Life is Strange neden sevilmiyor?

Sevilmiyor çünkü gerçekten de çok kötü bir oyun. Oyunun dinamikleri ve oynayış tarzı tam bir işkence. Alternatif son kavramına karşı değilim ama oyun bu kavramı çok aşırı derecede abartmış. Oynarken oyunun sürekli farklı bir yöne evrildiğini, oyunun bölündüğünü görüyorsun. Saçmalık.

Senaryosu da bence kötüydü. Onu da abartmışlar. Uyuşturucu, suç, psikolojik dram, intihar gibi öğeler var. Elbette olabilir. GTA, Saints Row, Total Overdose gibi oyunlarda da var bu öğeler ama o oyunların doğası gereği varlar. Bu farklı bir oyun. Olmasa da olabilirken zorlama bir şekilde eklenmiş gibi duruyor bu öğeler ve yapmacık kalıyor. Bu nedenle senaryoyu da beğenmedim.

Son eleştirim ise türüne yönelik. Macera oyunu falan diyorlar buna. Hayatımda hiç macera oyunu görmeseydim bile inanmazdım büyük ihtimalle. Benim bildiğim Tomb Raider, Return to Mysterious Island gibi oyunlar macera oyunudur. Bu oyun macera oyunu falan değil. Bildiğin psikolojik dram dizisini oyuna çevir, adını da Life is Strange koy, al işte. Dram oyunu. Hem oyundaki krakterler acı çekiyor, hem de oynarken sen. Çifte haz, ne güzel.
Sanırım Mekanik'in eleştirisinin aynısını yazdınız. Oyunun mekanikleri işkence değil öncelikle. Oynadıysanız anlarsınız. "Oyunun bölündüğünü" diyerek neyi kastettiniz anlamadım ama farklı bir yöne de evrilmiyor oyun. Aynı süreçten devam ediyor. Bu yaptığımız seçimler de sona giderken ya yardım sağlıyor ya da zorlaştırıyor.

Oyunun içerisinde bunlar var çünkü hikayesi gereği var. Oyunu gene oynadıysanız dediğimi anlarsınız. Ayrıca 18 yaşında veya üstündeler bunları yapan karakterler. Bunda da bir sorun göremedim ben. Senaryoyu sevmeme nedeniniz sadece buysa yaptığınız saçma.

Son eleştiriniz mantıklı ama bunu oyuna veremezsiniz. Oyunla alakası yok. Oyuna karşı söylenmiş bir söz sadece. Ama saçma, evet.

Sanırım Mekanik'in eleştirisinin aynısını yazdınız. Oyunun mekanikleri işkence değil öncelikle. Oynadıysanız anlarsınız. "Oyunun bölündüğünü" diyerek neyi kastettiniz anlamadım ama farklı bir yöne de evrilmiyor oyun. Aynı süreçten devam ediyor. Bu yaptığımız seçimler de sona giderken ya yardım sağlıyor ya da zorlaştırıyor.

Oyunun içerisinde bunlar var çünkü hikayesi gereği var. Oyunu gene oynadıysanız dediğimi anlarsınız. Ayrıca 18 yaşında veya üstündeler bunları yapan karakterler. Bunda da bir sorun göremedim ben. Senaryoyu sevmeme nedeniniz sadece buysa yaptığınız saçma.

Son eleştiriniz mantıklı ama bunu oyuna veremezsiniz. Oyunla alakası yok. Oyuna karşı söylenmiş bir söz sadece. Ama saçma, evet.
Hikâyeyi değil, oyunda geçen olayları baz alarak yorum yapılmış. Hikâyeyi, ana dilinde anlamadan oynayan biri için yapılabilecek bir yorum.

Oyunda şu var, bu var. Oyunu oyun yapan unsur, içinde ne olduğu değildir diye düşünüyorum arkadaşlar. Sığ bir yorum bence. Diyalog takibinde sıkıntı yaşayan arkadaşlar dil paketi ile Türkçe altyazılı oynamayı deneyin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı