LGS'de başarılı olamadım, ailem baskı yapıyor

Onlarla konuşamıyorum çünkü hep bağırarak üste çıkıyorlar.
Bu duruma çok üzüldüm. Biraz isyan edebilirsiniz. Biraz böyle sende bağırabilirsin. Kendini aile içinde olsada asla ezdirme.

Ya da tatlı dille uyarabilirsiniz. Tatlı bir isyan yani fazla bağırmadan.
Bıktım, yeter artık gibi. Lütfen bana böyle davranmayın gibi.
Bağırmalarına izin vermeden konuşmaya çalış.

Aynı durumu birebir yaşadım, üstelik ben çalıştığım halde yapamadım. Şu an 10. sınıfım daha yüzüme vuruyorlar.

Aileniz konuşulacak cinstense, kendinizi toplayın ve önü açık, geleceği olan sözler verin. Tabii bunun yanında saçma alışkanlıkları bırakıp daha düzgün hobilere yönelebilirsiniz.

Aileniz benim ailem gibi laf anlamıyorsa yapacak bir şey yok maalesef. İş yine kişinin kendisinde bitiyor. Bu bir son değil, kendinizi olabildiğince çok geliştirin.

Edit: Araştırma yapmak, kitap okumak, gitar çalmak en sevdiklerim.

Edit 2: 403 puan aldım.

Oturup ailen ile düzgün bir şekilde konuşabilirsin. Onlar senin geleceğin ve hayata güzel bir yerlere gelmek için çaba gösteriyorlardır. Onlarla ileride ne düşündüğünü gelecekteki planlarını paylaş. Okumak istemiyorsanda en kötü onlara güzel bir şekilde ifade etmenin öneririm. Ailen ilk başta kızarak bir tutum gösterse bile zamanla anlayışla karşılayacaktır. Mallesefki ülkemizde çoğu aile çocuklarını hep kendilerinden daha iyi bir yaşam geçirmesini istiyorlar ve bunu iyi bir üniversite iyi bir lise olarak görüyorlar.

Ben anneme ve baba okumıyacağım dediğimde ya dalga geçiyorlar ya duymazdan geliyorlar, bu bir çözüm değil.

Ailen ile ilgili tüm bağlantılarını kısa bir süre kes odana geç durmadan ders çalış. Elbet başarılı olduğunda sevinecekler ama bu şeyleri gelecekte başarılı olamazsan yüzüne vuramazsın.
Sınavdan yeni çıkmış ve morali bozuk, sizce bu kafayla ders çalışılır mı?

Vallahi ben hiç altta kalmazdım ben de çok iyi bir sonuç çıkartamamıştım, hep evden uzaklaştım konuşmadım dışarıda durdum liseye başlayınca düzeldi derslere de çalışınca PC’nin yolu açıldı😁
Benim ailem böyle olsa uzak okul yazar yurdunda kalırdım çekilmez böyle aile.

Sınavdan yeni çıkmış ve morali bozuk, sizce bu kafayla ders çalışılır mı?

Kendini veren birisi ise rahatlıkla bunları unutup başarabilir. Moral her zaman başarı olmaz. Ben bir ara Teog'a girdiğimde başarısız olacağım demiştim. O zamanlar okul performansım iyi ama kaygılıydım son ay kendimi verdim ve başardım. Arkadaşımızda buna inanırsa hiçbir engel kalmaz.

Geri
Yukarı