Libreoffice kurmadan nasıl kullanılır?

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
libreoffice.png

LibreOffice yazılımını kurmadan kullanmak için yeni tür özgür yazılım portable sistemi olan AppImage çalışmasından yararlanacağız.
Bunun için buradaki bağlantıdan en alttaki full version Download Fresh sürümünü indiriyoruz.
LibreOffice Full Version Download Fresh

Buradaki bağlantıdan da AppImage dosyalara kısayol oluşturan ve çalışmasını kolaylaştıran sisteminize uygun (64bit-32bit/DEB/RPM veya AppImage) AppImage Launcher paketini indiriyoruz.
AppImage Launcher

İndirdiğiniz LibreOffice paketine alttaki komut ile çalışma izni veriyoruz.
Kod:
chmod -R 755 /libreoffice/yolu/tam/adı

LibreOffice şu anda üzerine çift tıkladığınızda çalışır durumdadır. Ancak hem kısayol olsun hem menüden çalıştırayım derseniz, indirdiğiniz AppImageLauncher paketini kurmanız gerekir. Şayet AppImageLauncher paketinin kendisi de AppImage paketi ise ona da alttaki komut ile çalışma izni verin ve çift tık ile çalıştırın.
Kod:
chmod -R 755 /appimagelauncher/tam/adı

Appİmage çalıştıysa LibreOffice paketine çift tıkladığınızda sistem menüsünde kısayol oluşturacak ve paketin kendisini ev dizininde oluşturduğu Applications adlı dizine taşıyacaktır.
Güncelleyeceğiniz zaman aynı bağlantıdan aynı sürümün son versiyonunu indiriyorsunuz, aynı komut ile çalışma izni veriyorsunuz, başka bir şeye gerek kalmıyor.

Böylece sisteme kurmadan hem LibreOffice yazılımını kullanabilirsiniz hem de daha başka AppImage yazılımlar için alt yapı oluşturmuş olduk.
Ayrıca bu paketi herhangi bir USB'ye kopyala-yapıştır yaparak USB ile her makinede kullanabilirsiniz.

libreoffice-appimage.png

Bu şekilde kullanmanın herhangi bir zararı var mıdır peki?

Hayır hiç bir zararı yok, zaten öyle ince durumlar olsaydı yazıda açıklama yapardım, öyle şeyleri ciddiye aldığım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ayrıca sistemle alakası olmadığı için (kök dizin) daha güvenilir.

Fazla yer kaplar

Kurulu LibreOffice de aynı yeri kapladığı için kullanmak isteyenler için avantaj konumunda.
Elinize sağlık, bir sorum olacak. chmod +x dosya veya özelliklerden çalıştırılabilir dosya seçeneğini işaretlemek de aynı izne mi denk geliyor?

Evet birebir aynı, o anda hangisi aklıma geliyorsa onu yazıyorum.

Ben appimage bağımlılıklarıyla paketleniyor diye biliyorum.

Evet bütün bağımlılıkları paketin içinde ayrı bir şeye gerek kalmıyor.
Ayrıca bir bilgi daha vereyim.
Şu anda birbirleri ile biraz farklı olsa da Flatpak, Snapd ve AppImage arasında tercih olarak AppImage bir adım önde gidiyor.

Evet bütün bağımlılıkları paketin içinde ayrı bir şeye gerek kalmıyor.
Ayrıca bir bilgi daha vereyim.
Şu anda birbirleri ile biraz farklı olsa da Flatpak, Snapd ve AppImage arasında tercih olarak AppImage bir adım önde gidiyor.
Her zaman da böyle devam edecek. Tek gereken şey appimage'i indirmek ve çalıştırılabilir olarak işaretlemek :)

Geri
Yukarı