LGS matematik için taktik önerisi

subawor

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam öncelikle yeni nesil matematik soruları ile ilgili bildiğiniz taktikleri paylaşıp yardımcı olabilir misiniz? Çok kötü puanlar çok kötü denemeler sürekli aile içi denemelerde dolayı tartışma son vermek istiyorum.

Arkadaşlar selam öncelikle yeni nesil matematik soruları ile ilgili bildiğiniz taktikleri paylaşıp yardımcı olabilir misiniz? Çok kötü puanlar çok kötü denemeler sürekli aile içi denemelerde dolayı tartışma son vermek istiyorum.

Ben yeni nesil çözmeden önce netlerim düşüktü ama günlük düzenli olarak yeni nesil soru çöz bir de yapamadığın derslerden "özel ders" al bir de Doping Hafıza benzeri bir şey aldın mı netlerin uçar.

Bence matematikte soru çözümü için taktik yok. Yani temel şeyler (sorunun neyi verdiğini falan işaretleme.) seni 3-5 net yapıyorsan 7-8 net yaptırır fakat 10 net yapıyorsan 11 net yaptırmaz. Yani soru çözeceksin. Yanlış yaptığın sorulara nasıl yaklaşacağın, konu çalışmasını nasıl yapacağına falan bu kısımlarda kesinlikle doğru yöntemlerle iyi verim alabilirsin fakat soru çözümü için sihirli bir taktik yok. Bolca soru görüyorsun sonra çözüm yollarını görmen daha kolaylaşıyor.

Dershaneye zaten gidiyorum onluk pek bir sıkıntı yok ama doping gibi sitelere bakacağım.

Bence matematikte soru çözümü için taktik yok. Yani temel şeyler (sorunun neyi verdiğini falan işaretleme.) Seni 3-5 net yapıyorsan 7-8 net yaptırır fakat 10 net yapıyorsan 11 net yaptırmaz. Yani soru çözeceksin. Yanlış yaptığın sorulara nasıl yaklaşacağın, konu çalışmasını nasıl yapacağına falan bu kısımlarda kesinlikle doğru yöntemlerle iyi verim alabilirsin fakat soru çözümü için sihirli bir taktik yok. Bolca soru görüyorsun sonra çözüm yollarını görmen daha kolaylaşıyor.

Düzenli olarak her dersten soru çözerek günlük en az 100 tane oluyor. Ama sınav stresi mi neyse artık yapamıyorım.

dershaneye zaten gidiyorum onluk pek bi sıkıntı yok ama doping gibi sitelere bakacağım

Düzenli olarak her dersten soru çözerek günlük en az 100 tane oluyor ama sınav stresimi neyse artık yapamıyorım
Burada sınava olan bakış açınız önemli işte. Siz bunu gözünüzde büyütürseniz strese de girersiniz. Hiç strese girmezsiniz demiyorum, bence ÖSYM sınavlarını stresini kontrol eden kazanır. İnsan beyni en iyi sakin ve ilgili iken fonksiyon gösteriyor. Yani soru çözerken sakin kafayla daha hızlı, doğru çözüyorsunuz. Daha az dikkat hatası yapıyorsunuz.

Dershaneye zaten gidiyorum onluk pek bir sıkıntı yok ama doping gibi sitelere bakacağım.

Düzenli olarak her dersten soru çözerek günlük en az 100 tane oluyor. Ama sınav stresi mi neyse artık yapamıyorım.
Soru çözmek değil sorunun istediğini anlayıp bunu nasıl çözeceğine kafa yormak gerekir. Temel şeyleri öğrenmek yeterlidir. Aslında zor değil sadece süre kısıtlı o yüzden en fazla soru nasıl yaparsın ona bak.

Burada sınava olan bakış açınız önemli işte. Siz bunu gözünüzde büyütürseniz strese de girersiniz. Hiç strese girmezsiniz demiyorum, bence ÖSYM sınavlarını stresini kontrol eden kazanır. İnsan beyni en iyi sakin ve ilgili iken fonksiyon gösteriyor. Yani soru çözerken sakin kafayla daha hızlı, doğru çözüyorsunuz. Daha az dikkat hatası yapıyorsunuz.

Yanımda insanlar oluyor ya hani sürekli her yerden bir ses çıkarıyorlar ister istemez ona gözüm kayıyor yok hoca kopyasan kağıt alacak korkusuyla bir şey de yapamıyorum soruma odaklanamıyorum
Soru çözmek değil sorunun istediğini anlayıp bunu nasıl çözeceğine kafa yormak gerekir. Temel şeyleri öğrenmek yeterlidir. Aslında zor değil sadece süre kısıtlı o yüzden en fazla soru nasıl yaparsın ona bak.
sizin öneriniz nedir bunun hakkında?

Şu hayatta görebileceğiniz en kolay sınav için stres yapıyorsunuz sonra da sınavda batıyorsun ne kadar çalışsanız da. Önemli olan sınava nasıl girdiğin. Stres filan yapma yeterli, uzun uzun yazarım da anlayacağından şüphe duyuyorum. Şahsen gram ders yapmadım bu yüzden stres de yapmadım, çok iyi netler yaptım. Matematik deneme netlerimi sorsan maksimum 7 filandır çünkü umrumda değildi. Sınavda 18,66 oldu. Sınav aşırı kolay, ciddi söylüyorum. Şu ana kadarki tüm sınavlar için söylüyorum. Stres yapmasan yeter, bir de konuyu anlasan. Ben onu da anlamıyordum ama neyse :D Gelip de buradan taktik istememelisin bence, kendi eksiğini kendin bilirsin en iyi. Soru çözeceğim diyorsan MEB'inkileri çöz, zaten kaynaklar MEB'inkilerin bir iki değiştirilmişi.

Sayısal bölümde iyi fen bilimleri çözdüğüm için önce fen bilimleri sonra matematik çözerdim (Kişiden kişiye değişir). Önce iyi yaptığın konulardaki sorulara bak sonra diğer sorular üzerine odaklan. Asla sallama, ben 1-2 matematik salladığım için istedim liseye gidemedim.

Geri
Yukarı