Liberalizm artışı mı var?

Haddinizi bilin önce zeka ilgisi yok alakasız konuşuyorsun neden peki gelişmiş ülkelerde liberalizm var?
Neyse gelişmiş ülkelere gitmek yok o zaman. ;)
Liberalizm kötüleme yapıp liberalizm yönetilen ülkeler gitmek isterseniz burda ayrı çelişki var neyse. :)
Eki Görüntüle 1255549
Ben sizi, siz de beni tanımıyorsunuz. Hakkımda varsayımlarınızdan yola çıkarak aşağılamak suretiyle tartışma kazanamazsınız. Komünist değilim, "Liberalizm ile yönetilen" ülkelere gitmek gibi bir niyetim de yok. Ayrıca hayatımda "Liberal ülkeler iyi, o zaman Liberalizm de iyi" kadar saçma bir tümevarım görmedim.

Ben sizi, siz de beni tanımıyorsunuz. Hakkımda varsayımlarınızdan yola çıkarak aşağılamak suretiyle tartışma kazanamazsınız. Komünist değilim, "Liberalizm ile yönetilen" ülkelere gitmek gibi bir niyetim de yok. Ayrıca hayatımda "Liberal ülkeler iyi, o zaman Liberalizm de iyi" kadar saçma bir tümevarım görmedim.
Merak etmeyin hocam gelişmiş ülkeler Liberalizm var diye Liberal olmadım zaten.

Liberalizm konusunda çok kararsızım. Herkes birbirine "liboş" sıfatını takarak karşısındakinin gerçek liberal olmadığını söylüyor. Özgürlük önemlidir, evet. Ama bu özgürlük terörle bağı olan insanlara da tanınacaksa ve buna liberalizm denecekse ben yokum.

Liberal olduğunu savunan ama liberalizmin ne olduğunu bilmeyen insanlar yüzünden bu konuya biraz ön yargılı yaklaşıyorum.

Liberalizm konusunda çok kararsızım. Herkes birbirine "liboş" sıfatını takarak karşısındakinin gerçek liberal olmadığını söylüyor. Özgürlük önemlidir, evet. Ama bu özgürlük terörle bağı olan insanlara da tanınacaksa ve buna liberalizm denecekse ben yokum.

Fikrimce sorulması gereken soru özgürlükten kastın ne olduğu. Örnek verecek olursak günümüzde özgürlük adı altında faşizm uygulandığı inkar edilmez bir gerçek.

Fikrimce sorulması gereken soru özgürlükten kastın ne olduğu. Örnek verecek olursak günümüzde özgürlük adı altında faşizm uygulandığı inkar edilmez bir gerçek.
Anti-demokratik bulduğunuz her şey "Faşizm" olmuyor. Faşizm, kendi dogmaları, ekonomik ve sosyal politikaları olan bir ideoloji. "Faşizm uygulamak" demek, her yönüyle bu dogmaları kabul eden bir devlet yapısına sahip olmak demek. Baskıcı ve kısıtlayıcı her duruma Faşizm demek inanılmaz bir anlam kargaşası yaratıyor. "Totaliter" demeniz daha uygun olur. Dediğinize katılıyorum. Özgürlüklerimizi savunduğunu iddia edenler, her şeyden daha baskıcı.

Liberal olduğunu savunan ama liberalizmin ne olduğunu bilmeyen insanlar yüzünden bu konuya biraz ön yargılı yaklaşıyorum.

Maalesef ülkemizde liboş olanlar var.
Birde ırkçılık yapıp kendilerini liberalim diye tanıtan buda ayrı bir komiklik.

Son düzenleme:
Liberalizm sadece kendi burjuva hukukunda yer alan "özgürlük" hakkını tanır. Özgürlük liberaledir. Hukuk liberaledir. Ülkedeki 2005lilerin sayısı fazlaysa bu gibi boktan bir düşünceyi savunmaları ve savunmadaki artış olası tabii :) :) :)
Maalesef ülkemizde liboş olanlar var.
Birde ırkçılık yapıp kendilerini liberalim diye tanıtan buda ayrı bir komiklik.
Liberalizm tam olarak budur. Neo liberalizm tam olarak budur. Siyasal islamın oligarşinin faşizmin ırkçılığın baş çekenidir. Besleyicisidir.

Liberalizm sadece kendi burjuva hukukunda yer alan "özgürlük" hakkını tanır. Özgürlük liberaledir. Hukuk liberaledir. Ülkedeki 2005lilerin sayısı fazlaysa bu gibi boktan bir düşünceyi savunmaları ve savunmadaki artış olası tabii :) :) :)
Çok alakasız konuşuyorsun 2005 ne alaka anlamadım ve sanki komünizm veya sosyalizim çok iyiymiş gibi konuşuyorsun :) gerçek Liberalizm ABD Kanada Avrupa ülkelerine bakabilirsiniz ;) dediklerin bile Liberalizm çok farklı şeyler...
Bana Komünizm ve sosyalizm gelişen ülke söylermisiniz lütfen aynen öyle zaten çoğu insanlar Liberal olan ülkelere göç edenler keyfi için gidiyorlar. :D
Şimdik Sovyetler dersin.
SSCB nerede gelişti ya? Polonya'nın komünist haline bak şimdiki haline bak. Doğu Almanya'ya bak Batı'ya bak. SSCB'de silahtan başka bir şey yoktu. Varlarını yollarını silaha bastılar. Güçlü silahları var diye ülke gelişmiş olmuyor. Silah dışında her açıdan rezalet bir ülkeydi SSCB.

Çok alakasız konuşuyorsun 2005 ne alaka anlamadım ve sanki komünizm veya sosyalizim çok iyiymiş gibi konuşuyorsun :) gerçek Liberalizm ABD Kanada Avrupa ülkelerine bakabilirsiniz ;) dediklerin bile Liberalizm çok farklı şeyler...
Bana Komünizm ve sosyalizm gelişen ülke söyler misiniz lütfen aynen öyle zaten çoğu insanlar Liberal olan ülkelere göç edenler keyfi için gidiyorlar. :D
Şimdik Sovyetler dersin.
SSCB nerede gelişti ya? Polonya'nın komünist haline bak şimdiki haline bak. Doğu Almanya'ya bak Batı'ya bak. SSCB'de silahtan başka bir şey yoktu. Varlarını yollarını silaha bastılar. Güçlü silahları var diye ülke gelişmiş olmuyor. Silah dışında her açıdan rezalet bir ülkeydi SSCB.

Liberalizmi iyilik meleği olarak görüyorsun çok yazık sana. Orta Doğu'daki savaşların ve katliamların finansmanlığını kim yapıyor sanıyorsun sen? O övmekten bayıldığın Amerika. Kapitalizmin açgözlülüğü emperyalist savaşlarla sonuçlanır. Siz liberaller de buna çanak tutmaktan başka bir şey yapmazsınız. Afganistan'lı çocuğu kollarında taşıyan Amerikan askeri fotoğrafını paylaşıp burjuva hümanizminden bahseder barış elçiliği taslarsınız. Gerçek liberalizm savaşa ve katliamlara şak şak yapmaktan başka bir işe yaramaz. Her siyasi konuda aynı ıvır zıvırları geveliyorsun. Gözünü açıp gerçekleri görmeye başla.

Yeni konular

Geri
Yukarı