira civarı. Çok ya da az demek sizin alım gücünüzle ilgili. Gözlükten vazgeçmek şart değil. Yine gözünüzü dinlendirmek için akşamları gözlük kullanabilirsiniz. Yatarken çıkarmak en doğrusu.

8 yıldır lens kullanıyorum, hiçbir sıkıntısını görmedim. Lazerle çizdirmekten tırstığım için kullanıyorum. 5.25 miyop var. İlk sefer takarken 1 saat uğraşmıştım şimdi havaya atıp lensi takacak kıvamdayım :). Yani bir sıkıntı olmaz.

8 yıldır lens kullanıyorum, hiçbir sıkıntısını görmedim. Lazerle çizdirmekten tırstığım için kullanıyorum. 5.25 miyop var. İlk sefer takarken 1 saat uğraşmıştım şimdi havaya atıp lensi takacak kıvamdayım :). Yani bir sıkıntı olmaz.
Bende bu sene başladım kullanmaya acaba denize girdiniz mi lens ile?

Benim iki gözüm de 2.5 derece miyop ve astigmat var. Önceleri gözlük kullanıyordum sonra ben de lense geçtim.

Benim lenslerim 100 TL. Kutunun içinden üç çift lens çıkıyor. Her ay değiştirin dense de iki ayda bir değiştiriyorum ben. Böylece altı ayda bir yeni lens almanız gerekiyor. Elbette bunun lens suyu da var, damlaları da var ki bunlar da biraz tutuyor. Kabaca diyecek olursam toplamda 130 TL diyebilirim sanırım.

Damlalar dışarıda gözünüze toz vs. kaçarsa diye alınıyor ki hayatımda neredeyse hiç kullanmadım diyebilirim. Lens suyunuzu alınca içinden lens kabı da çıkıyor.

Lens suyunuzu düzenli olarak değiştirin. Biraz değiştirmeyip kabın içine bakarsanız o suyun üstünde yüzen bir sürü şey görürsünüz. İplikten, tozuna kadar.

Evde gözlük veya lens kullanmıyorum. Sadece dışarı çıktığımda lenslerimi takıyorum o kadar. Görmemek hoşuma gidiyor. Evde de işim yakın mesafe ile olduğu için etkilenmiyorum.

İlk takmaya çalıştığımda zorlanmıştım biraz fakat zamanla gerçekten alışıyorsunuz. İlk lensimi takmak 15 dakikamı almıştı. Şimdi en fazla 3 saniyemi alıyor.

Gözünüze lens taktığınız zaman fazla oynamamak gerekiyor gözünüzle. Şöyle ki diyelim gözünüzde lens var ve sizde yüzünüzü yıkayıp kurularken bir bakıyorsunuz lens yok 😒

Gözünüzün arkasına mı gidiyor artık orayı tam bilmiyorum ama biraz sağ sol yapınca geri geliyor gözünüze. Korkacak bir durumu yok yani 😁

Gözünüzde lens varken uyumayın veya denize girmeyin. Sıkıntılı durumlar meydana gelebilir. Belki bunları yapmanıza izin veren modeller vardır. Bilmiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı